Prezident Miloš Zeman (10.března 2021)

Prezident Miloš Zeman (10.března 2021) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zeman chce kvůli Sputniku čistky. Babiš, Blatný i Petříček odchody odmítli

  • 2261
Rezervovaný postoj některých státních činitelů vůči ruské vakcíně Sputnik V se znelíbil jejímu propagátorovi, prezidentovi Miloši Zemanovi. Proto požaduje, aby odešli ze svých funkcí. Premiér Andrej Babiš by měl odvolat ministry Jana Blatného i Tomáše Petříčka a skončit má i ředitelka SÚKL Irena Storová, míní hlava státu. Babiš odmítl, že by jejich odvolání plánoval.

„Dvěma největšími překážkami (pro registraci Sputniku V v Česku) jsou ministr zdravotnictví Blatný a také ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ uvedl Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Prezident připomněl, že ruskou vakcínu již využívá celá řada států. „Pokud se těmito vakcínami, ať ruskou nebo čínskou, očkují miliony lidí, pak ti dva, o kterých jsem mluvil, jsou vinni faktem, že i nadále budou zbytečně umírat naši lidé. Přičemž počet zemřelých už vyskočil na dvě stě za den.“

Šéfka SÚKL se proti slovům prezidenta odpoledne ohradila na Twitteru.  „Mým posláním a také posláním mých kolegů na SÚKL je hájit veřejné zdraví. To děláme každý den a zůstane to tak. Naším úkolem je zajistit, aby se k lidem dostávaly jen bezpečné, kvalitní a účinné léčivé přípravky a těmi jsou i vakcíny proti covidu-19,“ napsala.

Ministr Blatný požaduje, aby byly vakcíny schváleny úřady v rámci Evropské unie, stejně jako ostatní využívané očkovací látky. Stejný závěr přijali na nedávné schůzce hlavní ústavní činitelé včetně Zemana.

Měli by ministři Blatný a Petříček a šéfka SÚKL Storová skončit ve svých funkcích?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 17. března 2021. Anketa je uzavřena.

Nyní ale prezident chce, aby vakcíny schválil SÚKL a Česko jimi začalo očkovat ještě před rozhodnutím evropských orgánů. V rozhovoru označil Blatného a Storovou za hlavní překážky pro dodávky vakcín. O jejich odvolání chce s Babišem v blízké době jednat. Premiér podle něj udělal chybu, když mu navrhl do funkce právě Blatného.

Zeman zpochybnil Babišovu volbu

„Ministru Blatnému nelze vyčítat, že není epidemiolog. Je to dětský lékař se zaměřením na hemofilii. Ministru Blatnému nelze vyčítat ani to, že nemá žádné manažerské zkušenosti. Pouze tomu, kdo mně ho navrhl jako ministra lze vyčítat, že nerespektoval tyto dvě základní překážky výkonu funkce ministra zdravotnictví,“ uvedl Zeman v rozhovoru.

Prezident nepovažuje Blatného za člověka, který je kompetentní vést resort v době epidemie. „Když se loď potápí a kapitán neumí kormidlovat, tak vyhození kapitána zejména v době, kdy tam jsou daleko schopnější námořní důstojníci, je požadavek sebezáchovy.“

Členské státy mají právo si pořídit Sputnik nezávisle na EU, uznává Brusel

Blatný však sám rezignovat nehodlá. „Trvám na tom, že vakcíny použité v Česku musí být bezpečné a vyhodnocené Evropskou lékovou agenturou bez ohledu na to, odkud jsou. Nemám problém se Sputnikem V, protože je z Ruska. Jen chci, aby byl hodnocen stejně jako ostatní vakcíny.“

No kritická slova prezidenta ohledně svých manažerských schopností reagovat nechtěl. „To, ať zhodnotí jiní. Nikde však není psáno, že ministr musí být epidemiolog. Vůbec se necítím ve funkci ohrožen, dělám svou práci nejlépe jak umím. Pokud mě někdo odvolá, tak mě odvolá,“ konstatoval Blatný.

Babiš personální změny popírá

Podle Babiše však personální změny ve vládě nejsou na stole. „Názor prezidenta znám, není to nic nového. Beru to na vědomí, to je však vše, co k tomu mohu říct,“ uvedl odpoledne. „Pod tlakem prezidenta se necítím, máme koaliční dohodu, změny ve vládě nejsou na stole,“ dodal Babiš.

Zeman varoval, že pokud Babiš ministra zdravotnictví ve funkci podrží, nepřispěje to k dalšímu zlepšení přátelských vztahů mezi Hradem a Úřadem vlády. Ředitelka SÚKL Irena Storová je zase pod služebním zákonem a nemůže být ze dne na den odvolána. Porušil by se tím zákon, odvolat ji může pouze státní tajemník.

Prezident také prosazuje odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka, se kterým dlouhodobě nesouhlasí. „Považuji za reálné, že by k tomu mohlo dojít. Je krátce před volbami a každé vládě prospěje, když včas vymění méně úspěšné ministry.“

Prymula se stal poradcem Zemana. Pozice má být neplacená

K výzvě Zemana na odvolání ministrů se po jednání Ústředního krizového štábu vyjádřil vicepremiér Jan Hamáček. „Platí dělba moci a toto je věc pana premiéra. My se řídíme koaliční smlouvou. Názor pana prezidenta je relevantní, ale rozhodnutí je na Andreji Babišovi,“ dodal předseda ČSSD.

Petříček za prezidentovými výroky vidí to, že není tak nakloněn ruským zájmům v Česku. „Chápu to tak, že jsem trnem v oku proto, že upozorňuji na bezpečnostní rizika tendru na dostavbu Dukovan a odmítám očkování lidí necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami. Za svou prací si stojím a výměny ve vládě jsou jasně dány koaliční smlouvou,“ řekl iDNES.cz Petříček.

O změnách ve vládě se spekuluje už týdny

O změnách v čele několika resortů se spekuluje již delší dobu. Televize CNN Prima News na konci února informovala o tom, že hnutí ANO by mělo přenechat ministerstvo zdravotnictví ČSSD a na post ministra by měl nastoupit poslanec a bývalý hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Výměnou za to by sociální demokracie přišla o post ministra zahraničí a ve vládě by skončil Tomáš Petříček. Premiér Andrej Babiš takovou možnost následně vyloučil. „Můžu vyvrátit, že do konce března dojde k výměně ministrů,“ řekl.

O konci ministra Blatného se spekulovalo už na konci ledna. Podle informací pořadu Otázky Václava Moravce České televize měl opustit post zhruba do poloviny února. Ve hře podle ČT bylo, že by úřad převzal Babiš a výkonným ministrem byl bývalý šéf ministerstva Roman Prymula. Oba to ale následně popřeli.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video