Babiš by vzal do vlády Hamáčka i Zimolu, ČSSD v ní nechce šéfa ANO

  • 674
Premiér Andrej Babiš si domluvil na středu schůzku s novými lídry ČSSD Janem Hamáčkem a Jiřím Zimolou. „Zeptám se jich, zda chtějí jít do vlády. Když odpoví ano, zeptám se, za jakých podmínek,“ řekl Babiš. Je tak připraven vzít do vlády i oba dva politiky, které potká, ale sociální demokracie v ní nechce obviněného politika. Má na to i usnesení sjezdu.

„Jediný kandidát na premiéra jsem já,“ odmítl to striktně Babiš. Když mu Hamáček a Zimola řeknou ne, následovat bude otázka, zda jsou ochotni vládu ANO alespoň tolerovat. Na Úřadu vlády jednal v úterý o podmínkách tolerance vlády, které mu dávají komunisté a SPD Tomia Okamury.

„Nechceme referendum o vystoupení z Evropské unie nebo NATO, referendum o mezinárodních závazcích pro nás absolutně není téma,“ zdůraznil předseda vlády. Řekl také, že hnutí ANO je vzdálená zahraniční politika komunistů, orientace na východ.

Vrátíme vodu do českých rukou, notuje si Babiš s komunisty

Hovořil i o tom, na čem se ANO s komunisty shodne. „Potřebujeme vrátit vodu do českých rukou, protože jsme to zprivatizovali velice nevýhodně,“ řekl Babiš. Chybou podle něj bylo i privatizovat energetiku.

Shoda je podle vyjednavače vládního hnutí, vicepremiéra a ministra životního prostředí Richarda Brabec i na zvyšování důchodů, mezd či zdanění církevních restitucí. ANO odmítá požadavek komunistů na založení státem vlastněné malooobchodní sítě prodejen či novou, státem vlastněnou banku.

Velkým vyjednávacím dnem o vládě tak bude hlavně středa, kdy za prezidentem Milošem Zemanem nejprve zamíří předseda KSČM Vojtěch Filip i lídr SPD Okamura. Babiš se pak potká ve tři odpoledne s Hamáčkem a pak i s předsedou ODS Petrem Fialou.

Babiš preferuje vládu tolerovanou „tradičními“ stranami

Babiš stále preferuje menšinovou vládu. kterou by tolerovaly další strany a k témuž sociální demokracii na jejím sjezdu vyzval i prezident Zeman, podle něhož by ČSSD měla chtít pouze náměstky. Tolerance by podle předsedy vlády v demisi měla být ideálně od demokratických stran, které ale sám Babiš spíše nazývá jakožto strany „tradiční“. Zopakoval, že má problém s koaličními vládami a že by se mu líbil většinový volební systém. A řekl novinářům, že většinový volební systém si přál po roce 1989 i prezident Václav Havel.

Harmonogram jednání o vládě

Úterý
13:30 - Premiér v demisi Andrej Babiš jedná s experty o podmínkách KSČM a hnutí SPD pro toleranci vlády

Středa

14:00 - Prezident Miloš Zeman s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a předsedou SPD Tomio Okamurou

15:00 - Andrej Babiš ve Sněmovně s novým předsedou ČSSD Janem Hamáčkem

16:30 - Babiš se setká s předsedou ODS Petrem Fialou (oficiálně jen o prioritách ČR v zahraniční politice a při reformě EU)

Čtvrtek
12:00 - Jednání ANO a hnutí STAN

Představa sociálních demokratů je ale jiná. Hamáček i Zimola preferují přímou účast ve vládě. Podle usnesení sjezdu ČSSD mají také Babišovi říci, že sociální demokracie považuje účast trestně stíhané osoby ve vládě České republiky za „zásadní problém“. Babiš jim podle zdroje blízkého premiérovi oběma nabídne křeslo ve ve vládě. Ale je otázka, zda to bude stačit.

Sociální demokraté vyzvali ANO, aby nenominovalo osoby obviněné nebo trestně stíhané a odblokovalo tak vznik možné stabilní vlády. V takovém případě by si Hamáček, jak řekl iDNES.cz ještě před sjezdem, než se stal předsedou strany, představoval, že by se mohla obnovit koalice s ANO a lidovci. I KDU-ČSL účast obviněného politika ve vládě, což se týká nyní Babiše, odmítá.

Brabec také upozornil, že celostátní výbor hnutí rozhodl, že Babiš je jediným kandidátem na premiéra. „Nejsme ochotni to zrevidovat. Vím, že tohle to je prostě podmínka, kterou my považujeme za nepřekročitelnou nebo nepodkročitelnou, těch důvodů pro to máme víc. My jsme prostě přesvědčeni, že naši voliči chtějí Andreje Babiše jako premiéra,“ řekl místopředseda ANO Brabec už v pondělí večer v ČT.

Štěchovi neprošel striktní zákaz jít do vlády se stíhaným

Ale protože na sjezdu ČSSD byla velmi silná „protibabišovská“ nálada a Hamáček musel odvracet pokus šéfa Senátu Milana Štěcha odvracet usnesení o striktním zákazu koalice s trestně stíhanou osobou, musí šéfa ANO stále více zajímat alternativa, kterou nepreferoval, a to podpora od komunistů a SPD. Ve Sněmovně mají tyto strany dohromady 115 poslanců.

Sociálním demokratům sjezd vládu jakkoli související s SPD zakázal. A Babiš už dříve řekl, že s vládou tolerovanou SPD by měli zásadní problém ministři zahraničí Martin Stropnický a spravedlnosti Robert Pelikán. Brabec svou účast ve vládě, která by byla tolerovaná SPD, nevyloučil.

Nechtěl by ale být v koaliční vládě. „Pokud by se jednalo o toleranci a byly by tam jasně dané záruky, které samozřejmě pro nás jsou nepřekročitelné. Například, že bychom rozhodně v rámci zákona o obecném referendu neměli možnost třeba vystoupení z Evropské unie. A jsou tady ještě další podmínky, pak bych si uměl představit být v takové tolerované vládě,“ řekl v ČT.

Komunisté chtějí sektorovou daň a zvýšit daň z dividend

Komunisté definovali i některé své další podmínky pro toleranci vlády. „KSČM minulý týden předložila na jednání s ANO velmi konkrétní návrhy. Navrhli jsme zavedení tzv. sektorové daně ve výši 24 procent (19 procent běžná daň pro právnické osoby plus 5 procent finanční sektor). Výnos zvýšené části ve výši 5 procent chceme vázat na Státní fond rozvoje bydlení. Záměrem tohoto opatření je získat finance na výstavbu nájemného bydlení a podpory výstavby komunitního bydlení pro důchodce,“ uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip.

„Navrhli jsme též zvýšit daň z dividend pro nerezidenty jako nástroj regulace odlivu zisku do zahraničí. Toto opatření by se tedy netýkalo domácích podnikatelů. Také jsme navrhli růst minimální mzdy v následujících třech letech v hodnotě dvojnásobku růstu HDP, z čehož vyplývá, že již v příštím roce bychom rádi viděli minimální mzdu vyšší než 13 tisíc korun,“ sdělil médií Filip.

Myšlenku sektorové daně ale Babiš v úterý odmítl. Připomněl, že ji ČSSD chtěla už po volbách v roce 2013, ale ANO se proti tomu při vzniku koaliční vlády s ČSSD a lidovci postavilo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video