Obrázek kamarádek jedoucích samostatně autem je součástí toho, co se učí cizinci o českých zvycích v Integračním centru Praha | foto: Integrační centrum Praha

Ženy samy navštěvují restaurace, učí se cizinci v české neziskovce

  • 39
Integrační centrum Praha zahajuje v pondělí adaptačně integrační kurzy pro cizince. Absolvovat je musí většina lidí ze zemí mimo EU, kteří dostali v Česku od letoška povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu. Informace jim mají pomoci zorientovat se v českém prostředí.

Cizinci v kurzech zjistí podrobnosti o životě v Česku. Informace mají migrantům pomoci zorientovat se v českém prostředí. Například že pokud se učí česky od přátel, mohou se naučit neformální způsob vyjadřování, který je například v komunikaci s pedagogy ve škole nebo na úřadech nepřípustný.

O ženách ve společnosti se dozví, že v Česku jsou rovnoprávné s muži. „Ženy v ČR jsou samostatné a emancipované. Ženy v ČR obvykle pracují, podnikají, většinou jen po dobu mateřské a rodičovské dovolené jsou doma s dětmi. Na rodičovské dovolené začíná být také čím dál tím více mužů-otců. Ženy samy navštěvují restaurace, kina, divadla a podobně,“ uvádí se dále v brožuře.

Podle zástupců ICP se účastníci dozvědí mimo jiné to, jaké kroky je nutné po příjezdu podniknout, kde se hledá zaměstnání či jak funguje zdravotnictví a školství.

 „Kurzy cizincům pomohou udělat si představu o pobytu v České republice a s tím spojenými povinnostmi. Budou se tak moci vyhnout možným chybám a potížím, což usnadní život nejen jim, ale v konečném důsledku i úřadům a celé společnosti,“ uvedl koordinátor kurzů Branislav Makúch. Podle něj kurzy představují systémovou změnu v české integrační politice.

Centrum připravilo pro cizince brožurku s odkazy a kontakty na úřady či neziskové organizace. K dispozici je na portálu www.vitejtevcr.cz i na webu ICP. Nechybí údaje o kurzech i návod k přihlášení.

Pokuta 10 tisíc Kč při neúčasti

Cizinci musí kurz podle ministerstva vnitra absolvovat nejpozději do jednoho roku poté, co převzali průkaz o povolení k pobytu či co začalo platit rozhodnutí o povolení k trvalému pobytu. Nová povinnost se netýká lidí z EU. 

Výjimka platí i pro děti do 15 let, lidi nad 61 let a ty, kteří mají v Česku dlouhodobý pobyt kvůli studiu či investování. Upřesnění, pro koho kurz je a kdo na něj nemusí, je na webu vnitra.

Mladí cizinci vyskákali z kamionu, ukrývali se v křoví

Podle ICT školení trvá čtyři hodiny. Vede ho odborný lektor v češtině. Překlad do devíti jazyků včetně ukrajinštiny či vietnamštiny zajišťují tlumočníci. Kurzovné stojí 1 500 korun. Účastník pak dostane osvědčení. Pokud se cizinec nezúčastní, hrozí mu pokuta do 10 tisíc korun.

ICP je nezisková organizace, kterou před devíti lety založil pražský magistrát. Spolu s dalšími 17 organizacemi v ČR pořádání integračních kurzů zajišťuje.

Integrační centrum Praha uvádí:

Během čtyřhodinového kurzu účastníci projdou s lektorem a tlumočníkem několik stěžejních
okruhů/témat, a těmi jsou:

  • základní informace o České republice a místě, kde se kurz koná; služby integračních center a neziskových organizací pro cizince
  • pobytová legislativa; práva a povinnosti cizinců, účel pobytu, prodlužování pobytu, hlášení změn, základní kontakty; cílem tohoto okruhu je pomoci cizincům splnit co nejlépe jejich povinnosti a preventovat nejčastější chyby
  • vzdělávání; kurzy českého jazyka, vzdělávání dětí i dospělých, nostrifikace, rekvalifikace
  • zaměstnání; typy zaměstnaneckých poměrů, pracovní smlouva, volný a podmíněný vstup na trh práce, práva a ochrana zaměstnanců
  • podnikání; možnosti podnikání v ČR, základní informace o založení podnikání
  • volný čas v ČR; státní svátky, doprava, pošta, kulturní tipy
  • zdravotní péče; lékaři, akutní a preventivní ošetření, pohotovost, záchranná služba, druhy pojištění
  • bydlení; povinnosti vůči OAMP, platba poplatků, smlouvy o bydlení
  • základní interkulturní informace o České republice; jaké jsou zde zvyky, pravidla, způsoby aj.

(Toto téma je představeno formou krátkého filmu, který je na kurzech promítán)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video