Českých lékařů v Německu přibývá. Loni jejich počet překročil tisícovku

  0:35aktualizováno  0:35
Počet českých lékařů, kteří odcházejí pracovat do Německa, každý rok roste. Vyplývá to ze statistik Německé lékařské komory. Zatímco v roce 2012 zde působilo 762 českých lékařů, loni už přes tisícovku. Podle České lékařské komory doktoři odcházejí hlavně kvůli vyšším platům i přívětivějšímu systému vzdělávání. České ministerstvo už přišlo s návrhem, jak do zdravotnictví přilít peníze.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Německá lékařská komora uvedla, že se počet českých lékařů v Německu každoročně zvýší zhruba o stovku. V roce 2012 jich v zemi působilo 762, v roce 2013 862 a o rok později už 942. Zlomový byl loňský rok, kdy počet českých lékařů v Německu poprvé překonal tisícovku (data pro rok 2015 jsou v němčině k dispozici zde).

Lékaři v Německu

V počtu lékařů působících v Německu je Česko srovnatelné se Slovenskem, Itálií nebo Ukrajinou.

Bezkonkurenčně nejvíc lékařů-cizinců bylo loni v Německu z Rumunska (4 062), Řecka (3 017), Rakouska (2 573) nebo Sýrie (2 149).

Taková čísla potvrzuje i mluvčí České lékařské komory (ČLK) Michal Sojka. „Počet doktorů, kteří odcházejí, zůstává stejný. Neklesá, osciluje v těchto číslech,“ uvedl pro iDNES.cz. Česko podle něj nejčastěji opouštějí lékaři, kteří pracují ve velkých oborech - například chirurgii, interně nebo ortopedii.

Důvodů, proč lékaři míří do Německa, je podle Sojky více. Patří mezi ně zejména vyšší platy, přívětivější systém vzdělávání nebo nižší míra byrokracie v porovnání s Českem. „Možná v tom může hrát roli i celková atmosféra,“ dodává Sojka.

Pro mnoho lidí je pak zásadním důvodem rovněž geografická blízkost. Do Německa za prací totiž dojíždí také řada lékařů z českého příhraničí. Tamní nemocnice přesto tvrdí, že zvyšující se počet lékařů, kteří by odcházeli do Německa, nepozorují.

„V posledních měsících neregistrujeme žádný zásadní nárůst odchodů, který by překračoval běžnou dlouhodobou fluktuaci. Nijak se nás to nedotýká,“ řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký. Podobně to vidí i mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. „Jakkoli jsme blízko Německa, tak to není priorita, která by nás momentálně nejvíce pálila,“ uvedl. Na severozápadě Čech však přesto scházejí desítky zdravotníků.

Do Německa nemíří jen mladí lékaři

Z průzkumu organizace HealthCare Institute vyplynulo, že po studiu chce v zahraničí pracovat 28 procent studentů medicíny. O práci v Německu mělo zájem 53 procent z nich, v případě studentů posledního ročníku dokonce 61 procent (psali jsme zde).

I když se tak může zdát, že většinu lékařů mířících do Německa tvoří mladí lidé, kteří zrovna ukončili školu, není to pravda. „Je to tak půl na půl,“ upřesňuje mluvčí ČLK Sojka s tím, mladší lidé Česko mnohdy opouštějí úplně, zatímco ti starší do Německa častěji dojíždějí.

Podle Sojky však zvýšení platů není jediný způsob, jak bránit odchodu lékařů do zahraničí. Potřeba je prý také změnit zákon o vzdělávání, aby byl systém přívětivější.

Ministerstvo zdravotnictví už novelu zákona o vzdělávání lékařů připravuje. „Podle stávajícího návrhu dojde ke zkrácení délek specializačního vzdělávání lékařů a nově budou vymezeny kompetence lékaře po absolvování základního kmene,“ uvedlo v březnu.

Od novinky očekává, že lékaři budou moci dříve vstoupit do praxe. „Současně předpokládáme, že tento krok sníží počet lékařů odcházejících realizovat specializační vzdělávání do zahraničí,“ dodalo ministerstvo.

Příští rok deset miliard navíc

ČLK už v březnu varovala, že českému zdravotnictví chybí peníze, kvalifikovaný personál i dobré zákony. Vyzvala proto vládu, aby začala připravovat plán na jeho záchranu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v souvislosti s tím připomněl, že vláda už o dalším navýšení platů zdravotníků rozhodla skrze úhradovou vyhlášku (více čtěte zde).

Lékaři tlačí kvůli podstavu na vládu. Nervozita roste, přitakává opozice

Od roku 2017 by pak podle nového návrhu na navýšení plateb státu za děti, důchodce či nezaměstnané mělo do zdravotnictví přibýt 9,88 miliardy korun.

Příspěvek by vzrostl ze současných 870 na 1 007 Kč, uvádí Němeček v návrhu nařízení vlády, který dal k připomínkám. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) přilévání peněz ze státní pokladny odmítá.

Návrhem, který je na vládním webu, se stanoví vyměřovací základ u osoby, za niž je plátcem pojistného na veřejné zdravotní pojištění stát. Z nynějších 6 444 korun má stoupnout na 7 459 korun. Němeček chce využít nárůst příjmů od státu hlavně k navýšení platů lékařů a sester. Desetiprocentní platový nárůst ve zdravotnictví podpořily vedení ČSSD, odbory, nemocnice, ČLK i pacienti.

Letos stát zaplatí za své pojištěnce zhruba 63 miliard korun, v příštím roce by to mělo být 72,63 miliardy.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

Najdete na iDNES.cz