Českých lékařů v Německu přibývá. Loni jejich počet překročil tisícovku

  0:35aktualizováno  0:35
Počet českých lékařů, kteří odcházejí pracovat do Německa, každý rok roste. Vyplývá to ze statistik Německé lékařské komory. Zatímco v roce 2012 zde působilo 762 českých lékařů, loni už přes tisícovku. Podle České lékařské komory doktoři odcházejí hlavně kvůli vyšším platům i přívětivějšímu systému vzdělávání. České ministerstvo už přišlo s návrhem, jak do zdravotnictví přilít peníze.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Německá lékařská komora uvedla, že se počet českých lékařů v Německu každoročně zvýší zhruba o stovku. V roce 2012 jich v zemi působilo 762, v roce 2013 862 a o rok později už 942. Zlomový byl loňský rok, kdy počet českých lékařů v Německu poprvé překonal tisícovku (data pro rok 2015 jsou v němčině k dispozici zde).

Lékaři v Německu

V počtu lékařů působících v Německu je Česko srovnatelné se Slovenskem, Itálií nebo Ukrajinou.

Bezkonkurenčně nejvíc lékařů-cizinců bylo loni v Německu z Rumunska (4 062), Řecka (3 017), Rakouska (2 573) nebo Sýrie (2 149).

Taková čísla potvrzuje i mluvčí České lékařské komory (ČLK) Michal Sojka. „Počet doktorů, kteří odcházejí, zůstává stejný. Neklesá, osciluje v těchto číslech,“ uvedl pro iDNES.cz. Česko podle něj nejčastěji opouštějí lékaři, kteří pracují ve velkých oborech - například chirurgii, interně nebo ortopedii.

Důvodů, proč lékaři míří do Německa, je podle Sojky více. Patří mezi ně zejména vyšší platy, přívětivější systém vzdělávání nebo nižší míra byrokracie v porovnání s Českem. „Možná v tom může hrát roli i celková atmosféra,“ dodává Sojka.

Pro mnoho lidí je pak zásadním důvodem rovněž geografická blízkost. Do Německa za prací totiž dojíždí také řada lékařů z českého příhraničí. Tamní nemocnice přesto tvrdí, že zvyšující se počet lékařů, kteří by odcházeli do Německa, nepozorují.

„V posledních měsících neregistrujeme žádný zásadní nárůst odchodů, který by překračoval běžnou dlouhodobou fluktuaci. Nijak se nás to nedotýká,“ řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký. Podobně to vidí i mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. „Jakkoli jsme blízko Německa, tak to není priorita, která by nás momentálně nejvíce pálila,“ uvedl. Na severozápadě Čech však přesto scházejí desítky zdravotníků.

Do Německa nemíří jen mladí lékaři

Z průzkumu organizace HealthCare Institute vyplynulo, že po studiu chce v zahraničí pracovat 28 procent studentů medicíny. O práci v Německu mělo zájem 53 procent z nich, v případě studentů posledního ročníku dokonce 61 procent (psali jsme zde).

I když se tak může zdát, že většinu lékařů mířících do Německa tvoří mladí lidé, kteří zrovna ukončili školu, není to pravda. „Je to tak půl na půl,“ upřesňuje mluvčí ČLK Sojka s tím, mladší lidé Česko mnohdy opouštějí úplně, zatímco ti starší do Německa častěji dojíždějí.

Podle Sojky však zvýšení platů není jediný způsob, jak bránit odchodu lékařů do zahraničí. Potřeba je prý také změnit zákon o vzdělávání, aby byl systém přívětivější.

Ministerstvo zdravotnictví už novelu zákona o vzdělávání lékařů připravuje. „Podle stávajícího návrhu dojde ke zkrácení délek specializačního vzdělávání lékařů a nově budou vymezeny kompetence lékaře po absolvování základního kmene,“ uvedlo v březnu.

Od novinky očekává, že lékaři budou moci dříve vstoupit do praxe. „Současně předpokládáme, že tento krok sníží počet lékařů odcházejících realizovat specializační vzdělávání do zahraničí,“ dodalo ministerstvo.

Příští rok deset miliard navíc

ČLK už v březnu varovala, že českému zdravotnictví chybí peníze, kvalifikovaný personál i dobré zákony. Vyzvala proto vládu, aby začala připravovat plán na jeho záchranu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v souvislosti s tím připomněl, že vláda už o dalším navýšení platů zdravotníků rozhodla skrze úhradovou vyhlášku (více čtěte zde).

Lékaři tlačí kvůli podstavu na vládu. Nervozita roste, přitakává opozice

Od roku 2017 by pak podle nového návrhu na navýšení plateb státu za děti, důchodce či nezaměstnané mělo do zdravotnictví přibýt 9,88 miliardy korun.

Příspěvek by vzrostl ze současných 870 na 1 007 Kč, uvádí Němeček v návrhu nařízení vlády, který dal k připomínkám. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) přilévání peněz ze státní pokladny odmítá.

Návrhem, který je na vládním webu, se stanoví vyměřovací základ u osoby, za niž je plátcem pojistného na veřejné zdravotní pojištění stát. Z nynějších 6 444 korun má stoupnout na 7 459 korun. Němeček chce využít nárůst příjmů od státu hlavně k navýšení platů lékařů a sester. Desetiprocentní platový nárůst ve zdravotnictví podpořily vedení ČSSD, odbory, nemocnice, ČLK i pacienti.

Letos stát zaplatí za své pojištěnce zhruba 63 miliard korun, v příštím roce by to mělo být 72,63 miliardy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Zvrhlý pán, sex za volantem i srážka dvou letadel v Praze

Pornoherečka důkladně využila autopilota Tesly

Exkluzivní setkání, které se podařilo natočit redaktorům MF DNES po komunikaci s člověkem, který oslovuje školačky, ale...

Predátory ve virtuálním světě nejsou jen pedofilové, říká sexuolog

Ilustrační foto - notebook

Na internetu jsou děti často zneužívány, a tato trestná činnost je stále málo zmapovaná. Mají k tomu co říct i...

Stát nepodporuje mimořádně nadané děti. Inkluze je shazuje do průměru

Ilustrační snímek

Nadané děti, které se dostanou k psycholožce Šárce Portešové, obvykle ještě na prvním stupni vystřídají tři nebo čtyři...

Najdete na iDNES.cz