O Čapím hnízdě jsme se nebavili, hrál jsem se synem šachy, říká Babiš

  22:10aktualizováno  23:24
Premiér Andrej Babiš tvrdí, že se při sobotní návštěvě nebavili se synem o kauze Čapí hnízdo. V televizním rozhovoru zopakoval, že ani pod vlivem demonstrací neodstoupí z funkce předsedy vlády. Babiš je přesvědčen, že má pravdu a vše je jen dobře načasované proti němu a jeho rodině.

Andrej Babiš odjel za synem do Švýcarska poté, co se v reportáži Seznam Zprávy objevily nové informace ke kauze Čapí hnízdo. Premiér ale odmítá, že by se ve videu s jeho synem objevilo něco nového.

„Syna jen zneužili. Celá reportáž byla bez vědomí jeho i mojí bývalé manželky. Novináři se prakticky vloupali do domu, kde syn bydlí, když odkoukali kód. Měli skrytou kameru a ani jeden z nich nevěděl, že ho natáčejí. Navíc pak tvrdili, že to moje bývalá žena a syn věděli. To lhali, protože to nevěděli,“ opakoval několikrát v rozhovoru TV Nova Andrej Babiš. 

Celou reportáž považuje za dlouho připravovanou záležitost, která má premiéra zničit. Všechno je podle Babiše navíc pořízené ilegálně, protože reportáž je proti švýcarským zákonům. Proti tomuto tvrzení se ale server Seznam Zprávy ohrazuje. Vedení si nechalo zpracovat právní analýzu, podle které je reportáž v pořádku. 

Nikoho jsem neovlivňoval, hráli jsme spolu šachy

Podle šéfredaktora Seznamu Jakuba Ungera je Andrej Babiš mladší velmi důležitý svědek, ke kterému přistupují maximálně citlivě. Se synem premiéra si také několikrát dopisovali i po odvysílání reportáže. 

Fotogalerie

„Matka na mě začíná dělat tlak, protože můj otec určitě dělá tlak na ni prostřednictvím SMS,“ zaznělo v e-mailové korespondenci Andreje Babiše mladšího a redakcí Seznam Zprávy ve čtvrtek dopoledne. Podle Ungera je tak potřeba celou věc důkladně prošetřit, když se za svého bývalého manžela Beata Babišová pár dní na to poprvé premiéra zastane.

Premiér ale v rozhovoru odmítl, že by šel synovi diktovat, co má říkat nebo jak se chovat. „Je to dospělý muž. O kauze a celém mediálním kolotoči jsme se vůbec nebavili, hráli jsme šachy,“ řekl v rozhovoru Andrej Babiš starší, který několikrát utekl k jinému tématu, než byly původně položené otázky. 

Podle premiéra by si měli novináři podrobně nastudovat, jak se schizofrenie projevuje a co psychický stav jeho syna dovoluje. Babiš prohlásil, že Andrej mladší má světlé i slabší chvilky, takže šachy může zvládnout, když na to přijde. 

Protopopovi jsem byl vděčný, o syna se staral dobře

Premiérovi ani nepřišlo divné, že syn jel na výlet do Ruska. Petr Protopopov je manželem lékařky, která se o syna Andreje Babiše starala. Nabídku pomoci tam podle svých slov přijal velmi rád. 

„Je to kampaň“

„Kauza Čapí hnízdo je stará jedenáct let, kdybych nebyl v politice, nikdo o tom neví. Na Čapím hnízdě není ani koruna z českého nebo evropského rozpočtu. Všechno jsme vrátili, aby nebyly problémy na ministerstvu financí, kde je paní Schillerová z ANO," několikrát zopakoval Andrej Babiš

„O syna se mi postaral. Poté, co tady vznikla další vlna mediální kampaně a novináři nám stáli za domem, přišla doktorka Protopopová s tím, že by měl syn raději odjet pryč, ideálně za hranice. Pan Protopopov je Rus, takže to chápu, že jel zrovna tam,“ vysvětloval Andrej Babiš. 

Stejně tak se premiér Babiš v rozhovoru nepodivoval nad tím, kde všude jeho syn byl. „Neznal jsem detailní plán cesty. Posílali mi ale fotky, videa a syn byl šťastný. Našel si tam přítelkyni, která je Ukrajinka, takže spolu byli navštívit její rodinu.Vůbec nechápu, proč to tady probíráme,“ řekl v rozhovoru pro TV Nova premiér. Andrej Babiš mladší byl například během cesty v Kaliningradu, v Moskvě nebo Krivoj Rogu. 

Předseda vlády také popřel, že by cesta za hranice byla odsunutím syna kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo nebo záminkou pro vydírání českého premiéra.

Věděl, co podepisuje. Můj syn byl v tu dobu naprosto v pořádku

V reportáži Seznam Zprávy mimo jiné zaznělo, že Andrej Babiš mladší nevěděl, co k Čapímu hnízdu podepisuje. Podle premiéra to ale není pravda, nikdo ho k tomu nenutil a syn byl v tu dobu zdravý.

Demonstrovaly tisíce lidí

Politická situace se vyhrocuje také ve veřejném sektoru. Oslavy 17. listopadu byly na několika místech v republice také ve znamení protestů proti Andreji Babišovi. I přesto, že se sobotní demonstrace řadí k největším za poslední roky, podle informací pražské policie proběhly minimálně v Praze poklidně. 

„Vyjma té Národní, těch květin, tak jsme dál během celého dne až do pozdních večerních hodin, do kdy různá shromáždění trvala, nemuseli řešit jakýkoliv incident,“ komentoval mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Tisíce lidí požadovaly demisi premiéra Andreje Babiše na demonstraci na...
Zaplněný Karlův most při příležitosti výročí oslav 17. listopadu.

Nejvíce demonstrantů se sešlo na Staroměstském náměstí - podle odhadů jich na místo dorazilo přes patnáct tisíc.

„Podpis k převodu akcií byl v roce 2007, synova choroba se projevila až v roce 2015. Ještě rok před tím pilotoval letadlo. Samozřejmě věděl, co podepisuje a ty věci, co říkal v reportáži, jsou jen projevem jeho nemoci,“ uvedl Babiš. 

Předseda vlády chce také podle svých slov spolupracovat s policií. „Samozřejmě budu spolupracovat, pokud bude chtít se synem mluvit. Ale já nebudu mluvit za něj,“ upřesnil Babiš. 

Jako už několikrát, tak i v nedělním rozhovoru Babiš řekl, že jde pouze o kampaň proti němu a reportáž byla dobře načasovaná. „Proč novináři čekali, když tam byli 16. října? Proč čekali, až budu v zahraničí, kde nebudu moct reagovat? Proč video vypustili tak pozdě?  Ještě před 17. listopadem, který má symboliku? Je to celé naplánované a je to puč Palermo,“ rozčiloval se premiér Andrej Babiš a dodal, že celou aféru si vysvětluje jako tlak na policii, na státní zastupitelství.

Kauza Babišova syna


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

Dvakrát do jednoho místa neudeří. Devět největších mýtů o bouřkách

Čárové blesky.

Víkend v Česku poznamenávají silné bouřky. Blesky a vítr představují velké nebezpečí, jemuž je možno se vyhnout, pokud...

Bouřky se přihnaly nad Česko, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Martin Popek z Nýdku zaznamenává všechny bouřkové jevy. Snímek z bouřek v tomto...

Po vysokých teplotách v sobotu nastoupily bouřky, už působí problémy například na mnoha místech Středočeského kraje. Na...

Dycky Most? Chanov dál ničí bída. Jezdili sem jak do zoo, říká obyvatelka

Počet obyvatel mosteckého sídliště Chanov je 1 150, nezaměstnanost 80 procent....

Sláva seriálu opadla, politici sem už nejezdí. A místní žijí dál v úděsném ghettu. „Je to pořád dokolečka. Tohle je...

Najdete na iDNES.cz