Nemocenská se vrátí i v prvních třech dnech, ČSSD prosadila svůj návrh

  9:09aktualizováno  16:27
Lidé, kteří onemocní, mají znovu šanci, že budou i v prvních třech dnech dostávat nemocenskou od svého zaměstnavatele. Poslanci schválili zákon, který to umožní. „Mám z toho velkou radost, vyhrál zdravý rozum,“ řekla po schválení zákona ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Právě její strana to navrhla a také prosadila.

Pro ČSSD to byla i podmínka vzniku menšinové vlády s ANO a hnutí Andreje Babiše svým poslancům proto nařídilo, že zákon musí podpořit.

„Pro všechny zaměstnance je to úspěch. Byli jsme to my, kdo v minulosti opakovaně usiloval o zrušení karenční doby. Věřím, že i v Senátu zvítězí zdravý rozum. Udělali jsme něco v zájmu občanů České republiky,“ řekla poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová.

Pro přijetí zákona bylo 128 ze 189 přítomných poslanců, zástupci ČSSD, ANO, komunisté, Piráti a také někteří lidovci. Jen poslanec hnutí ANO Pavel Juříček, který byl od začátku odpůrcem návrhu, hlasování vynechal, aby nehlasoval proti svému přesvědčení. Před tím v rozpravě řekl, že to povede k nárůstu nemocnosti asi o 4 procentní body. Firmy si s tím podle něj poradí, ale bude to negativní dopad na státní rozpočet, řekl Juříček.

Většina, která zákon prosadila, je dostatečná, aby přehlasovala i případný nesouhlas Senátu, který ovládají opoziční pravicové strany.

„Jedná se o nespravedlivé trestání za nemoc,“ řekla poslankyně Kateřina Valachová z ČSSD, když obhajovala obnovení proplácení nemocenské od prvních dnů nemoci. „Lidé se bojí onemocnět,“ řekla Maláčová.

Kdo nemá zásobu, pro toho jsou první dny zásadní, řekl Kováčik

 „Pro toho, kdo nemá zásobu finančních prostředků, jsou právě ty první tři dny zásadní,“ hájil návrat vyplácení nemocenské v prvních dnech šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Nemocenská by se měla od začátku nemoci znovu vyplácet od července 2019. Zaměstnanci mají dostávat i v prvních třech dnech nemoci 60 procent denního vyměřovacího základu.

„Spoluúčast tam stále je, těch 60 procent není žádná hitparáda,“ podpořila vyplácení nemocenské v prvních dnech poslankyně Pirátů Olga Richterová. Apelovala na rychlé zavedení elektronických neschopenek.

Zaměstnancům se sníží odvody na sociální zabezpečení o 0,2 procenta. Pro státní rozpočet bude schválení návrhu znamenalo zvýšení výdajů asi o 3,5 miliardy korun.

Kalousek nesouhlasí se zrušením posledního reformního kroku

„Nemůžeme souhlasit se zrušením posledního reformního kroku. Zatíží to víc podnikatele, zatíží to víc rozpočty. Je to špatné rozhodnutí, je to politika po nás potopa,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Před volbami jste se říkali, že chcete vylepšovat podnikatelské prostředí. Budete to těžko vysvětlovat svým voličům,“ snažil se přesvědčovat poslance ANO poslanec ODS Jan Bauer. Jeho kolega, šéf poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura citoval poslancům z verdiktu ústavního soudu, u nějž nevyplácení nemocenské v úvodu nemoci dříve obstálo. ODS, TOP 09 a hnutí STAN se pak nepodařilo prosadit zamítnutí zákona.

Karenční dobu, tedy to, že se v prvních dnech nemocenská nevyplácí, zavedla bývalá vláda Mirka Topolánka z ODS. Ústavní soud ji k pololetí 2008 zrušil, Topolánkův kabinet neproplácení nemocenské prosadil znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci už tuto úpravu nechali v platnosti.

Nyní nedostávají zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nic. Náhradu mzdy jim poskytuje od čtvrtého do čtrnáctého dne nemoci zaměstnavatel, a to tři pětiny průměrného denního výdělku. Od patnáctého dne se dávky poskytují z pojištění.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Proměnlivé počasí přinese déšť i slunce. V závěru týdne nás čekají letní dny

Ilustrační snímek

Velikonoční pondělí bude prosluněné. Následující dny přinesou déšť, přeháňky a místy i bouřky. Odpolední teploty v...

Dělníci z ciziny do Česka přicházejí nemocní. Mají TBC, žloutenku i svrab

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky zaznamenali lékaři zvýšený výskyt tuberkulózy ve velkých...

Letadlo ČSA nemohlo bezpečně přistát, hodinu kroužilo nad Prahou

Letadlo společnosti SmartWings. - SmartWings.

Letadlo Českých aerolinií na pravidelné lince z Kodaně do Prahy mělo v pondělí dopoledne závadu na klapkách. Před...

Najdete na iDNES.cz