Nemocenská se vrátí i v prvních třech dnech, ČSSD prosadila svůj návrh

  9:09aktualizováno  16:27
Lidé, kteří onemocní, mají znovu šanci, že budou i v prvních třech dnech dostávat nemocenskou od svého zaměstnavatele. Poslanci schválili zákon, který to umožní. „Mám z toho velkou radost, vyhrál zdravý rozum,“ řekla po schválení zákona ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Právě její strana to navrhla a také prosadila.

Pro ČSSD to byla i podmínka vzniku menšinové vlády s ANO a hnutí Andreje Babiše svým poslancům proto nařídilo, že zákon musí podpořit.

„Pro všechny zaměstnance je to úspěch. Byli jsme to my, kdo v minulosti opakovaně usiloval o zrušení karenční doby. Věřím, že i v Senátu zvítězí zdravý rozum. Udělali jsme něco v zájmu občanů České republiky,“ řekla poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová.

Pro přijetí zákona bylo 128 ze 189 přítomných poslanců, zástupci ČSSD, ANO, komunisté, Piráti a také někteří lidovci. Jen poslanec hnutí ANO Pavel Juříček, který byl od začátku odpůrcem návrhu, hlasování vynechal, aby nehlasoval proti svému přesvědčení. Před tím v rozpravě řekl, že to povede k nárůstu nemocnosti asi o 4 procentní body. Firmy si s tím podle něj poradí, ale bude to negativní dopad na státní rozpočet, řekl Juříček.

Většina, která zákon prosadila, je dostatečná, aby přehlasovala i případný nesouhlas Senátu, který ovládají opoziční pravicové strany.

„Jedná se o nespravedlivé trestání za nemoc,“ řekla poslankyně Kateřina Valachová z ČSSD, když obhajovala obnovení proplácení nemocenské od prvních dnů nemoci. „Lidé se bojí onemocnět,“ řekla Maláčová.

Kdo nemá zásobu, pro toho jsou první dny zásadní, řekl Kováčik

 „Pro toho, kdo nemá zásobu finančních prostředků, jsou právě ty první tři dny zásadní,“ hájil návrat vyplácení nemocenské v prvních dnech šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Nemocenská by se měla od začátku nemoci znovu vyplácet od července 2019. Zaměstnanci mají dostávat i v prvních třech dnech nemoci 60 procent denního vyměřovacího základu.

„Spoluúčast tam stále je, těch 60 procent není žádná hitparáda,“ podpořila vyplácení nemocenské v prvních dnech poslankyně Pirátů Olga Richterová. Apelovala na rychlé zavedení elektronických neschopenek.

Zaměstnancům se sníží odvody na sociální zabezpečení o 0,2 procenta. Pro státní rozpočet bude schválení návrhu znamenalo zvýšení výdajů asi o 3,5 miliardy korun.

Kalousek nesouhlasí se zrušením posledního reformního kroku

„Nemůžeme souhlasit se zrušením posledního reformního kroku. Zatíží to víc podnikatele, zatíží to víc rozpočty. Je to špatné rozhodnutí, je to politika po nás potopa,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Před volbami jste se říkali, že chcete vylepšovat podnikatelské prostředí. Budete to těžko vysvětlovat svým voličům,“ snažil se přesvědčovat poslance ANO poslanec ODS Jan Bauer. Jeho kolega, šéf poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura citoval poslancům z verdiktu ústavního soudu, u nějž nevyplácení nemocenské v úvodu nemoci dříve obstálo. ODS, TOP 09 a hnutí STAN se pak nepodařilo prosadit zamítnutí zákona.

Karenční dobu, tedy to, že se v prvních dnech nemocenská nevyplácí, zavedla bývalá vláda Mirka Topolánka z ODS. Ústavní soud ji k pololetí 2008 zrušil, Topolánkův kabinet neproplácení nemocenské prosadil znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci už tuto úpravu nechali v platnosti.

Nyní nedostávají zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nic. Náhradu mzdy jim poskytuje od čtvrtého do čtrnáctého dne nemoci zaměstnavatel, a to tři pětiny průměrného denního výdělku. Od patnáctého dne se dávky poskytují z pojištění.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

V následujících týdnech farmu zakonzervuje a uzavře. Pokud od státu nedostane...

Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě...

Pět let dělal opak, rozzlobil Babiš opozici slovy o malém, levném státu

Předseda strany a premiér Andrej Babiš (17. únor 2019)

Slova premiéra Andreje Babiše na sněmu ANO o malém, levném státu, který nikoho neotravuje, nastartovala opoziční...

Uniknout pokutě? V Praze stačí neplatit, úředníci totiž nestíhají

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Pražským řidičům projde daleko více přestupků bez postihu, než je tomu jinde. Alespoň si to myslí ministerstvo dopravy,...

Najdete na iDNES.cz