Nejprve e-neschopenka, až pak proplácení prvních dnů nemoci, říká Babiš

  11:05aktualizováno  11:45
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš řekl, že aby se mohla znovu začít proplácet nemocenská v prvních třech dnech nemoci, měl by být nejprve funkční systém e-neschopenky. O tom byla podle něj řeč už při jednání o vzniku koaliční vlády s ČSSD, která návratem nemocenské v prvních dnech podmínila vstup do koalice.

„My jsme karenční záležitost s velkou nevolí přijali, ale byla to oběť naší koaliční vládě. A tam byla jasná dohoda, že od 1. ledna by měla začít fungovat první část e-neschopenky na základě registru ministerstva zdravotnictví. Musíme si na to sednout,“ řekl Babiš. „Chystáme se na separátní jednání s panem předsedou Hamáčkem,“ uvedl premiér.

„Je sice pravda, že v programovém prohlášení to tak není explicitně napsáno, ale takové dohody byly. Přináší to riziko zneužívání, a toto byl návod, jak to eliminovat,“ uvedl k e-neschopence premiér při odchodu z jednání na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Pět poslanců za hnutí ANO v hospodářském výboru Sněmovny hlasovalo pro návrh opoziční ODS, aby neprošel zákon předložený sociálními demokraty vracející proplácení prvních dnů nemoci.

Babiš ale uvedl, že s návratem nemocenské v prvních třech dnech počítá. „Já to nezpochybňuji, máme to v programovém prohlášení a samozřejmě naši poslanci to podepsali, ale musíme si říct do detailu, jak to nastartujeme. Uvidíme, jak je ministerstvo práce a sociálních věcí připraveno na první část e-neschopenky,“ řekl předseda vlády.

15 opatření proti obchodníkům s chudobou a zneužívání dávek

Premiér řekl, že přišel na ministerstvo na jednání kvůli obchodníkům s chudobou a zneužívání sociálních dávek. „Pro mě je relevantní názor Mostu, Litvínova, Děčína, Ústí nad Labem, Varnsdorfu. Asi nejdůležitější je cenová mapa nájemného, regulace,“ uvedl Babiš po jednání, kterého se zúčastnili i další ministři a zástupci starostů.

Zlepšit situaci lidí, kteří žijí v nevyhovujících podmínkách v předražených ubytovnách či bytech, by mělo pomoci 15 opatření. Patří mezi ně kromě využívání cenových map s obvyklým nájemným, stanovení počtu osob na danou plochu i sloučení dvou dávek na bydlení do jedné. Jednotlivá ministerstva nyní podle Maláčové začnou jednotlivé záměry připravovat.

„Hlavním tématem jednání bylo, jak zatočíme s obchodem s chudobou. Rozdělili jsme to na dvě oblasti - jak zatočíme s těmi šmejdy (nepoctivými pronajímateli a provozovateli - pozn. redakce) a jak pomůžeme lidem v lokalitách. Sesbírali jsme 15 nápadů, co s tím. Jsou to podněty, se kterými budeme dál pracovat,“ uvedla Maláčová.

Resort zdravotnictví by měl stanovit hygienické normy, kolik lidí může maximálně žít na určité ploše. Ministerstvo práce by mělo připravit sloučení doplatku a příspěvku na bydlení do jediné dávky. Změnit by se mohla v nařízení i výše paušálů za energie, které se zahrnují do dávek. Vnitro by mělo upravit pravidla trvalého bydliště.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

Celodenní mrazy vydrží do pátku, o víkendu teploty lehce překročí nulu

Přívaly sněhu na Pustevnách v Beskydech.

Tuhé mrazy vydrží na našem území až do začátku víkendu. Od soboty se začne zejména v Čechách mírně oteplovat, přes den...

Černošice rozhodly v kauze střetu zájmů Babiše, ten se chce odvolat

Premiér A. Babiš nastínil plány vlády v novém roce

Městský úřad Černošice rozhodl v kauze střetu zájmů Andreje Babiše. Stanovisko nesdělil. Premiér se ovšem plánuje proti...

O zástupkyni ombudsmanky se utkají tři ženy - Wagnerová, Samková a Selucká

Šabatová poprvé usedla za svůj pracovní stůl s úsměvem poprvé 18. 2. 2014

Senát bude vybírat na pozici zástupkyni veřejného ochránce práv ze tří uchazeček. Mezi nimi je bývalá ústavní soudkyně...

Najdete na iDNES.cz