Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš | foto: ČTK

Piráti tlačí na Komisi. Chtějí vědět, jestli je Babiš ve střetu zájmů

  • 294
Piráti vyzvali Evropskou komisi, aby rozhodla v případu údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana kvůli unijním dotacím. Chtějí, aby komise rozhodla ještě před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Pochybnosti dříve vyjádřili i právníci Komise. Babiš s Tomanem pochybení odmítli.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš předpokládá, že se bude Evropská komise řídit výsledkem právního rozboru jejích právníků. „Včasné rozhodnutí může uchránit veřejné prostředky a zmírnit škody,“ dodal. Komise má na odpověď dva měsíce. Pokud se nevyjádří, mohli by na ni Piráti podat stížnost k Soudnímu dvoru EU.

Urychlit chtějí Piráti proces také proto, že nechtějí čekat na příští složení Evropské komise, uvádějí to v tiskovém prohlášení. „Slíbenou odpověď jsme od komisařky doposud nedostali, a proto jsme se rozhodli touto výzvou přimět Evropskou komisi k akci, aby nedošlo ke zbytečnému odkladu rozhodnutí,” doplnil Bartoš. Původně měli dostat od Komise odpověď do konce ledna.

Podezření, že Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, vznesla dříve Transparency International ČR. Piráti se k ní připojili. Babiš podle nich i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň jako předseda vlády má vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt. Proplácí ale dotace na starší projekty nebo na přímé platby. Agrofert trvá na tom, že na jeho straně je vše v souladu s českým a evropským právem.

Babiš se přesto na doporučení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy.

Své si o tom myslí i senátor Pirátů Lukáš Wagenknecht. „Společnosti z koncernu Agrofert jsou dlouhodobě štědrým sponzorem hnutí ANO. V minulosti věnovaly tomuto hnutí dokonce několik milionů korun. Vyčkávání s rozhodnutím v takto zásadní záležitosti se tak dotýká i přímo financování nejvlivnějšího politického uskupení v ČR,” řekl.

Evropský parlament loni v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že Evropská komise nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert.

Agrofert vlastnil do začátku předloňského roku Andrej Babiš, v únoru 2017 musel kvůli zákonu o střetu zájmů vložit akcie svých firem do svěřenských fondů. Babiš také čelí trestnímu stíhání kvůli unijní dotaci pro farmu Čapí hnízdo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video