ČT nebude vysílat volební klip Národní strany, podá trestní oznámení

  16:07aktualizováno  19:17
Česká televize přestane vysílat předvolební klip Národní strany, rozhodl generální ředitel Jiří Janeček. Management ČT v čele s Janečkem zvažuje i trestní oznámení na Národní stranu. Její klip, který ČT v rámci předvolební kampaně odvysílala, nabízí třeba "konečné řešení cikánské otázky".

Janeček se prý rozhodl přestat klip vysílat na vlastní zodpovědnost. "Původně jsme hodlali přispět k zastavení vysílání trestním oznámením, ale k tomu by nemuselo dojít s potřebnou rychlostí. Národní strana má možnost dodat náhradní spot s nerasistickým obsahem," uvedl.

Janeček očekává, že si za své rozhodnutí vyslouží kritiku. V případě, že se mu nepodaří zastavení klipu obhájit, je prý připraven nést následky. "Česká televize se nemůže jakýmkoliv způsobem podílet na rasismu a xenofobii," uzavřel.

předvolební spot Národní StranyJeště odpoledne sdělil iDNES.cz mluvčí ČT Ladislav Šticha, že televize "musí ze zákona spoty odvysílat, přestože s tím máme morální problém". "Televize za odvysílaný obsah zodpovídá, v určité chvíli je to ale jen takový prodejní pult, na kterém si každý může prodávat, co chce," dodal ke klipu Národní strany.

Podle politologa Miroslava Mareše je v klipu problematické hlavně označení o "nárokové a kořistnické mentalitě". "To by se mohlo vztáhnout i na celou romskou populaci. Odsuzuje se tam celý národ, což může hraničit se zákonem z hlediska hanobení národa, rasy a přesvědčení," řekl iDNES.cz.

Podle Kocába klip porušil zákon

Ministr Pecina zvažuje návrh na zrušení Národní strany

Naopak podle něj lze diskutovat o pojmech "černý rasismus" nebo "konečné řešení". "To může nabývat různé významy. Samozřejmě se může i v rámci romské komunity objevit rasismus proti bílé populaci," uvedl Mareš.

Předvolební spot je plný fotografií obtloustlých Romů a vybydlených ghett. Vše je doplněno sugestivními výzvami o "konečném řešení cikánské otázky" nebo "Nechceme mezi sebou ty, kteří parazitují".

předvolební spot Národní Strany"Česká televize jako celek nemůže do spotů nijak zasahovat. Neumožňuje to zákon, navíc nechceme být obviňováni ze zásahu do předvolební kampaně," upozornil mluvčí ČT Šticha.

Šéf odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych, který má na ministerstvu na starosti právě volby, iDNES.cz potvrdil, že televize musí volební spoty odvysílat v podobě, jak je od stran dostala.

"Toto je výjimka. V jiných případech by za obsah nesla odpovědnost. Zákon o volbách ale v tomto případě říká, že odpovědnost je na stranách," řekl Henych.

Blogeři: Lepší reklamu než stažení klipu si národovci nemohli přát

Podle něj byl takto zákon napsán úmyslně, aby zamezil jakékoli cenzuře. "Nepamatuji si ale případ, kdy by televize podávala žalobu," dodal Henych.

Napadení klipu po právní stránce chystá management ČT v čele s generálním ředitelem Jiřím Janečkem. "Jako fyzické osoby podají na stranu trestní oznámení," vysvětlil mluvčí televize.

Nad tím se pozastavil právník Tomáš Sokol. "Nemohu se vyjádřit ke spotu jako takovému, protože jsem ho neviděl. Pokud ho ale Česká televize sama kvalifikuje tak, že by mohlo jít o trestný čin, tak nechápu, nedovedu si vysvětlit právní zdůvodnění, proč by to současně museli vysílat," řekl iDNES.cz.

Strany útočí na voliče

Podívejte se na některé předvolební spoty

Politoložka: NS chce jen mediální kampaň

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové je cíl Národní strany jasný. "Šlo jim jen o nastartování mediální kampaně. Žárlí na Dělnickou stranu, o které se píše pořád, proto chtěli, aby byla zahájena debata i o nich," sdělila iDNES.cz.

Pobuřuje vás protiromský předvolební klip Národní strany?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. června 2009. Anketa je uzavřena.

NE 15610
ANO 6508

Klip odsoudil Jan Šipoš z Člověka v tísni. "Národní strana jen přilévá olej do ohně už tak velkých problémů. Stát by měl stranu zrušit, protože rozvrací společenské klima mezi Romy," řekl s tím, že by si členové strany měli nejprve zamést před vlastním prahem a až pak kritizovat.

co říká o spotech zákon

o volbách do Evropského parlamentu, 62/2003 Sb., § 59, odst. 4

Pro volby do Evropského parlamentu mají v době počínající 16 dnů a končící 48 hodin před zahájením voleb kandidující politické strany, politická hnutí a koalice, jejichž kandidátní listina byla zaregistrována, vyhrazeno v Českém rozhlase celkem 14 hodin a v České televizi celkem 14 hodin v rámci jejich vysílacích okruhů bezplatně poskytnutého vysílacího času, který se rozdělí kandidujícím politickým stranám, politickým hnutím a koalicím rovným dílem. Termíny vysílacích časů se určí losem. Odpovědnost za obsah těchto pořadů mají politické strany, politická hnutí a koalice.

Autoři: , , ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

Spacáková stávka skončila. Protestující studenti opustili vestibul Karolina

Dvacítka studentů, která od středy okupovala Karolinum, se po tříhodinovém jednání s vedením domluvila na okamžitém...

Když udělá chybu řidič autobusu, má na krku pět paragrafů, říká instruktor

Minulý týden v krátké době havarovalo několik autobusů, při nehodě nedaleko slovenské Nitry přišlo o život dvanáct...

Babiš je s byznysmeny na Ukrajině. Podpořil její integritu, včetně Krymu

Na Ukrajinu v pondělí večer přiletěl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „My určitě chceme naše ukrajinské partnery...

Pancíře proti Praze. Sametovou revoluci mohlo utopit v krvi 94 tanků

Ještě týden po brutálním zásahu bezpečnostních složek na Národní třídě v listopadu 1989 patřil ministr národní obrany...

Najdete na iDNES.cz