Budu vzpomínat s úctou, kondoloval Klaus. Pak domluvil s vdovou pohřeb

  10:37aktualizováno  15:50
Na zápis do kondolenční knihy za Václavem Havlem čekaly od rána na Pražském hradě desítky lidí. Jako první kondoloval prezident Václav Klaus. "Budu vzpomínat s úctou a respektem," napsal do jedné z pětice kondolenčních knih. Prezident se poté sešel s Dagmar Havlovou a domlouval s ní okolnosti Havlova pátečního pohřbu.

V Rothmayerově sálu je od pondělního rána pět černým suknem potažených stolů a u sochy T. G. Masaryka kytice s červenými a bílými anturiemi.

Sál je pro veřejnost otevřen do 20 hodin, jen ve čtvrtek do 18 hodin. Už při jeho otevření stály frontu na kondolenci desítky lidí. Lidé mohou kondolovat i na speciální smuteční stránce, na kterou je přístup z internetové stránky www.hrad.cz.

Spolu s Klausem přišli kondolovat šéfové obou komor parlamentu Miroslava Němcová a Milan Štěch i arcibiskup Dominik Duka. "Do kondolenční knihy jsem napsal, že děkuji za vše, co pro Českou republiku udělal," uvedl předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD.

Fotogalerie

Zatímco veřejnost připojuje své podpisy u jednoho ze čtyř stolků, jak na lidi vyjde řada, jen pro kondolenci "VIP osob" je určen pátý stolek vedle velké fotografie Václava Havla se smuteční páskou.

"Myslím, že je to to nejmenší, co můžu udělat za to, co Václav Havel pro Českou republiku. Beru ho jako jedinou osobnost České republiky, byl to největší Čech, jaký kdy žil," řekla iDNES.cz mladá žena, která také stála ve frontě na zápis do kondolenční knihy.

Do kondolenční knihy se přišel podepsat i ukrajinský premiér Mykola Azarov, který je v Česku na oficiální státní návštěvě. A dvě hodiny po poledni i manželka prezidenta Livia Klausová. Podpis do kondolenčních listin přidali po mimořádném jednání vlády také ministři vlády Petra Nečase.

Kdy mohou lidé kondolovat

19. prosince 2011 od 10 do 20 hodin
20. prosince 2011 od 9 do 20 hodin
21. prosince 2011 od 13 do 20 hodin
22. prosince 2011 od 9 do 18 hodin
Vstup do areálu Pražského hradu pro kondolující je z Hradčanského náměstí přes I. nádvoří.

Lidé se mohou s bývalým prezidentem Václavem Havlem rozloučit v centru Pražská křižovatka, bývalém kostelu sv. Anny, kde bude do úterního večera vystavena rakev s tělem zesnulého.

Odpoledne rozhodne vláda o datu státního smutku, okolnostech státního pohřbu i o tom, zda bude navržen speciální zákon, který ocení zásluhy Václava Havla o vybudování demokracie v Československu a později i v samostatné České republice po listopadu 1989.

Vdova Dagmar Havlová na Hrad dorazila po poledni a po hodině a půl beze slova a zjevně velmi rozrušená odjela limuzínou. Na schůzce k detailům státního pohřbu ji doprovázel bývalý hradní kancléř Ivo Mathé, který také nechtěl nic říci. Havlův pohřeb bude v pátek, den před Štědrým dnem, v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě. (více zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Najdete na iDNES.cz