Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

ČT nebude vysílat volební klip Národní strany, podá trestní oznámení

  16:07aktualizováno  19:17
Česká televize přestane vysílat předvolební klip Národní strany, rozhodl generální ředitel Jiří Janeček. Management ČT v čele s Janečkem zvažuje i trestní oznámení na Národní stranu. Její klip, který ČT v rámci předvolební kampaně odvysílala, nabízí třeba "konečné řešení cikánské otázky".

Janeček se prý rozhodl přestat klip vysílat na vlastní zodpovědnost. "Původně jsme hodlali přispět k zastavení vysílání trestním oznámením, ale k tomu by nemuselo dojít s potřebnou rychlostí. Národní strana má možnost dodat náhradní spot s nerasistickým obsahem," uvedl.

Janeček očekává, že si za své rozhodnutí vyslouží kritiku. V případě, že se mu nepodaří zastavení klipu obhájit, je prý připraven nést následky. "Česká televize se nemůže jakýmkoliv způsobem podílet na rasismu a xenofobii," uzavřel.

předvolební spot Národní StranyJeště odpoledne sdělil iDNES.cz mluvčí ČT Ladislav Šticha, že televize "musí ze zákona spoty odvysílat, přestože s tím máme morální problém". "Televize za odvysílaný obsah zodpovídá, v určité chvíli je to ale jen takový prodejní pult, na kterém si každý může prodávat, co chce," dodal ke klipu Národní strany.

Podle politologa Miroslava Mareše je v klipu problematické hlavně označení o "nárokové a kořistnické mentalitě". "To by se mohlo vztáhnout i na celou romskou populaci. Odsuzuje se tam celý národ, což může hraničit se zákonem z hlediska hanobení národa, rasy a přesvědčení," řekl iDNES.cz.

Podle Kocába klip porušil zákon

Ministr Pecina zvažuje návrh na zrušení Národní strany

Naopak podle něj lze diskutovat o pojmech "černý rasismus" nebo "konečné řešení". "To může nabývat různé významy. Samozřejmě se může i v rámci romské komunity objevit rasismus proti bílé populaci," uvedl Mareš.

Předvolební spot je plný fotografií obtloustlých Romů a vybydlených ghett. Vše je doplněno sugestivními výzvami o "konečném řešení cikánské otázky" nebo "Nechceme mezi sebou ty, kteří parazitují".

předvolební spot Národní Strany"Česká televize jako celek nemůže do spotů nijak zasahovat. Neumožňuje to zákon, navíc nechceme být obviňováni ze zásahu do předvolební kampaně," upozornil mluvčí ČT Šticha.

Šéf odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych, který má na ministerstvu na starosti právě volby, iDNES.cz potvrdil, že televize musí volební spoty odvysílat v podobě, jak je od stran dostala.

"Toto je výjimka. V jiných případech by za obsah nesla odpovědnost. Zákon o volbách ale v tomto případě říká, že odpovědnost je na stranách," řekl Henych.

Blogeři: Lepší reklamu než stažení klipu si národovci nemohli přát

Podle něj byl takto zákon napsán úmyslně, aby zamezil jakékoli cenzuře. "Nepamatuji si ale případ, kdy by televize podávala žalobu," dodal Henych.

Napadení klipu po právní stránce chystá management ČT v čele s generálním ředitelem Jiřím Janečkem. "Jako fyzické osoby podají na stranu trestní oznámení," vysvětlil mluvčí televize.

Nad tím se pozastavil právník Tomáš Sokol. "Nemohu se vyjádřit ke spotu jako takovému, protože jsem ho neviděl. Pokud ho ale Česká televize sama kvalifikuje tak, že by mohlo jít o trestný čin, tak nechápu, nedovedu si vysvětlit právní zdůvodnění, proč by to současně museli vysílat," řekl iDNES.cz.

Strany útočí na voliče

Podívejte se na některé předvolební spoty

Politoložka: NS chce jen mediální kampaň

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové je cíl Národní strany jasný. "Šlo jim jen o nastartování mediální kampaně. Žárlí na Dělnickou stranu, o které se píše pořád, proto chtěli, aby byla zahájena debata i o nich," sdělila iDNES.cz.

Pobuřuje vás protiromský předvolební klip Národní strany?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. června 2009. Anketa je uzavřena.

NE 15610
ANO 6508

Klip odsoudil Jan Šipoš z Člověka v tísni. "Národní strana jen přilévá olej do ohně už tak velkých problémů. Stát by měl stranu zrušit, protože rozvrací společenské klima mezi Romy," řekl s tím, že by si členové strany měli nejprve zamést před vlastním prahem a až pak kritizovat.

co říká o spotech zákon

o volbách do Evropského parlamentu, 62/2003 Sb., § 59, odst. 4

Pro volby do Evropského parlamentu mají v době počínající 16 dnů a končící 48 hodin před zahájením voleb kandidující politické strany, politická hnutí a koalice, jejichž kandidátní listina byla zaregistrována, vyhrazeno v Českém rozhlase celkem 14 hodin a v České televizi celkem 14 hodin v rámci jejich vysílacích okruhů bezplatně poskytnutého vysílacího času, který se rozdělí kandidujícím politickým stranám, politickým hnutím a koalicím rovným dílem. Termíny vysílacích časů se určí losem. Odpovědnost za obsah těchto pořadů mají politické strany, politická hnutí a koalice.

Autoři: , , ,

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil. Jedná se o druhý nejtragičtější případ v Česku.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Otce Nečesaného bude soudit muž potrestaný za výrok proti jeho synovi

Bývalého ředitele nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného bude soudit stejný soudce, který vedl řízení s jeho synem...

Ani po roce nedostali pacienti s otravou krve odškodnění, chystají žalobu

Pacienti frýdlantské nemocnice, kteří před rokem při operacích dostali otravu krve, stále čekají na odškodnění....

Antiviry i boj s lidskou hloupostí. Jak se nemocnice brání kyberútokům

Provoz nemocnice v Benešově ochromil ve středu kybernetický útok, jehož následky se budou odstraňovat až několik týdnů....

Výpověď pro bývalého ředitele Národní galerie Fajta platí, uznal soud

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zamítl žalobu bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta, který tvrdil,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz