Jiří Janeček

Jiří Janeček - Generální ředitel České televize Jiří Janeček na jednání Rady ČT. (18. dubna 2005) | foto: Václav Pancer, MF DNES

Ano, získává peníze zpět

  • 7
Řekněme to nahlas a zřetelně. Snaha České televize vymoci rázně placení koncesionářských poplatků je správná. A na tom nic nemění ani fakt, že ČT tak učinila způsobem – mírně řečeno – velmi neohrabaným.

Měla Rada ČT Janečka chválit:
Ne, styl vybírání je ostudný

Pakliže totiž demokraticky zvolení zákonodárci v demokratické zemi rozhodnou, že občané budou platit za možnost sledovat rozhlas a televizi, pak mají občané platit. A pokud tak nečiní, musí počítat s následky.

I nepříjemnými.

Máslo na hlavě poslanců Měla tedy pravdu Rada ČT, když šéfa televize Jiřího Janečka minulý týden za jeho kritizované tažení víceméně pochválila. Ostatně jsou to především poslanci, kteří si ji vybrali, kdo má největší porci másla na hlavě.

To oni do kasičky ČT velkoryse sypou peníze z velké části virtuální, peníze, které nikdy nikdo neuvidí. Janečka tak stavějí do role nešťastníka, který chodí nabírat vodu sítem.

Nyní bouchl do stolu a řekl dost.

Dlužíte? Zaplaťte. Je to troufalost? Ne. Snad jen překvapení, že to udělal až teď. A jestli dostali upomínku i lidé, kteří platí... To se v době sofistikovaných elektronických převodů peněz občas stává. Pokud těchto případů nebude neúměrně mnoho (a to se určitě musíme dovědět), není třeba se nad tím příliš horšit. Stačí přece napsat: Milá televize, platím řádně, mám na to doklady, udělej si pořádek sama u sebe.

Určitě není třeba volat na onu drahou informační linku za 38 korun za minutu, která je asi nejspornějším momentem televizního tažení proti neplatičům. I ta má však své jednoduché ekonomické vysvětlení.

Znáte nějakou firmu, která si výdaje spojené s inkasováním, případně vymáháním peněz od svých zákazníků nezapočítává do svých nákladů, a tedy nepromítá do cen? O ty, kdo skutečně neplatili (a hle, jsou to i poslanci), samozřejmě nejde – ti ať platí. I tu drahou linku.

Pro spravedlnost ještě dodejme: ČT má podle zákona jediné oprávnění – inkasovat peníze. Evidenci poplatníků a jejich případných dluhů svěřili zákonodárci České poště (také si za to bere nemalý peníz).

Bude-li v seznamech neplatičů příliš mnoho chyb, spílejme tedy jí.

Neobstojí ani častá námitka, že hlavním problémem koncesionářských poplatků nejsou laxně platící poplatníci, nýbrž ti, kdo evidováni vůbec nejsou. To je pravda, ale představme si, že třeba policie pobertu, který nám právě vykradl dům, propustí s odůvodněním, že nemá cenu ho stíhat, když mnohem větší zloděje se jí usvědčit nepodařilo.

Zákon se má ctít Shrňme si to: koncesionářské poplatky a jejich výběr stanovuje zákon úplně špatně. Aby to takto fungovalo, museli bychom být národem Mirků Dušínů. Česká televize tak má jen minimální možnost vzít si to, co jí podle zákona patří. Když se teď pokusila vymoci alespoň drobky (a ty "drobky" už v tuto chvíli přesáhly 25 milionů), které by snad vymoci mohla, strhl se poprask. Ano, Janečkovi lidé to udělali nešikovně až hloupě.

Ano, lze se jim vysmát, že si pletou pojmy jako dlužník, věřitel, dluh, pohledávka... Ale jinak jim je třeba zatleskat. Zákon se má ctít.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video