Šíření covidu nejlépe ilustrují právě pondělní přírůstky lidí s potvrzenou nákazou, neboť po víkendu míří k lékařům více pacientů s obtížemi než jindy. Proto bývá nejvyšší počet provedených testů i potvrzených nákaz.
Zatímco první zářijové pondělí přibylo 200 nakažených, o týden později 457 a tento týden již 607. Celkem je podle statistik aktuálně nakažených 2 843 lidí, ale podle odhadu odborníků jich bude mnohem víc. Lidé, kteří nemají téměř žádné nebo jen velmi mírné příznaky, na testy nejdou. Nemusí.
Nová vakcína je, ale ne všude
Covid již patří mezi běžné infekce. Odborníci přesto radí nákazu nepodceňovat. „Hlavně senioři a další lidé s oslabenou imunitou, ale také zdravotníci i zaměstnanci jiných profesí, kteří přicházejí do kontaktu s velkým množstvím lidí, by se měli chránit očkováním, dříve než se naplno rozjede podzimní vlna nákaz,“ řekl Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a současně předseda České společnosti infekčního lékařství.
Především staří a chronicky nemocní lidé mají totiž podle něj těžší průběh infekce, vyžadují nemocniční péči a někteří boj s nemocí nezvládnou. Svědčí o tom i nárůst hospitalizovaných pacientů s covidem, který v pondělí stoupl na 113. V létě jich přitom bylo minimum a ještě začátkem září nižší desítky.
„Na našem oddělení bude fungovat očkovací centrum pro zájemce starší 12 let odkudkoli. Otevřené bude každý pátek s výjimkou svátku od 11 do 17 hodin, poslední klient dostane vakcínu v 16.40 hodin,“ uvedl primář Dlouhý s tím, že už tento týden dostanou všichni příchozí nejnovější typ vakcíny.
Novou vakcínu nabízí už od pondělí Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze. Za první dva dny naočkovala přes 60 zájemců. Tamní zdravotníci očkují ve všední dny od 8.30 do 10 hodin v přízemí pavilonu K, zatím bez registrace. „Pro očkování máme k dispozici dvě vybavené ambulance. Pokud bude o vakcínu velký zájem, jsme připraveni otevřít i třetí,“ uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek.
Nemáme, nespěcháme...
Do konce tohoto týdne chtějí začít očkovat i nekteré další velké nemocnice. Od pátku například Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
Menší nemocnice ale často počítají poute s očkováním svých zaměstnanců. I kvůli nezájmu veřejnosti nechají očkování na praktických lékařích. Další velké nemocnice s tím začnou až příští týden, nebo ještě později, ale některé se zdráhají upřesnit termín, bez ohledu na to, zda na vakcínu zatím čekají, nebo ji už mají. Distributor totiž vakcínu rozváží na základ objednávek už od minulé středy, a dosud zásobil asi 320 nemocnic či ordinací.
„Ptejte se příští týden, není kam spěchat,“ reagovala na dotaz k nové vakcíně zdravotnice očkovacího centra v jedné z pražských nemocnic. Jinde naznačili, že neřeknou přesný termín, protože chtějí nejdříve spotřebovat starší vakcíny.
„Co je to za nesmysl? V ordinacích praktických lékařů staré vakcíny nejsou. Všichni, kteří očkují či budou očkovat, použijí novou vakcínu. Starou mohou nemocnice zlikvidovat, nic je to nebude stát,“ řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.