ČSSD se snaží přenést rozhodování o budoucnosti energetiky z vlády na Sněmovnu

ČSSD se snaží přenést rozhodování o budoucnosti energetiky z vlády na Sněmovnu | foto: ČTK

ČSSD plánuje rozbít vládu na atomu

  • 227
Sociální demokraté zaútočili na jedno z nejcitlivějších míst koalice. Pokoušejí se ji rozbít na problému jaderné energetiky. Za pomoci KSČM a rebelů z ODS chtějí vyšachovat čtyři ministry zelených, kteří hlídají, aby za současné vlády nepadlo rozhodnutí o stavbě dalších bloků jaderných elektráren.

Na právě probíhající schůzi Poslanecké sněmovny se sociální demokraté pokusí prosadit, aby energetickou koncepci schvalovali místo vlády poslanci.

"Chceme, aby se konečně začaly řešit problémy energetiky, které se nyní neřeší s ohledem na Stranu zelených," řekl MF DNES první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle šéfa strany Jiřího Paroubka právě diskuse o energetice ukáže, že současná koalice stojí na "hliněných základech".

Klíčové bude, jak se zachová skupina "rebelů" v poslaneckém klubu ODS, sdružená kolem Vlastimila Tlustého. Ta vládě dělala problémy při schvalování reformy daní, zdravotnictví a sociálních dávek.

"Pro mě je mnohem důležitější, abychom měli čím svítit, čím topit, než jaký bude osud momentální vlády. Nenechám se vydírat člověkem, který má šest poslanců," prohlásil středočeský poslanec ODS Jan Klas v narážce na předsedu Strany zelených Martina Bursíka.

Stop stav pro elektrárny
Právě zelení do koaliční smlouvy prosadili stop stav na stavbu dalších jaderných elektráren a Bursík v úterý MF DNES řekl, že už s Topolánkem mluvil o tom, že případné schválení návrhu ČSSD je pro něj nepřijatelné.

Se snahou ČSSD přenést rozhodování o budoucnosti energetiky z vlády na Sněmovnu zelení nesouhlasí. "Byl by to ohromný nástroj pro opozici, jak likvidovat koaliční vlády. Vnímám to jako čistě politický tah. Mluvil jsem s premiérem, on to vnímá naprosto stejně jako já," řekl šéf strany Martin Bursík.

Shoduje se s ním i první místopředsedkyně strany Dana Kuchtová: "Vnímala bych to jako porušení koaliční smlouvy." I když zelení nyní řeší vnitřní spory kvůli osudu ministerstva školství, odpor k rozvoji jaderné energetiky je sjednocuje.

V koaliční smlouvě je doslova napsáno: "Zachováme územní limity těžby hnědého uhlí. Nebudeme podporovat výstavbu nových jaderných bloků." Stejně tak je to i ve vládním programu, přestože jak v ODS, tak v KDU-ČSL je mnoho lidí, kteří mají názor jiný.

Jádro po vzoru Finska
"Máme koaliční smlouvu, kterou musíme držet," uvedl šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Jenže právě v klubu občanských demokratů jsou lidé, kterým se návrh stínového ministra průmyslu ČSSD Milana Urbana, jejž chce prosadit do vládního návrhu zákona o hospodaření energií, zamlouvá.

"Nebyli bychom jediná země, která by to takto měla. Má to například Finsko, které dnes staví jadernou elektrárnu," řekl MF DNES poslanec ODS Jan Klas, který včera ve Sněmovně zhruba dvacet minut vyjednával s Urbanem. "Jestli něco neuděláme teď, tak někdy v roce 2013 budeme mít nedostatek elektřiny," řekl po schůzce Urban.

Kromě Klase se jeho návrh líbí i dalšímu z "rebelů" uvnitř ODS, Juraji Ranincovi. "Energetická soběstačnost je pro mě naprosto klíčová věc," řekl Raninec. A bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý uvedl, že platforma v ODS se dohodne na společném postupu a podle toho se při hlasování zachová i on.

Poslanec ČSSD Richard Dolejš MF DNES v úterý upozornil na to, že o přehodnocení zákazu stavby nových jaderných elektráren se už vážně bavili poslanci v bezpečnostním výboru: "V materiálu Energetická bezpečnost České republiky, k němuž se kladně vyjádřilo i ministerstvo průmyslu a který do výboru přinesl poslanec Klas, se píše, že by měl být závazek nestavět jaderné bloky přehodnocen ještě do konce letošního roku."

Jestli se ČSSD podaří prosadit svůj plán a získat přes téma jaderné energetiky na svou stranu i hlasy z ODS, to by mělo být jasné už během pár dnů při definitivním schvalování zákona o hospodaření energií.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video