Charitativní sbírka (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Vojáci i bionické protézy. Češi dali na charitu rekordních osm miliard

  • 138
Češi a tuzemské firmy dali v loňském roce na charitu více než osm miliard korun, což je nejvyšší částka v historii. Téměř dvě miliardy poslali drobní dárci. Částka však podle odhadů může být až dvojnásobná, protože spousta lidí peníze daruje, aniž by to uvedla v daňovém přiznání, z něhož se statistiky sestavují.

Evropa v končícím roce nebyla úplně klidným místem. Hovoří se o narůstajícím pnutí ve společnosti, stále odtažitějším individualismu a podobně.

Měřit statistikou takové trendy nelze. Co naopak čísly měřit lze, je právě ochota Čechů podělit se s lidmi, kteří to potřebují, o část svého platu. Loni Češi a tuzemské firmy či nadace poslali na charitativní účely nejvyšší částku v historii – 8,1 miliardy korun. Jen pro představu: to je roční rozpočet Plzně – čtvrtého největšího města v republice.

Ještě rok nazpět přitom Češi darovali zhruba 7,5 miliardy a na začátku tisíciletí byl objem finančních darů dokonce jen zhruba třetinový, než je tomu dnes.

Drobní dárci přitom poslali na charitu téměř dvě miliardy korun. Nicméně spousta lidí daruje peníze, aniž by to uvedla v daňovém přiznání, z něhož se statistiky počítají. Odhaduje se tak, že celková částka může být až dvojnásobná. „Mírný nárůst vnímáme i letos,“ naznačuje další přepisování rekordů Klára Šplíchalová, ředitelka společnosti Fórum dárců.

„Měli jsme velice úspěšný rok. Pomohli jsme našim klientům 60 miliony a to není málo. Vážíme si toho a víme, že to nemusí trvat věčně,“ říká Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77, která spravuje Konto Bariéry. A připomíná konkrétní případ, osud, pomoc. V hlavní roli Natálie, která se narodila s vývojovou vadou.

Pomozte nadšené sportovkyni Natálce k bezbolestnému pohybu a nové protéze

Příběh Natálky, která potřebuje bionickou nohu, v těchto dnech zaujal čtenáře na portálu iDNES.cz. A jak dárci reagovali? „Za týden bylo vybráno více než 700 tisíc korun. Vánoční dárek od několika stovek dárců pro neznámou holčičku z východních Čech... Tak se mění dárcovství v téhle zemi. Dárci přibývají a máme z toho radost,“ doplňuje Božena Jirků.

Od roku 2011 stoupl počet drobných dárců v Česku ze zhruba 120 tisíc na více než 160 tisíc.

Dárce oslovují konkrétní osudy

Letos se charitativním organizacím – i díky médiím a sociálním sítím – podařilo nasměrovat pozornost právě třeba na děti, které potřebovaly bionické protézy.

A zájem dárců byl skutečně strhující. Posuďte: jen Nadaci Charty 77 se podařilo sehnat peníze na tyto důležité pomůcky pro čtrnáctiletého Honzu, dvanáctiletého Davida a rovněž pro Petra, Jonáše, Jakuba. A také pro osmiletou Simonu, šestiletého Vašíka, devítiletou Michalku, jedenáctiletého Lukáše...

Pozůstalým rodinám významně pomáhají sbírky a fondy, vyberou se miliony

„Jiné dárce pak zasáhl osud českých vojáků v Afghánistánu. Deset milionů na účtu speciální nadace pro pozůstalé rodiny v tak krátké době? Hodně to říká o tom, že lidé jsou ochotni pomoci, když je příběh osloví a když za ním stojí důvěryhodná nadace,“ říká Jirků.

Podle Tomáše Vyhnálka z organizace Člověk v tísni se rovněž ukazuje, že Češi stále více přispívají na složitější a dříve ne úplně oblíbená témata, jako je například inkluze nebo pomoc dětem v sociálně vyloučených lokalitách.

A také se postupně rozvíjí i charakter pomoci. „Nám fantasticky zafungovala předvánoční kampaň Skutečný dárek (lidé mohou potřebným zaplatit třeba doučování, ošacení či osla s povozem – pozn. red.). Tržby tohoto nejúspěšnějšího e-shopu s dobrem vzrostly meziročně přibližně o třicet procent, a i když ještě nevíme, jak dopadnou prodeje v následujících dnech, předpokládáme tržby až 25 milionů korun,“ upřesňuje Vyhnálek.

I Člověku v tísni v roce 2018 přibylo pravidelných dárců a i díky nim vybral celkem asi 145 milionů korun. Více než dříve je jasnější, že se čeští dárci přesouvají do online prostředí. Ostatně hlavní důvod je poměrně banální. Lidé dnes u sebe nenosí příliš hotovosti, ale platební kartu a mobil ano. „Čili ubývá příspěvků do kasiček, ale naopak přibývá příspěvků online skrze elektronické bankovnictví, platby kartou, dárcovské terminály a podobně,“ vysvětluje Klára Šplíchalová.

Firmy: také rekordní sumy

Na závěr ještě pár čísel. Z letošních daňových přiznání též vyplývá, že firmy své peněžní dary navýšily na rekordní 3,9 miliardy korun, nadace a fondy přerozdělily 1,7 miliardy a různé veřejné sbírky vynesly 630 milionů.

Například Nadace Agrofert za celý letošní rok rozdá takřka 100 milionů korun. Nejvyšší podpora přitom zamířila do hospiců.

„Nicméně co do počtu žádostí pomáháme nejvíce rodičům samoživitelům, kterým pomáháme platit náklady na bydlení nebo spojené s aktivitami dětí, dále jsou velmi početnou skupinou žadatelů lidé s handicapem, jimž pomáháme například s pořízením invalidních vozíků,“ dodává ředitelka nadace Zuzana Tornikidis.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video