Podezření, že Jiří Čunek s Vaškůjem spolupracoval, nabývá na síle především kvůli omluvnému dopisu, který si Urbanová vyžádala, aby s Vaškůjem vůbec začala jednat.

Podezření, že Jiří Čunek s Vaškůjem spolupracoval, nabývá na síle především kvůli omluvnému dopisu, který si Urbanová vyžádala, aby s Vaškůjem vůbec začala jednat. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čunkův zachránce Vaškůj měl silné vazby na vládní politiky

  • 97
Když se podnikatel Roman Vaškůj kdysi vložil do kauzy ministra Jiřího Čunka, odmítal, že by ho kdokoli řídil. "Líbila se mi Čunkova politika ve Vsetíně," vysvětloval svůj zásah, který ho dostal až před soud. MF DNES se pokusila zmapovat Vaškůjovy známosti a aktivity. A zjistila, že zdaleka nemusí být tak osamělý bojovník, za jakého se vydává.

Když policejní vyšetřovatelé počátkem minulého roku sbírali důkazy o tom, jestli vzal Jiří Čunek úplatek, dávali si dobrý pozor, kde co řeknou. Žili totiž v domnění, že je sleduje a odposlouchává Vojenské zpravodajství. Podle informací MF DNES o možném zájmu tajných služeb věděl i šéf "Čunkova" policejního týmu Vlastimil Studený.

Ten o tom však nechce mluvit. "Jsem vázán mlčenlivostí," říká. Jsou dvě možnosti: buď chtěl policisty někdo vystrašit zmínkami o tajných službách, nebo se armádní zpravodajství opravdu snažilo zjistit, jak vyšetřování postupuje.

To by bylo nezákonné, případ Čunek nemá nic společného se strategickými zájmy české armády. Vedení Vojenského zpravodajství odmítá, že by služba zjišťovala, co se děje kolem Čunka. "Zneužití Vojenského zpravodajství si neumím představit," říká jeho současný šéf Ondřej Páleník.

V době, kdy Čunkova kauza vrcholila, se však odehrála schůzka mezi jeho předchůdcem Miroslavem Krejčíkem a Čunkem. O čem byla ve skutečnosti řeč, se nedozvíme, byli u toho jen oni dva. "Cítil jsem tam očekávání jakési nabídky. Ta nepřišla. Pobavili jsme se o počasí a schůzku jsme ukončili," říká k tomu Krejčík. Čunek nechce prozradit, proč se se šéfem zpravodajců sešel, ani o čem mluvili.

Jak to začalo
Koncem loňského února, v době, kdy se zdálo, že se bude kauza obviněného vicepremiéra Jiřího Čunka řešit víceméně podle pravidel, se v domě korunní svědkyně Marcely Urbanové, která Čunka usvědčovala z braní úplatku, zjevil kontroverzní podnikatel Roman Vaškůj.

Prohlásil se za krizového manažera ODS a snažil se svědkyni uplatit, aby změnila výpověď. Tenkrát leckoho napadlo, že se kolem Čunka dějí divné věci. Ale jen na okamžik. Nedalo se přece věřit tomu, že by někdo příčetný – natož vysoce postavený – vyslal do "terénu" Vaškůje, člověka spojeného s daňovými podvody.

"Pozor, sledují vás!"
Loni v únoru se mezi policisty a státními zástupci, kteří měli na starosti případ obviněného vicepremiéra, rozšířila znepokojivá zpráva. Že je sleduje vojenské zpravodajství. "K této věci vám nemůžu nic sdělit, nejsem zproštěn mlčenlivosti," říká dnes Vlastimil Studený, který tehdy vedl policejní tým "Čunek".

Bývalé i současné vedení armádní tajné služby to odmítá – nasazení vojenského zpravodajství v případu, který nemá s armádou nic společného, by bylo nezákonné. Přesto se vyšetřovatelé začali bát.

"Pokud vím, tak přestali v souvislosti s kauzou Čunek úplně používat mobilní telefony," řekl MF DNES zdroj obeznámený s případem.

Najednou vstoupil na scénu Vaškůj, podnikatel známý z devadesátých let údajnou účastí na podvodech s lehkými topnými oleji. A začal s tím, čemu říkal "krizový management". K dispozici měl e-mailovou korespondenci Urbanové i Čunkův spis.

Vaškůj však byl přízrak z dávno minulých časů jen zdánlivě. Ve skutečnosti měl velmi dobré kontakty na důležité lidi ve vládnoucí ODS. Konkrétně na lidi kolem současného vedení ministerstva obrany. Vídali se na automobilových závodech a pojilo je přátelství a respekt ke zpěvákovi Danielu Landovi.

Takto přišel Vaškůj k přátelství se současným náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem a přes něj i ke známosti s předsedou sněmovního výboru pro obranu Janem Vidímem. "Na konci devadesátých let u mě v týmu jezdil rallye," vzpomíná Vaškůj na Bartáka.

Nesbližovala je však jen radost z rychlé jízdy, ale i minulost v jedné firmě. Oba nastoupili ve stejný den do orgánů společnosti Hanácké minerální vody. Vaškůj se stal předsedou představenstva a Barták členem dozorčí rady.

"V dozorčí radě jsem byl na žádost přítele, pan Vaškůj s tím neměl nic společného," říká Barták. I Vidím si zlínského podnikatele pamatuje. "Za poslední dobu jsme se viděli asi dvakrát. Naposledy někdy před rokem a půl na rallye," říká poslanec.

Právě o Vidímovi podle Urbanové Vaškůj mluvil, když se ho ptala, kdo ho posílá. A ve Vidímově kanceláři se odehrála i tajuplná schůzka mezi Čunkem a tehdejším šéfem vojenského zpravodajství Miroslavem Krejčíkem. "Bavili jsme se o počasí," tvrdí Krejčík.

Co bylo skutečným obsahem rozhovoru, nechce říct. Čunek odmítá schůzku komentovat a Vidím si na ni už nevzpomíná. On i Barták trvají na tom, že s kauzou Čunek nemají nic společného.

Na návštěvu za Čunkem?
Čím dál tím pozoruhodnější je role samotného Jiřího Čunka v případu Vaškůj. Policii sice řekl, že o jeho intervenci nevěděl, a u soudu odmítl vypovídat, vyšetřovatelé však mají množství indicií, které svědčí o opaku.

Podezření, že Čunek s Vaškůjem spolupracoval, nabývá na síle především kvůli omluvnému dopisu, který si Urbanová vyžádala, aby s Vaškůjem vůbec začala jednat. Vaškůj říká, že ho zfalšoval a na papír naskenoval Čunkův podpis.

Potíž je v tom, že je na hlavičkovém papíru ministerstva pro místní rozvoj, a znalecký posudek vyloučil, že se za Čunka "podepsal" počítač. Podle dalšího zjištění MF DNES je možné, že ho na ministerstvu vyzvedla Vaškůjova dcera. Pár dní před předáním Urbanové se Eva Vaškůjová zapsala v knize návštěv. Podle Vaškůje tam byla na stáži.

Bývalý člen Čunkova týmu obhájců Petr Bernátek zase tvrdí, že ji k Čunkovi poslal se spisem. A vicepremiér nechce únorovou návštěvu slečny Vaškůjové komentovat. Byl tedy Vaškůj opravdu osamělý hráč, nebo se stal součástí promyšleného plánu, jak "vysekat" obviněného politika z potíží?

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video