Vojáci i bionické protézy. Češi dali na charitu rekordních osm miliard

  15:30aktualizováno  15:30
Češi a tuzemské firmy dali v loňském roce na charitu více než osm miliard korun, což je nejvyšší částka v historii. Téměř dvě miliardy poslali drobní dárci. Částka však podle odhadů může být až dvojnásobná, protože spousta lidí peníze daruje, aniž by to uvedla v daňovém přiznání, z něhož se statistiky sestavují.

Charitativní sbírka (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Evropa v končícím roce nebyla úplně klidným místem. Hovoří se o narůstajícím pnutí ve společnosti, stále odtažitějším individualismu a podobně.

Měřit statistikou takové trendy nelze. Co naopak čísly měřit lze, je právě ochota Čechů podělit se s lidmi, kteří to potřebují, o část svého platu. Loni Češi a tuzemské firmy či nadace poslali na charitativní účely nejvyšší částku v historii – 8,1 miliardy korun. Jen pro představu: to je roční rozpočet Plzně – čtvrtého největšího města v republice.

Ještě rok nazpět přitom Češi darovali zhruba 7,5 miliardy a na začátku tisíciletí byl objem finančních darů dokonce jen zhruba třetinový, než je tomu dnes.

Drobní dárci přitom poslali na charitu téměř dvě miliardy korun. Nicméně spousta lidí daruje peníze, aniž by to uvedla v daňovém přiznání, z něhož se statistiky počítají. Odhaduje se tak, že celková částka může být až dvojnásobná. „Mírný nárůst vnímáme i letos,“ naznačuje další přepisování rekordů Klára Šplíchalová, ředitelka společnosti Fórum dárců.

„Měli jsme velice úspěšný rok. Pomohli jsme našim klientům 60 miliony a to není málo. Vážíme si toho a víme, že to nemusí trvat věčně,“ říká Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77, která spravuje Konto Bariéry. A připomíná konkrétní případ, osud, pomoc. V hlavní roli Natálie, která se narodila s vývojovou vadou.

Pomozte nadšené sportovkyni Natálce k bezbolestnému pohybu a nové protéze

Příběh Natálky, která potřebuje bionickou nohu, v těchto dnech zaujal čtenáře na portálu iDNES.cz. A jak dárci reagovali? „Za týden bylo vybráno více než 700 tisíc korun. Vánoční dárek od několika stovek dárců pro neznámou holčičku z východních Čech... Tak se mění dárcovství v téhle zemi. Dárci přibývají a máme z toho radost,“ doplňuje Božena Jirků.

Od roku 2011 stoupl počet drobných dárců v Česku ze zhruba 120 tisíc na více než 160 tisíc.

Dárce oslovují konkrétní osudy

Letos se charitativním organizacím – i díky médiím a sociálním sítím – podařilo nasměrovat pozornost právě třeba na děti, které potřebovaly bionické protézy.

A zájem dárců byl skutečně strhující. Posuďte: jen Nadaci Charty 77 se podařilo sehnat peníze na tyto důležité pomůcky pro čtrnáctiletého Honzu, dvanáctiletého Davida a rovněž pro Petra, Jonáše, Jakuba. A také pro osmiletou Simonu, šestiletého Vašíka, devítiletou Michalku, jedenáctiletého Lukáše...

Pozůstalým rodinám významně pomáhají sbírky a fondy, vyberou se miliony

„Jiné dárce pak zasáhl osud českých vojáků v Afghánistánu. Deset milionů na účtu speciální nadace pro pozůstalé rodiny v tak krátké době? Hodně to říká o tom, že lidé jsou ochotni pomoci, když je příběh osloví a když za ním stojí důvěryhodná nadace,“ říká Jirků.

Podle Tomáše Vyhnálka z organizace Člověk v tísni se rovněž ukazuje, že Češi stále více přispívají na složitější a dříve ne úplně oblíbená témata, jako je například inkluze nebo pomoc dětem v sociálně vyloučených lokalitách.

A také se postupně rozvíjí i charakter pomoci. „Nám fantasticky zafungovala předvánoční kampaň Skutečný dárek (lidé mohou potřebným zaplatit třeba doučování, ošacení či osla s povozem – pozn. red.). Tržby tohoto nejúspěšnějšího e-shopu s dobrem vzrostly meziročně přibližně o třicet procent, a i když ještě nevíme, jak dopadnou prodeje v následujících dnech, předpokládáme tržby až 25 milionů korun,“ upřesňuje Vyhnálek.

I Člověku v tísni v roce 2018 přibylo pravidelných dárců a i díky nim vybral celkem asi 145 milionů korun. Více než dříve je jasnější, že se čeští dárci přesouvají do online prostředí. Ostatně hlavní důvod je poměrně banální. Lidé dnes u sebe nenosí příliš hotovosti, ale platební kartu a mobil ano. „Čili ubývá příspěvků do kasiček, ale naopak přibývá příspěvků online skrze elektronické bankovnictví, platby kartou, dárcovské terminály a podobně,“ vysvětluje Klára Šplíchalová.

Firmy: také rekordní sumy

Na závěr ještě pár čísel. Z letošních daňových přiznání též vyplývá, že firmy své peněžní dary navýšily na rekordní 3,9 miliardy korun, nadace a fondy přerozdělily 1,7 miliardy a různé veřejné sbírky vynesly 630 milionů.

Například Nadace Agrofert za celý letošní rok rozdá takřka 100 milionů korun. Nejvyšší podpora přitom zamířila do hospiců.

„Nicméně co do počtu žádostí pomáháme nejvíce rodičům samoživitelům, kterým pomáháme platit náklady na bydlení nebo spojené s aktivitami dětí, dále jsou velmi početnou skupinou žadatelů lidé s handicapem, jimž pomáháme například s pořízením invalidních vozíků,“ dodává ředitelka nadace Zuzana Tornikidis.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Slovenský poslanec ztratil při letecké tragédii manželku, syna a dceru

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo se...

Tragický pád letadla v Etiopii, při kterém zahynulo všech 157 lidí, zasáhl slovenského poslance Národní rady Antona...

Další z rubriky

Politik slíbil, že bude žít v ghettu. Místo bytu chce koupit vilu

Zastupitel Petr Globočník vhodný byt v Janově podle svých slov nenašel, svou...

Litvínovský zastupitel Petr Globočník dosud nenaplnil slib, že pokud jeho uskupení uspěje v komunálních volbách,...

Už nejsme první v počtu nádorů tlustého střeva, prevence zabírá, říká lékař

Lékař Štěpán Suchánek (4. března 2019)

Pokud by každý dospělý chodil pravidelně na kolonoskopii, dala by se rakovina tlustého střeva úplně vymýtit, říká lékař...

Měl vynášet informace lidem z podsvětí, exdetektiv Vokál půjde opět k soudu

Obvodní soud pro Prahu 5 projednává případ bývalého elitního detektiva Útvaru...

Státní zástupce obžaloval bývalého kriminalistu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Luďka Vokála....

Najdete na iDNES.cz