Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Autorská práva budou platit 70 let

  11:42
- Senát dnes schválil autorský zákon, podle něhož se mimo jiné prodlužují autorská práva z 50 na 70 let. Pokud zákon podepíše prezident, podraží například vydávání knih Karla Čapka, Karla Poláčka či Vladislava Vančury, jejichž díla podle dosavadní právní úpravy už nejsou chráněna.

Od nového autorského zákona si jedni slibují posun k přísným zahraničním zvyklostem, kde se "vyplatí" ukrást spíš auto než nápad. Druzí se bojí, že přijdou o dosud snadné zisky. A třetí namítají: Ochrana práv je nutná už kvůli přijetí do Evropské unie, ale nepřeženeme to? "Rozhodně je to dobře udělaný zákon - v oblasti informační společnosti, která nás čeká, má perspektivu a počítá s naším podílem na evropském trhu," tvrdí Hana Masopustová z ministerstva kultury.

I specialista na autorské právo Petr Pečený tvrdí, že zákon je v zásadě velmi dobrý. "Autory by měl bránit výrazněji, současně zjednoduší denní praxi, ovšem posílí také roli ochranných organizací," shrnul právník. Hlavně však návrh přináší řadu změn.

Malíři budou slavit
Jednu z úprav, která může změnit svět výtvarného umění, obsahuje takzvané právo na slušné vypořádání. Příklad? Neznámý malíř prodá v baru svůj obrázek na pivním tácku za pětikorunu a malý rum. Později se autor proslaví (lhostejno, jestli ještě za svého života, či posmrtně) a týž obrázek bude prodán za milion dolarů. Až dosud se sice malíř (dědic) mohl domáhat finančního plnění od dalších kupců, ale jeho právo bylo velmi nekonkrétní a autoři (či dědicové) je prakticky nevyužívali.

Zato nyní majiteli autorských práv vznikne nárok na podíl z dalšího prodeje díla - ovšem jen v případě, že obchod učiní galerie či aukční síň. Prodávající to musí oznámit kolektivnímu správci práv - ochranné organizaci, která bude za malíře jeho právo na slušné vypořádání vykonávat ze zákona. Lze tedy očekávat souboj několika ochranných organizací, které budou chtít získat hromadné oprávnění pro zastupování výtvarníků. "To může být hodně napínavé," předpovídá Pečený. Proč by měl být nový institut tak zajímavý, když dle zákona všechny "ochranky" nesmějí na své činnosti vydělávat? Protože si mohou ponechávat prostředky na své "nutné náklady" - a co obnáší pojem nutné, toť otázka.

Stít si ukrojí
Další výrazná změna prodlužuje platnost autorských práv na sedmdesát let po smrti autora (práva výkonných umělců a výrobců záznamů trvají jako dosud padesát let). Nakladatelství a divadla, která si už vyhlédla "volné" autory, budou reptat. "Sedmdesát let je dost dlouhá doba," uznává Pečený. "Ale na druhé straně je tu dobrá zpráva: takzvaná retroaktivita zde neplatí, to by bylo proti samé podstatě práva." Čili pokud ochrana práv podle současného zákona již zanikla nebo zanikne před nabytím účinnosti nového zákona, zůstávají "volná" díla "volnými" a doba ochrany se u nich neprodlužuje.

Díky další změně si jistý díl ukrojí i stát. Až dosud totiž práva zanikala, neměl-li autor dědice nebo dědic se práv vzdal; zato podle nového návrhu by majetková práva k těmto dílům vykonávaly státní fondy, fond kultury a fond kinematografie, podporující novou tvorbu.

Anglický král: vyřešeno
Kdyby nový zákon platil už před lety, média by přišla o nekonečný případ Anglického krále. Spor o to, kdo smí zfilmovat Hrabalovu předlohu Obsluhoval jsem anglického krále, když sám spisovatel totéž právo připsal několika osobám, by jednoznačně vyřešil navržený institut výhradního oprávnění. Ten praví: jakmile jednou autor udělí písemnou smlouvou třetí osobě výhradní oprávnění k užití svého díla, jakékoli pozdější smlouvy na užití téhož díla jsou neplatné.

Celníci se zapotí
Na celnicích bude rušno. Přesněji se stanoví povinnost celníků poskytovat potřebné údaje autorům a ochranným organizacím. Přístroje sloužící k rozmnožování či šíření děl (videopřehrávače, magnetofony nebo kopírky) totiž mají být zpoplatněny. Z prodeje a dovozu těchto přístrojů nově náleží poplatky autorům a výkonným umělcům - nelze tedy vyloučit, že se změna promítne i do jejich ceny. Kromě toho celníci musí i nadále pátrat po různých "chytrých" věcičkách, které mohou sloužit k porušení autorských práv. Zákon totiž zakazuje dovoz, výrobu i šíření technických pomůcek tohoto typu - třeba dekodérů, které umějí "odemknout" zakódovaný program placené televize.

Autor si to rozmyslel
Nový zákon počítá s naší slušností. Co si z očí do očí slíbíme, to platí. S výjimkou výhradních práv (viz případ Anglický král) už nemá platit povinnost písemných smluv. Postačí dohoda ústní a paragrafy již také nestanoví, co všechno musí smlouva obsahovat, aby byla platná. "Ohromně to zjednodušuje běžnou praxi," míní Pečený, "nebude už třeba jmenovat výslovně veškeré druhy šíření díla či přesnou odměnu. Dokonce je možné sjednat bezplatný převod práv k užití díla, což dosud nešlo."

Přesto právník doporučuje nadále uzavírat smlouvy písemné - kvůli právní jistotě a vymahatelnosti. A jeden z bodů návrhu nepovažuje za příliš šťastný: autorův nárok na "přiměřenou dodatečnou odměnu". Jenomže co obnáší pojem "přiměřená"? Podle jakých kritérií se o tom bude rozhodovat? Dají se prý čekat zajímavé spory. Autor dostane do ruky i další trumfy. Může od výhradní smlouvy odstoupit, jestliže druhá strana nevyvíjí dohodnutou činnost - tedy pokud, dejme tomu, producent nezačne točit film podle autorova díla.

A dokonce si autor může celý projekt takříkajíc rozmyslet! Návrh zákona uvádí, že autor může od smlouvy odstoupit, jestliže "dodatečně změní své přesvědčení" a "zveřejněním by byly nepříznivě dotčeny jeho oprávněné osobní zájmy" - ovšem smí tak učinit výhradně před tím, než je dílo zveřejněno, poté už má smůlu. Jaké přesvědčení má zákon na mysli? Prý jakékoli, tvůrčí, ideové, ale třeba i náboženské. "Teoreticky vzato může Rushdie přestoupit na islám," vyhrocuje aplikaci Pečený, "ale jeho Satanských veršů by se to už nedotklo, pouze nových věcí, které ještě nebyly vydány."

Ať žije kolektiv
Velice se posilují pravomoci ochranných organizací. Pro velká média to prý přinese užitečné zjednodušení, méně papírování. Ovšem netýká se to živých veřejných produkcí výkonných umělců! Hraje-li kdokoli na koncertě pouze své vlastní písně, může se zastupovat individuálně, tedy bez ochranné organizace. Budoucí zákon  počítá i s další praktickou novinkou, takzvaným společným zástupcem. Příkladně za celý orchestr vyjednává jeho vedoucí. Ale co když s jeho kroky nejsou řadoví hráči spokojeni? "Stačí, když se vzbouří nadpoloviční většina," vysvětluje právník.

Režisér neví, čí je
Pro režijní profesi navrhovaný zákon přináší zvláštní dvojí výklad. Na jedné straně sice konečně stanoví, že autorem audiovizuálního díla (filmu) jako celku - aniž jsou přitom jakkoli dotčena práva jednotlivých tvůrčích profesí - je jeho režisér. Ale na druhé straně divadelní režisér není ze zákona "autorem" představení, nýbrž jen "výkonným umělcem". Natočí-li tedy režisér Novák podle Čechovovy povídky film, třebas vůči předloze až pietně věrný a málem doslovný, získává statut autora díla. Ale jestliže tentýž Novák podle téže Čechovovy povídky nastuduje divadelní inscenaci, kupodivu mu autorství nepřísluší, i kdyby výsledek ani sám Čechov nepoznal. "Mě už nic nepřekvapuje," reagoval suše Viktor Polesný, režisér pracující pro divadlo i televizi.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...