Bárta dodržoval svou pětiletku velmi důkladně, tvrdí reportér Kmenta

  19:49aktualizováno  12. dubna 15:05
Jeden z nejdelších projektů, který nakonec dopadl nejlépe, jak mohl, tak popisuje reportér MF DNES Jaroslav Kmenta postupné odkrývání pravé tváře Víta Bárty. Podle reportéra dodržoval Bárta svou pětiletou strategii na ovládnutí politiky velmi důkladně.

Ministr dopravy Vít Bárta s reportérem MF DNES Jaroslavem Kmentou na tiskové konferenci, kde Bárta vysvětloval, zda měla jeho bývalá firma ABL politické objednávky. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Mohu vás ubezpečit, že v tomto případě nedošlo v těch klíčových věcech absolutně k žádnému odklonu. Vít Bárta dodržoval svou pětiletku velmi důkladně. S jakým úspěchem, to už je samozřejmě jiná...," odpověděl Kmenta na dotaz, zda není Bártova strategie, kterou zveřejnila MF DNES, stará a neaktuální. 

Podle reportéra byla kauza Vít Bárta jedna z nejtěžších, kterou kdy dělal. "Zatímco třeba v případě rozkrývání majetkových problémů premiéra Stanislava Grosse proti vám stál 'jen' premiér se svým resortním a stranickým aparátem (a mohl jste se spoléhat na to, že je nenapadne nic hrozného - násilí atd.), tady si být jistý nemůžete ničím," svěřil se investigativní novinář Kmenta čtenářům. 

Odpovědi Jaroslava Kmenty čtěte zde

"ABL má veliké možnosti (přirovnal bych to k soukromé zpravodajské službě). Jistá bezpečnostní opatření jsme si raději udělali. Jde nám i o to, abychom neohrožovali své zdroje. Zaznamenali jsme, že nás někdo sledoval, snažil se dostat do počítače apod.," dodal reportér MF DNES.   

Jednoho ze čtenářů zajímalo, co Kmenta říká na to, "jak teď Bárta kolem sebe kope". "Je to způsob jeho obhajoby. Mě spíš šokuje Radek John. Jeho některá prohlášení svědčí o tom, že není skutečným předsedou, ministrem a politikem. Jednou řekne, že ABL je sponzorem VV. Pak to bere zpět, že prý jen Bárta. Je to zoufalé. Takového ministra vnitra jsme tu fakt ještě neměli," odpověděl Kmenta. 

Kmenta také v on-line rozhovoru zmínil sliby, s nimiž šly VV do voleb. "Věci veřejné a Bárta udělali dle mého soudu - a teď zdůrazňuji - to je moje subjektivní hodnocení - medvědí službu celé politice. Víte, kolik lidí, kteří věřili jeho 'světlým zítřkům' a upřímnosti boje proti korupci, zklamal? Podle mého soudu je tento případ s véčkaři po opoziční smlouvě největším podvodem v dějinách novodobé české politiky," uvedl novinář.

Škárka a Kočí je druhá linie celého příběhu

Na odkrývání minulosti a pravé tváře Víta Bárty pracovala MF DNES skoro rok. "Nejdříve to začalo kauzou Tesco, pak sledováním politiků Prahy 11 a vyústilo to v to, co jste si mohli číst minulý týden. To, co se objevilo v souvislosti se Škárkou a Kočí, je druhá linie celého příběhu kolem Věcí veřejných. To my neovlivňujeme, ani nemůžeme," řekl v on-line reportáži Kmenta.

První reportáž o Věcech veřejných psal Kmenta z volebního mítinku Radka Johna v Děčíně počátkem loňského roku. "Tam nás napadlo, že John asi nebude ten, kdo stranu vede, tím jádrem. A pak jsem se začal zabývat lidmi v pozadí," líčí Kmenta, co ho dovedlo k Vítu Bártovi, tehdejšímu majiteli bezpečnostní agentury ABL.

Potom následovala roční reportérská práce, tedy shánění a ověřování informací. Výsledek MF DNES zveřejnila minulý pátek. Vyšlo najevo, že Bárta šel do politiky kvůli zakázkám. V roce 2008 sepsal pětiletou koncepci, jak může svých cílů dosáhnout. Naplánoval třeba i koalici VV s ODS na pražském magistrátu.

Zpráva vyšla ve stejnou dobu jako informace, že Bárta předal peníze poslancům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí. Podle nich jim platil za loajalitu, Bárta ale tvrdí, že šlo o půjčku. O víkendu nicméně podal demisi na post ministra dopravy, prý aby neohrozil vládní reformy. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

V Lánské oboře skončila policií vyšetřovaná oprava svahů u nádrže Klíčava

Práce v Lánské oboře jsou dokončené, zpevněny byly kilometry svahů a cest....

V Lánské oboře skončila oprava svahů podél nádrže Klíčava, již vyšetřuje policie. Projekt v hodnotě zhruba 300 milionů...

Za fackování studenta dostal policista podmínku a přijde o práci

Poškozený student Josef Tajovský (vlevo) a dva obžalovaní policisté - Martin...

Pražský městský soud potvrdil tříletý podmíněný trest policistovi Janu Nekvapilovi, který zneužil pravomoc úřední osoby...

Stydíme se za prezidenta, hlásala dodávka poblíž Zemanovy chalupy

Protizemanovská dodávka u příjezdové silnice k Novému Veselí, kam zamíří...

Bílou dodávku s nepřehlédnutelným nápisem „Stydíme se za prezidenta“ zaparkoval jeden z místních podnikatelů na okraji...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz