Armádu překvapil balkánský syndrom

  23:44aktualizováno  23:44
P r a h a - Nové případy leukemie mezi vojáky mezinárodních sil v Bosně a Kosovu zaskočily velení české armády. Až po včerejším zveřejnění zprávy o "balkánském syndromu" mezi italskými vojáky letci z kbelské základny sdělili, že před rokem - krátce po návratu z Bosny - zemřel na toto onemocnění pilot vrtulníku Michal Martiňák. "Měl se do Bosny vrátit, ale lékaři zjistili, že nemá v pořádku krevní obraz," potvrdil tehdejší Martiňákův nadřízený, velitel vrtulníkové letky Jaromír Dočekal. Před první misí přitom stejným testem prošel bez problémů.

Italský tisk informoval, že na leukemii zemřelo už šest mužů KFOR a třicet dalších má vážné problémy. Možnou příčinou může být znečištění oblasti zbytky střel NATO vyrobených z obohaceného uranu.

Náčelníka vojenské zdravotnické služby Jana Petráše celá záležitost překvapila.

"Nevěděli jsme o tom, ale pokud je vaše informace pravdivá, budeme jí věnovat maximální pozornost," řekl. O něco později brigádní generál dodal, že s okamžitou platností ustanovil tým expertů, který prošetří příčiny Martiňákovy smrti.

"Měli jste pravdu. Musíme zkoumat, co může vojákům na Balkáně škodit. Zda je to radioaktivita zbytků střel z ochuzeného uranu (jak o tom hovoří Italové), anebo zplodiny z různých chemikálií," vysvětlil Petráš.

Pilot Dočekal, jenž rovněž působil na Balkáně, Petrášovu iniciativu vítá: "Těžko říci, zda Michalův konec souvisí s jeho službou v Bosně, ale po zkušenostech se zdravotními problémy Čechoslováků, kteří bojovali v Zálivu, generálův krok oceňuji." Přestože Američané použili především v Kosovu podle generála Petráše asi deset tun podkaliberních protitankových střel, on osobně se domnívá, že tato munice neškodí radioaktivitou ("je bezvýznamná"), ale zplodinami, které se při hoření střel uvolňují. Patří k nim podle Petráše zejména těžké kovy kadmium, rtuť či olovo. Válka v Zálivu, Bosně či Kosovu nutí podle generála k novým pohledům na důsledky moderních konfliktů.

"Hovoříme o ekologické devastaci bojiště, kdy se do půdy, vody i rostlin dostávají velmi nebezpečné a dlouho působící těžké kovy.

A v mnoha případech to mohou být i stejně nebezpečné mutace těchto látek," řekl Petráš. Válka tak podle něho sice v Zálivu či Kosovu skončila, avšak na její důsledky doplácejí lidé mnohem více než v konfliktu zúčastnění vojáci.

Generál proto apeluje na veterány, kteří prošli Bosnou či Kosovem, aby z existenčních obav netajili zdravotní potíže. "Abychom v jejich zkoumání pokročili, neobejde se to bez otevřenosti vojáků, a zejména bez mezinárodní spolupráce," míní šéf armádní zdravotnické služby.

Vojenští představitelé NATO nicméně včera prohlásili, že vdechnutí částic ochuzeného uranu nepředstavuje hrozbu pro lidské zdraví. Expert aliance však připustil, že působení těžkých kovů uvolněných při hoření uraniových střel může při velké koncentraci způsobit zdravotní komplikace.

Předseda italské vlády Giuliano Amato požádal nicméně včera NATO o vysvětlení možných rizik spojených s použitím ochuzeného uranu. "NATO musí poskytnout veškeré informace o charakteristikách ochuzeného uranu," řekl Amato, "naše znepokojení je více než odůvodněné." Postoj aliance označil Jan Valo, velitel protichemické jednotky, která operovala v Zálivu, za demagogii: "Dal bych to těm 'expertům' NATO dýchnout, aby si uvědomili, jaké strašné svinstvo představuje například i obyčejný prach kontaminovaný těžkými kovy." Ten považuje střely z ochuzeného uranu za zbraně hromadného ničení.

"Jejich použití totiž neohrožuje jen bojující vojáky, ale především celé generace, jež už nemají s konfliktem nic společného," varuje Valo.

Prověřování zdravotního stavu svých vojáků, kteří sloužili v Kosovu, zahájily včera po Itálii, Belgii, Portugalsku, Španělsku a Německu i Finsko s Tureckem. Generál Petráš je přesvědčen, že české ministerstvo obrany se k těmto zemím připojí.

"Na Balkánu máme i my své lidi, nemůžeme ignorovat diskusi, která v nyní v alianci probíhá," míní Petráš.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Černošice v kauze Babiš chybovaly, tvrdí středočeský krajský úřad

Premiér Andrej Babiš komentuje schůzku s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli...

Procesní i jiné nedostatky vidí v postupu městského úřadu v Černošicích středočeský krajský úřad. Ten v Černošicích...

Nejen Jourová. Vláda musí do eurokomise najít dva kandidáty, rozhodne v srpnu

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová se zúčastnili v Černínském...

Českou vládu nejspíš čeká úkol najít dva vhodné kandidáty do nové Evropské komise, z nichž by si nová šéfka Evropské...

STEM: Nejoblíbenější politik je stále Babiš, jeho popularita ale klesá

Premiér Andrej Babiš po návštěvě prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě....

Nejlépe hodnoceným politikem v Česku zůstal předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Jeho popularita ale oslabuje, odpůrců má...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz