Chceme seznam lékařů, kteří nás vydírali, žádají pacienti

  9:54aktualizováno  15:11
Válka mezi vládou a lékaři už zřejmě skončila, teď ale chtějí zatopit doktorům, kteří se zúčastnili akce Děkujeme, odcházíme, pacienti. Z vyděračů nikdy nebudou slušní lidé, tvrdí někteří z nich. Žádají seznam lékařů, kteří hrozili výpovědí, aby se jim mohli vyhnout.
Pacienti žádají seznam lékařů, kteří se zúčastnili akce Děkujeme, odcházíme

Pacienti žádají seznam lékařů, kteří se zúčastnili akce Děkujeme, odcházíme | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Ráda bych se těmto lékařům vyhnula. Nejlepší by byla možnost, kdyby žádný z nich nebyl přijat zpět," napsala jedna z pacientek do redakce Lidových novin. Další se s žádostí o soupis jmen "neposlušných" lékařů obrátili na nemocnice nebo svaz pacientů, který brání jejich zájmy a práva.

Podle všeho ale mají smůlu a žádný takový seznam nikdy nedostanou. "Odpovídáme, že takové seznamy nebudou. Důležité je, zda péči poskytuje lékař-odborník. Nezáleží, zda dal výpověď,“ říká šéf svazu Luboš Olejár.

Nemocnice tvrdí, že "černý seznam" se na veřejnost nedostane už proto, že podobné informace chrání zákon. "Pacient nemůže oficiálně zjistit, jestli ten který lékař protestoval, protože to je chráněné zákonem o ochraně osobních údajů,“ řekl právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.

To potvrdili i na Úřadu pro ochranu osobních údajů. "Zpracování osobních údajů je podle zákona o ochraně osobních údajů v tomto případě možné pouze se souhlasem dotčených osob, protože neexistuje žádný právní předpis, na základě kterého by mohl takový seznam vzniknout," uvedl David Pavlát z Úřadu pro ochranu osobních údajů.

"Přicházely mi anonymní maily"

Také jedna z tváří kampaně Děkujeme, odcházíme, lékař z Vysočiny Pavel Vávra, se setkal s negativními reakcemi. "Do očí mi tohle nikdo neřekl, ale přicházely mi anonymní maily, které jsem ihned mazal," přiznal Vávra iDNES.cz.

Jestli o nějaké pacienty kvůli kampani přijde, zatím odhadnout nedokáže. "Spíše zastávám názor, že jde o nějaké gesto či pózu. Je to akce několika málo jednotlivců. Navíc si myslím, že nemocnice nemají nárok na to, aby seznamy pacientům poskytly," dodal Vávra s tím, že klíčové je, jaký je lékař odborník a jak se o pacienta stará.

Lékař Martin Dymov z Kladna se v době krize s projevy nesympatií nesetkal, přestože protestoval. "Podle mě vztahy mezi pacienty a lékaři narušeny nejsou. To tvrdí jen pár křiklounů na webu," míní.

Nemocnice: Akce může změnit chování doktorů

Některé nemocnice však souhlasí, že změna postoje pacientů je jedním z vedlejších efektů lékařské kampaně za vyšší platy. Lidé teď budou na doktory mnohem náročnější. "Samozřejmě s lepším ohodnocením práce lékařů budu důsledněji dbát na to, aby se chování některých lékařů zlepšilo,“ říká Lidovým novinám ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš.

Dymov souhlasí, že pacienti mají právo v případě nespokojenosti lékaře změnit. "Tak měli pacienti postupovat už dávno. Vždyť i oni se podílejí na své léčbě," řekl lékař iDNES.cz. "Pokud se jim nelíbí, jak je lékař léčí, mají ho změnit, nebo si na něj stěžovat. Stejně jako postupují například v autoservisu," dodal.

Šéfka plzeňské fakultní nemocnice a Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová také vysledovala nějaké změny. "Všimla jsem si, že jsme dostali od pacientů neobvyklé množství děkovných dopisů za péči. Lékaři si možná řekli, že když už znejistí pacienty, budou na ně pak vlídnější, ale potvrzeno to nemám," uvedla.

"Pokud jen tohle by bylo přínosem, že by si lékaři uvědomili, že musí být k pacientům milejší, tak je to moc dobře, míní Kunová. Žádné seznamy rozzlobeným pacientům ale poskytovat nehodlá. "Tento požadavek není oprávněný, nemocnice by seznamy určitě neposkytovaly," vzkázala.

V Plzeňském kraji byl problém především s gynekology a neonatology. Matky, které se mohly cítit ohroženě, však podle Kunové své lékaře znají, takže by ani žádné seznamy nepotřebovaly.

Hleděli byste při výběru lékaře na to, zda se zúčastnil protestní akce Děkujeme, odcházíme?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 17. března 2011. Anketa je uzavřena.

ANO 27995
NE 8961
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Najdete na iDNES.cz