Premiér Andrej Babiš (vpravo) a ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové...

Premiér Andrej Babiš (vpravo) a ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci. (20. dubna 2021) | foto: Petr Topič, MAFRA

Důvěra ve vládu hluboce klesla, naopak Češi víc vzhlížejí k Bruselu

  • 1285
Češi věří vládě své země nejméně ze všech obyvatel zemí Evropské unie. Podíl obyvatel Česka, kteří důvěřují české vládě, podle průzkumu meziročně klesl ze 40 na 19 procent. S opatřeními vlády proti šíření koronaviru je spokojena asi čtvrtina Čechů. Důvěra Čechů v EU meziročně stoupla z 39 procent na aktuálních 48 procent, což je nejvíce od roku 2013.

Krize spojená s pandemií nemoci covid-19 výrazně proměnila důvěru Čechů v jednotlivé instituce, ukazuje průzkum Eurobarometr. Oproti průzkumu zveřejněnému loni v únoru, v Česku dramaticky klesla důvěra ve vládu a parlament. 

Zatímco v roce 2019 české vládě důvěřovalo 40 procent Čechů, v současné době se jedná jen o jednu pětinu (19 procent). Mimo důvěru ve vládu se také propadl meziročně podíl lidí důvěřujících parlamentu, a to z 25 na 15 procent. 

Výrazně vyšší důvěru než v předchozích letech mají Češi v Unii. V současnosti důvěřuje EU 48 procent Čechů, zatímco před rokem to bylo pouze 39 procent. Vzestupný trend se v průzkumu ukázal i u důvěry v OSN.

Zatímco své vládě i parlamentu aktuálně věří méně než pětina Čechů, průměrná důvěra v národní vlády a parlamenty za všechny země EU činí zhruba 36 procent.

Důvěra v instituce

Průměrná důvěra v Unii za všechny země EU činí 49 procent, a je tak podobná jako míra důvěry Čechů v Unii. Česko však nadále patří k zemím s nejmenší důvěrou v EU. Nejvyšší je důvěra v EU v Portugalsku se 78 procenty a nejnižší ve Finsku s 37 procenty, uvedla v pondělí nová zpráva Eurobarometru.

Přestože se důvěra v Unii v Česku zvyšuje, existují obavy o budoucnost života v Evropě. Podle průzkumu se více jak polovina lidí obává, že současné děti budou mít v dospělosti život v EU složitější než má současná generace. Pozitivně vidí budoucnost dnešních dětí jen 18 procent Čechů.

Věříte víc vládě než nevládním stranám?

celkem hlasů: 4523
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 10. května 2021. Anketa je uzavřena.

Nedůvěra v českou vládu se odráží i v názorech účastníků průzkumu na úroveň demokracie v Česku a na protikoronavirová opatření vlády. Zatímco v předchozím průzkumu bylo s fungováním demokracie v Česku spokojeno 66 procent Čechů, nyní je to 45 procent. Průměrná spokojenost s fungováním národní demokracie za všechny země EU činí 55 procent. Česko tak patří mezi země, kde je spokojenost s fungováním demokracie na národní úrovni nejnižší (Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko).

Opatření Češi považují za oprávněná

Opatření, která česká vláda v boji proti šíření covidu-19 vyhlásila, považují obyvatelé Česka za oprávněná (68 procent). Ovšem s tím, jak opatření aplikuje česká vláda, je ale spokojeno 24 procent účastníků průzkumu.  Největší problém se zavedenými opatřeními mají lidé ve středním věku, podnikatelé a aktuálně nezaměstnaní. 

Češi se i po letech svobody bojí o demokracii a nevěří vládám, říká průzkum

Z průzkumu vyplývá, že lépe jsou na tom krajské a další místní orgány.  Spokojenost s jejich opatřeními v boji s pandemií deklaruje 48 procent české veřejnosti.

Oproti minulému průzkumu značně poklesla i důvěra obyvatel Česka v ekonomiku. Situaci české ekonomiky nyní považuje za dobrou 30 procent dotázaných, zatímco v předchozím Eurobarometru ji kladně hodnotilo 71 procent Čechů. Naprostá většina Čechů ale stále pozitivně vnímá finanční situaci vlastních domácností nebo zaměstnanost v Česku.

Polovina Čechů se obává očkování

Zatímco ještě před rokem vnímali Češi jako hlavní problémy České republiky zdražování či důchody, aktuálně se na první místo dostal jinak spíše okrajový problém zdravotní péče. 

Češi v otázce koronaviru nevěří premiérovi, ale odborníkům, ukazuje průzkum

Řešení pandemie nemoci covid-19 je podle odborníků očkování. V Česku se ale téměř polovina veřejnosti (46 procent) obává, že vývoj vakcín je příliš rychlý, a vakcíny tak mohou být nebezpečné. Více než polovina Čechů (52 procent) pak má za to, že existuje riziko zatím neobjevených nežádoucích účinků.

Průzkum Eurobarometru proběhl od 17. do 22. února 2021, za účasti 1 100 obyvatel Česka starších 15 let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video