Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku | foto: Michal Šula, MAFRA

Středočeský ROP vyzval majitele Čapího hnízda, aby do měsíce vrátil dotaci

  • 533
Regionální rada regionu Střední Čechy vyzvala nástupce původního příjemce dotace na projekt Čapí hnízdo k dobrovolnému vrácení sporné padesátimilionové dotace. Farma nyní patří společnosti Imoba, která spadá pod Agrofert. Kvůli dotaci na Čapí hnízdo čelí obvinění premiér v demisi Andrej Babiš. Agrofert trvá na tom, že dotaci získal v souladu se zákonem.

„Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy zaslal 4. května 2018 nástupnické společnosti původního příjemce dotace na realizaci projektu ‚Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo‘ výzvu k dobrovolnému vrácení dotace, a to ve lhůtě 30 kalendářních dnů,“ informoval v tiskové zprávě ředitel úřadu Kamil Munia.

Případné další kroky bude instituce komentovat až po uplynutí této lhůty. Úřad si nechal vypracovat analýzu, zda má dotaci po vlastníkovi vymáhat. Munia její závěry odmítl pro redakci iDNES.cz komentovat, jelikož je v neveřejném režimu.

Přijetí výzvy Imoba potvrdila. „Zabývají se jí právníci a projedná ji představenstvo společnosti Imoba. Následně se k ní vyjádříme,“ sdělil iDNES.cz mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

„Trváme však na tom, že dotace byla čerpána v souladu se zákonem, což v minulosti potvrdilo i několik kontrol různých úřadů včetně ROP,“ dodal Hanzelka. 

Pokud by Imoba odmítla vrátit peníze, mohl by úřad zahájit daňové řízení, na jehož konci by dotaci mohl odebrat.

Vyvedení a návrat Čapího hnízda pod Agrofert

Padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo musely už dříve české úřady vyškrtnout z evropského financování, protože kontrolní orgán OLAF shledal, že přidělení dotace provázelo porušení zákona.

Žalobce zrušil stíhání Faltýnka kvůli Čapímu hnízdu, Babišovo pokračuje

Kvůli dotaci čelí obvinění premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá.

Minulý týden státní zástupce zrušil stíhání poslance Jaroslava Faltýnka (ANO), který byl v případu také obviněn. Stíhání Babiše a dalších šesti lidí pokračuje.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod jiným názvem, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak v létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video