Babiš se brání vstoupit do politiky osobně, svou roli však prý vidí v podpoře vlastních schopných kandidátů.
"Volby, při nichž se bude měnit třetina senátorů, jsou pro nás důležitým testem, do něhož postavíme své kandidáty. Už obvolávám některé lidi z měst, kde budou volby, a vybízím je, aby se zamysleli, kdo by tam byl vhodný kandidát," říká Babiš.
"Má slušné šance v senátních volbách uspět," odhaduje politolog Bohumil Doležal s tím, že ani Babišův vstup do Sněmovny po volbách za dva a půl roku by nebyl s ohledem na populární témata, o nichž nyní hovoří (boj s korupcí), vyloučený.
Babiš zatím odmítá uvést jména lidí, které by rád podpořil. Typově je mu však blízká například nezávislá senátorka Alena Dernerová, která kandidovala za hnutí Severočeši.cz.
"Budeme hledat podobný nezlomný typ bojovníků proti korupci," říká spoluzakladatelka hnutí ANO 2011 Anna Veverková. Podle jejích slov Babiš podpoří všechny uchazeče o senátorská křesla, jichž si váží jako odborníků a s nimiž se shodne na programu. Mohou to být i nezávislí, kteří o to požádají.
V případě vstupu do politiky musí mít promyšlené financování, upozorňuje Hartl
Podle šéfa agentury STEM Jana Hartla jsou Babišovou výhodou jeho manažerské schopnosti - před každou investicí pečlivě mapuje terén a zvažuje všechna rizika. Proto pro něj není důležité, že zpočátku nebude mít na politiku přímý vliv.
"Pokud uspěje v senátních volbách, pak bude chtít logicky proniknout i do Sněmovny. A to už jde o násobky částek, na které ho přijde Senát," propočítává Hartl.
Právě na penězích totiž ztroskotalo mnoho jinak třeba respektovaných intelektuálů, kteří vstupují do politiky. "Založí politickou stranu, ale nemají promyšleno financování. A bez peněz se politika už nedá dělat," vysvětluje Hartl.
Babišovu taktiku považuje za "promyšlený průzkum bojem" - zkusíme to a uvidíme, co to udělá. Veverková ostatně nic neskrývá: "Pokud uspějeme v senátních volbách, změníme se ve stranu a pokusíme se vstoupit i do Sněmovny," konstatovala.