Nejdůležitější metodou prevence chřipky a možných závažných komplikací zůstává i nadále očkování. (Ilustrační foto)

Nejdůležitější metodou prevence chřipky a možných závažných komplikací zůstává i nadále očkování. (Ilustrační foto) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Chřipka zabije každý rok 2 000 Čechů, přenášejí ji hlavně děti

  • 114
Nejúčinnější prevencí chřipky je podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera očkování. Se začátkem podzimu se blíží i chřipková sezona, ideální doba na očkování je proto právě teď. Toto nejčastější infekční onemocnění přitom není banální - každý rok kvůli němu a jeho komplikacím jenom v Česku zemře až dva tisíce lidí.

Heger proto usiluje o to, aby podíl lidí očkovaných proti chřipce stoupl. "V Česku je očkováno zhruba pět procent obyvatel. Kdyby stoupla proočkovanost na doporučených 15 procent, zaplatily by sice zdravotní pojišťovny za vakcíny o 300 milionů korun víc, ale podstatně by klesly náklady, které ročně přesahují miliardu," uvedl ministr.

Zdravotní pojišťovny hradí očkování lidem z rizikových kategorií. Do těch spadají senioři starší 65 let a lidé s chronickým onemocněním plic, srdce, cév, ledvin a diabetem. Očkování je vhodné též pro zdravotníky.

Podle Jiřího Berana z královéhradeckého Centra očkování a cestovní medicíny pak do rizikových skupin spadá až 50 procent Čechů.

Hlavními přenašeči infekce jsou nicméně děti. Ty tvoří velký podíl nemocných zejména během epidemie. Odborníci tedy doporučují očkovat i půlroční kojence až předškoláky.

Fakta o chřipce

  • Chřipka je nejčastější a velmi závažné infekční onemocnění, protože je na světě příčinou tisíců úmrtí
  • Podle statistiků chřipka způsobí dvojnásobný počet úmrtí než dopravní nehody
  • Je vysoce nakažlivá, šíří se vzduchem a její inkubační doba je jeden až čtyři dny
  • V českých nemocnicích se s chřipkou a jejími komplikacemi léčí ročně až 16 000 lidí, až 2 000 zemře
  • Celosvětově se chřipkou každý rok nakazí 5 % dospělých a 20 % dětí
  • Pokud se započtou návštěvy lékaře, pracovní neschopnost a léčba komplikací, přesahují náklady na jedno chřipkové onemocnění 58 tisíc korun
  • Podle odborných odhadů onemocnění chřipkou stojí Česko ročně téměř miliardu korun

Očkování podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly ochrání až 90 procent zdravých dospělých, u seniorů pak až o 70 procent sníží počty hospitalizací pro zápal plic a riziko úmrtí sníží až o 80 procent.

Podle distributorů vakcín je v Česku očkováno v průběhu let mezi čtyřmi až sedmi procenty obyvatel. V západní Evropě v průměru 17 procent, v Kanadě kolem 33 procent, z toho u rizikové skupiny, jako jsou senioři nad 65 let a lidé s vážným chronickým onemocněním, až 80 procent. V Česku je v rizikové skupině očkováno 10 až 20 procent lidí.

Ministr zároveň připomněl, že proti chřipce lze bojovat i zdravým stylem života, který zahrnuje otužování a aktivní sportování. "Ale očkování proti chřipce zejména u ohrožené populace je klíčové," zdůraznil Heger.

Průzkum: Češi se neradi očkují

Světová zdravotnická organizace doporučuje očkovat alespoň 30 procent obyvatel a v rizikových skupinách alespoň 75 procent.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK si třetina lidí v České republice myslí, že očkování je zbytečné, téměř třetina soudí, že jim očkování nepomůže. Každý druhý Čech se domnívá, že nebezpečí chřipky spočívá v tom, že oslabuje organismus, jen 41 procent připouští, že je nebezpečná i kvůli možnému úmrtí.

Odborníci v Česku zatím letos na podzim i přes nevlídné počasí posledních dní chřipku nezaznamenali. Podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martiny Havlíčkové jdou současná onemocnění na vrub nechřipkovým respiračním virům.

Pro mnoho lidí je totiž chřipka totéž co nachlazení nebo angína, uvádí server Chřipka.cz. Je to obecně rozšířený omyl. Jako nachlazení se označují běžně se vyskytující příznaky jako je rýma, škrábání v krku a zvýšená teplota. I když je také způsobeno viry, od chřipky se výrazně liší.

Angína, nebo přesněji zánět mandlí, je způsobena bakteriální infekcí. Je tedy zřejmé, že lidový výraz "mám chřipku" je zavádějící, i když asi každý pochopí, co máte na mysli, poznamenává server.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video