„My jsme karenční záležitost s velkou nevolí přijali, ale byla to oběť naší koaliční vládě. A tam byla jasná dohoda, že od 1. ledna by měla začít fungovat první část e-neschopenky na základě registru ministerstva zdravotnictví. Musíme si na to sednout,“ řekl Babiš. „Chystáme se na separátní jednání s panem předsedou Hamáčkem,“ uvedl premiér.
„Je sice pravda, že v programovém prohlášení to tak není explicitně napsáno, ale takové dohody byly. Přináší to riziko zneužívání, a toto byl návod, jak to eliminovat,“ uvedl k e-neschopence premiér při odchodu z jednání na ministerstvu práce a sociálních věcí.
Pět poslanců za hnutí ANO v hospodářském výboru Sněmovny hlasovalo pro návrh opoziční ODS, aby neprošel zákon předložený sociálními demokraty vracející proplácení prvních dnů nemoci.
Babiš ale uvedl, že s návratem nemocenské v prvních třech dnech počítá. „Já to nezpochybňuji, máme to v programovém prohlášení a samozřejmě naši poslanci to podepsali, ale musíme si říct do detailu, jak to nastartujeme. Uvidíme, jak je ministerstvo práce a sociálních věcí připraveno na první část e-neschopenky,“ řekl předseda vlády.
15 opatření proti obchodníkům s chudobou a zneužívání dávek
Premiér řekl, že přišel na ministerstvo na jednání kvůli obchodníkům s chudobou a zneužívání sociálních dávek. „Pro mě je relevantní názor Mostu, Litvínova, Děčína, Ústí nad Labem, Varnsdorfu. Asi nejdůležitější je cenová mapa nájemného, regulace,“ uvedl Babiš po jednání, kterého se zúčastnili i další ministři a zástupci starostů.
Zlepšit situaci lidí, kteří žijí v nevyhovujících podmínkách v předražených ubytovnách či bytech, by mělo pomoci 15 opatření. Patří mezi ně kromě využívání cenových map s obvyklým nájemným, stanovení počtu osob na danou plochu i sloučení dvou dávek na bydlení do jedné. Jednotlivá ministerstva nyní podle Maláčové začnou jednotlivé záměry připravovat.
„Hlavním tématem jednání bylo, jak zatočíme s obchodem s chudobou. Rozdělili jsme to na dvě oblasti - jak zatočíme s těmi šmejdy (nepoctivými pronajímateli a provozovateli - pozn. redakce) a jak pomůžeme lidem v lokalitách. Sesbírali jsme 15 nápadů, co s tím. Jsou to podněty, se kterými budeme dál pracovat,“ uvedla Maláčová.
Resort zdravotnictví by měl stanovit hygienické normy, kolik lidí může maximálně žít na určité ploše. Ministerstvo práce by mělo připravit sloučení doplatku a příspěvku na bydlení do jediné dávky. Změnit by se mohla v nařízení i výše paušálů za energie, které se zahrnují do dávek. Vnitro by mělo upravit pravidla trvalého bydliště.