Spoléháme na diplomatické řešení, jsme připraveni i na horší, řekl o Rusku Fiala

  • 482
V úterý vůbec poprvé zasedla bezpečnostní rada státu nové vlády premiéra Petra Fialy. Projednala možné dopady případného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Fiala uvedl, že rada označuje napětí způsobené přesunem ruských vojáků k ukrajinským hranicím za vážné, ale věří v diplomatické řešení. Ujistil také, že je Česko připravené i na horší scénáře.

Fiala se v pondělí zároveň setkal s ukrajinským velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem, kterého ujistil, že Česká republika stojí za Ukrajinou a odmítá jakoukoliv formu ruské agrese. Na tiskové konferenci po jednání bezpečnostní rady připomněl také dar Ukrajině v podobně dělostřelecké munice. 

„Průběžně sledujeme situaci na rusko-ukrajinské hranici. Nemůžeme se na to dívat lhostejně, hranice jsou 300 kilometrů daleko a dopady by byly velmi vážně,“ uvedl. „Rada vyjádřila podporu úsilí nalezení diplomatického řešení,“ dodal s tím, že je nutné připravit ČR na dopady, kterou by agrese Ruska vůči Ukrajině měla.

„Máme pro občany jasnou zprávu – spoléháme na diplomatické vyřešení, věříme v něj, ale jsme připraveni i na horší scénáře,“ uvedl Fiala. Dále uvedl, že možnosti další pomoci budou záviset na vývoji situace. Žádný nový požadavek však na úterním jednání vznesen nebyl.

Ministryně obrany Jana Černochová pak uvedla, že v úterý došlo k uzavření dvou smluv týkajících se Ukrajiny: jedna je smlouva o daru dělostřelecké munice, druhá se týká zdravotnické asistence ukrajinským ozbrojeným silám, kterou Česko přislíbilo.

„Bytostným zájmem ČR je udržení míru a bezpečnosti ve východní Evropě,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský. Zopakoval, že se Česko odpovědně připravuje na jiné scénáře, které by mohly ohrozit bezpečnost země. Totéž potvrdil také ministr vnitra Vít Rakušan. Informoval, že existují historické scénáře pro různou intenzitu podobné hrozby, které nyní prochází revizí, aby mohly být použity velmi rychle.

V Bezpečnostní radě státu nechtějí ministra zemědělství, jiní dva přibudou

Moskva v blízkosti Ukrajiny shromáždila vojska, odmítá však, že by připravovala invazi. Zároveň hrozí blíže nespecifikovanými kroky, pokud Západ nevyslyší sérii požadavků ohledně fungování NATO, z nichž ty hlavní jsou pro spojence nepřijatelné. Podle Kyjeva jde Moskvě spíš o destabilizaci Ukrajiny než o použití vojenské síly.

Bezpečnostní rada státu se podle webu kabinetu naposledy sešla ještě v době vlády Andreje Babiše v polovině října. Fialova vláda před Vánoci rozhodla, že radu rozšíří o jednoho člena, jejich počet se zvýšil z devíti na deset. Radě v nové sestavě předsedá Fiala, místopředsedou je první vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan.

Rada je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Členy jsou v souladu se zákonem o bezpečnosti ČR premiér a další členové kabinetu podle rozhodnutí vlády. Právo účastnit se jednání má i prezident. Řádné schůze se konají nejméně jednou za čtvrt roku. 

Ukrajinský generál jednal s českým

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj a náčelník českého generálního štábu Aleš Opata. Podle Opaty chce česká armáda svého partnera podporovat při reformě ozbrojených sil a rozvoji vojenských schopností. ČTK to sdělila Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu. Zalužnyj se dnes sejde také se zástupci ministerstva obrany.

Opata přivítal Zalužného dopoledne v Národním památníku na Vítkově, kde položili věnec u hrobu neznámého vojína. Následně jednali na generálním štábu o prohloubení spolupráce obou armád, bezpečností situaci v regionu, společných výcvikových aktivitách a posilování vojenských schopností.

Zalužnyj do Česka přijel v době napjatých vztahů mezi Ruskem a západními zeměmi, které se obávají ruské invaze na Ukrajinu. Moskva takové plány popírá. Některé země Ukrajině slíbily vojenskou pomoc, přidalo se k nim i Česko. Vláda minulý týden schválila dar v podobě 4000 dělostřeleckých granátů. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) kabinet zvažuje i další pomoc. Návštěva byla podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové dlouhodobě plánována a několikrát kvůli koronavirové krizi odložena.

Ukrajinský generál byl podle Cyprisové informován o hlavních úkolech a struktuře české armády, o prioritách, modernizačních projektech, armádním rozpočtu nebo o nasazení vojsk v zahraničních operacích. „Během diskuse seznámil generál Zalužnyj velení armády s aktuální bezpečnostní situací na Ukrajině, stavem reforem a připravenosti ukrajinských ozbrojených sil,“ uvedla mluvčí.

„Ukrajina je partnerem aliance, kterého chceme podporovat v reformě ozbrojených sil a rozvoji vojenských schopností, zejména v oblasti logistiky, vojenské policie a zdravotnického zabezpečení,“ poznamenal Opata.

Generálové spolu jednali také o společnému výcviku obou armád nebo o vzdělávání na území České republiky. Cyprisová připomněla, že se ukrajinské jednotky v minulosti zapojily do aliančních aktivit, například do operací v Afghánistánu a Kosovu nebo se zúčastnily aliančních cvičení. Ukrajina je také od roku 2019 členem mnohonárodního centra pro koordinaci logistiky MLCC (Multinational Logistics Coordination Centre) se sídlem v Praze, které je určeno ke koordinaci logistické podpory spočívající v poskytování pomoci koaličním partnerům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video