Vojáci i bionické protézy. Češi dali na charitu rekordních osm miliard

  15:30aktualizováno  15:30
Češi a tuzemské firmy dali v loňském roce na charitu více než osm miliard korun, což je nejvyšší částka v historii. Téměř dvě miliardy poslali drobní dárci. Částka však podle odhadů může být až dvojnásobná, protože spousta lidí peníze daruje, aniž by to uvedla v daňovém přiznání, z něhož se statistiky sestavují.

Charitativní sbírka (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Evropa v končícím roce nebyla úplně klidným místem. Hovoří se o narůstajícím pnutí ve společnosti, stále odtažitějším individualismu a podobně.

Měřit statistikou takové trendy nelze. Co naopak čísly měřit lze, je právě ochota Čechů podělit se s lidmi, kteří to potřebují, o část svého platu. Loni Češi a tuzemské firmy či nadace poslali na charitativní účely nejvyšší částku v historii – 8,1 miliardy korun. Jen pro představu: to je roční rozpočet Plzně – čtvrtého největšího města v republice.

Ještě rok nazpět přitom Češi darovali zhruba 7,5 miliardy a na začátku tisíciletí byl objem finančních darů dokonce jen zhruba třetinový, než je tomu dnes.

Drobní dárci přitom poslali na charitu téměř dvě miliardy korun. Nicméně spousta lidí daruje peníze, aniž by to uvedla v daňovém přiznání, z něhož se statistiky počítají. Odhaduje se tak, že celková částka může být až dvojnásobná. „Mírný nárůst vnímáme i letos,“ naznačuje další přepisování rekordů Klára Šplíchalová, ředitelka společnosti Fórum dárců.

„Měli jsme velice úspěšný rok. Pomohli jsme našim klientům 60 miliony a to není málo. Vážíme si toho a víme, že to nemusí trvat věčně,“ říká Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77, která spravuje Konto Bariéry. A připomíná konkrétní případ, osud, pomoc. V hlavní roli Natálie, která se narodila s vývojovou vadou.

Pomozte nadšené sportovkyni Natálce k bezbolestnému pohybu a nové protéze

Příběh Natálky, která potřebuje bionickou nohu, v těchto dnech zaujal čtenáře na portálu iDNES.cz. A jak dárci reagovali? „Za týden bylo vybráno více než 700 tisíc korun. Vánoční dárek od několika stovek dárců pro neznámou holčičku z východních Čech... Tak se mění dárcovství v téhle zemi. Dárci přibývají a máme z toho radost,“ doplňuje Božena Jirků.

Od roku 2011 stoupl počet drobných dárců v Česku ze zhruba 120 tisíc na více než 160 tisíc.

Dárce oslovují konkrétní osudy

Letos se charitativním organizacím – i díky médiím a sociálním sítím – podařilo nasměrovat pozornost právě třeba na děti, které potřebovaly bionické protézy.

A zájem dárců byl skutečně strhující. Posuďte: jen Nadaci Charty 77 se podařilo sehnat peníze na tyto důležité pomůcky pro čtrnáctiletého Honzu, dvanáctiletého Davida a rovněž pro Petra, Jonáše, Jakuba. A také pro osmiletou Simonu, šestiletého Vašíka, devítiletou Michalku, jedenáctiletého Lukáše...

Pozůstalým rodinám významně pomáhají sbírky a fondy, vyberou se miliony

„Jiné dárce pak zasáhl osud českých vojáků v Afghánistánu. Deset milionů na účtu speciální nadace pro pozůstalé rodiny v tak krátké době? Hodně to říká o tom, že lidé jsou ochotni pomoci, když je příběh osloví a když za ním stojí důvěryhodná nadace,“ říká Jirků.

Podle Tomáše Vyhnálka z organizace Člověk v tísni se rovněž ukazuje, že Češi stále více přispívají na složitější a dříve ne úplně oblíbená témata, jako je například inkluze nebo pomoc dětem v sociálně vyloučených lokalitách.

A také se postupně rozvíjí i charakter pomoci. „Nám fantasticky zafungovala předvánoční kampaň Skutečný dárek (lidé mohou potřebným zaplatit třeba doučování, ošacení či osla s povozem – pozn. red.). Tržby tohoto nejúspěšnějšího e-shopu s dobrem vzrostly meziročně přibližně o třicet procent, a i když ještě nevíme, jak dopadnou prodeje v následujících dnech, předpokládáme tržby až 25 milionů korun,“ upřesňuje Vyhnálek.

I Člověku v tísni v roce 2018 přibylo pravidelných dárců a i díky nim vybral celkem asi 145 milionů korun. Více než dříve je jasnější, že se čeští dárci přesouvají do online prostředí. Ostatně hlavní důvod je poměrně banální. Lidé dnes u sebe nenosí příliš hotovosti, ale platební kartu a mobil ano. „Čili ubývá příspěvků do kasiček, ale naopak přibývá příspěvků online skrze elektronické bankovnictví, platby kartou, dárcovské terminály a podobně,“ vysvětluje Klára Šplíchalová.

Firmy: také rekordní sumy

Na závěr ještě pár čísel. Z letošních daňových přiznání též vyplývá, že firmy své peněžní dary navýšily na rekordní 3,9 miliardy korun, nadace a fondy přerozdělily 1,7 miliardy a různé veřejné sbírky vynesly 630 milionů.

Například Nadace Agrofert za celý letošní rok rozdá takřka 100 milionů korun. Nejvyšší podpora přitom zamířila do hospiců.

„Nicméně co do počtu žádostí pomáháme nejvíce rodičům samoživitelům, kterým pomáháme platit náklady na bydlení nebo spojené s aktivitami dětí, dále jsou velmi početnou skupinou žadatelů lidé s handicapem, jimž pomáháme například s pořízením invalidních vozíků,“ dodává ředitelka nadace Zuzana Tornikidis.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Další z rubriky

Moralistní argumenty, že se zdaňuje něco vraceného, neobstojí, říká Dolejš

Poslanec a bývalý místopředseda KSČM Jiří Dolejš přichází na první zasedání...

Smlouvy mezi státem a církvemi nemohou podle Jiřího Dolejše z KSČM nijak blokovat to, že se stát rozhodne uložit daň,...

Černošice rozhodly v kauze střetu zájmů Babiše, ten se chce odvolat

Premiér A. Babiš nastínil plány vlády v novém roce

Městský úřad Černošice rozhodl v kauze střetu zájmů Andreje Babiše. Stanovisko nesdělil. Premiér se ovšem plánuje proti...

Myslivci chtějí regulovat vlky. Pomohou s přemnoženou zvěří, argumentují ekologové

Od vlků jsem se naučil víc než od lidí, říká Marcos Pantoja. Žil s nimi v...

Myslivci varují před vlky, kteří se začali stěhovat do českých lesů. Chtějí znát normu, díky které by mohli jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz