Piráti ve Sněmovně jsou pilní, ti na magistrátu jsou k ničemu, říká Svoboda z ODS

  • 172
Poslanec za ODS Bohuslav Svoboda byl před lety primátorem Prahy, v hlavním městě se nyní v podzimních volbách pokusí podruhé obhájit svůj post ve Sněmovně. Témata, na která se ve svém program chce zaměřit, představil v Rozstřelu. Známý lékař promluvil také o epidemii koronaviru v Česku, jak se s ní vláda vypořádala a jaký lze očekávat další vývoj.

Rozstřel začal tématem koronaviru. V čem má v tuhle chvíli vláda odpovědnost za to, že by se pandemie opět zvrtla? Co konkrétně dělá vláda špatně? Tak zněly otázky moderátora. 

„Vláda neříká, jaká rizika přináší rozvolňování. Říká, že jsme na tom dobře. Stejně jako minulý rok, když prohlásila, že jsme nejlepší na světě, jenže jsme nebyli. Já souhlasím s rozvolňováním, ale musí k nim být jasné podklady. A ty podklady je nutné lidem vysvětlovat,“ sdělil Svoboda.

„Momentálně si lidé myslí, že se všechno vrací k normálu. Nikdo už nesleduje situaci v okolních státech. A není to jejich vina, je to vina státu. On nedostatečně informuje. Momentálně jsme ve stavu, že kdyby se něco nedejbože stalo, tak budeme opět nepřipraveni,“ dodal.

Dle slov poslance máme za sebou jedno promoření a teď jsme v situaci, kdy nám hrozí erupce další vlny a když nebudeme správně a rychle reagovat, opět se dostaneme do špatné situace. 

Co si Svoboda myslí o očkování? Dělá vláda dost pro proočkovanost? „Vláda nedělá vše, co může. Vakcína na začátku nebyla k dostání. Ta očkovací strategie ještě ani neexistuje. Ta nám strašlivě chybí. A dokonce lidé očkování ani nedokončují,“ sdělil. 

Povinné očkování pro lékaře ano, plošně ne

„Já jsem pravicový politik. Jakákoliv povinnost je pro mě neakceptovaná. Kdyby se situace opět zhoršila a vyostřila by až k téměř povinnému očkování, tak bych byl schopný akceptovat povinné očkování například pro lidi, co se s tou nemocí denně setkávají. Například lékaře. Plošné očkování samozřejmě by povinné být nemělo,“ odpověděl.

Na otázku, co by dělal, kdyby se stal ministrem zdravotnictví, odpověděl poslanec se slovy, že „pokusil bych se o to, aby lidé byli více odborně informovaní a snažil bych se najít mediální způsob, jak to k těm lidem dostat,“ odpověděl.

Slabé místo má Česká republika v diagnostice. „Pokud má někdo poškození srdeční svaloviny, musíme ho rovnou poslat do kardiologického centra. Nemůže mezi tím navštívit dvě další nemocnice,“ řekl.

Letošní volby jsou nesmírně důležité

„Každé volby jsou vlastně důležité a podstatné. Tyto volby jsou velmi důležité, protože jsou volbami o změně, ale zároveň to jsou volby o hrozbě. Čelíme hrozbě, aby nám nevládly extrémistické strany, například KSČM nebo SPD,“ sdělil. 

Stále více se podle něj zaklekává na malé a střední podnikatele. „Musíme proti tomu bojovat, proto jsou ty volby tak důležité“, řekl.

„Piráti jsou složitá kapitola. Já si nedokážu představit, že bych dělal nějakého přidavače na stavbě. A navíc Piráti jsou mezi sebou rozdílní. Ti, co jsou ve Sněmovně, jsou šikovní a pracovití. Ti, co jsou na pražském magistrátu, jsou k ničemu,“ sdělil.

„Hovořit o spolupráci musíme s každým, kromě extrémistů,“ doplnil Svoboda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video