O Čapím hnízdě jsme se nebavili, hrál jsem se synem šachy, říká Babiš

  22:10aktualizováno  23:24
Premiér Andrej Babiš tvrdí, že se při sobotní návštěvě nebavili se synem o kauze Čapí hnízdo. V televizním rozhovoru zopakoval, že ani pod vlivem demonstrací neodstoupí z funkce předsedy vlády. Babiš je přesvědčen, že má pravdu a vše je jen dobře načasované proti němu a jeho rodině.

Andrej Babiš odjel za synem do Švýcarska poté, co se v reportáži Seznam Zprávy objevily nové informace ke kauze Čapí hnízdo. Premiér ale odmítá, že by se ve videu s jeho synem objevilo něco nového.

„Syna jen zneužili. Celá reportáž byla bez vědomí jeho i mojí bývalé manželky. Novináři se prakticky vloupali do domu, kde syn bydlí, když odkoukali kód. Měli skrytou kameru a ani jeden z nich nevěděl, že ho natáčejí. Navíc pak tvrdili, že to moje bývalá žena a syn věděli. To lhali, protože to nevěděli,“ opakoval několikrát v rozhovoru TV Nova Andrej Babiš. 

Celou reportáž považuje za dlouho připravovanou záležitost, která má premiéra zničit. Všechno je podle Babiše navíc pořízené ilegálně, protože reportáž je proti švýcarským zákonům. Proti tomuto tvrzení se ale server Seznam Zprávy ohrazuje. Vedení si nechalo zpracovat právní analýzu, podle které je reportáž v pořádku. 

Nikoho jsem neovlivňoval, hráli jsme spolu šachy

Podle šéfredaktora Seznamu Jakuba Ungera je Andrej Babiš mladší velmi důležitý svědek, ke kterému přistupují maximálně citlivě. Se synem premiéra si také několikrát dopisovali i po odvysílání reportáže. 

Fotogalerie

„Matka na mě začíná dělat tlak, protože můj otec určitě dělá tlak na ni prostřednictvím SMS,“ zaznělo v e-mailové korespondenci Andreje Babiše mladšího a redakcí Seznam Zprávy ve čtvrtek dopoledne. Podle Ungera je tak potřeba celou věc důkladně prošetřit, když se za svého bývalého manžela Beata Babišová pár dní na to poprvé premiéra zastane.

Premiér ale v rozhovoru odmítl, že by šel synovi diktovat, co má říkat nebo jak se chovat. „Je to dospělý muž. O kauze a celém mediálním kolotoči jsme se vůbec nebavili, hráli jsme šachy,“ řekl v rozhovoru Andrej Babiš starší, který několikrát utekl k jinému tématu, než byly původně položené otázky. 

Podle premiéra by si měli novináři podrobně nastudovat, jak se schizofrenie projevuje a co psychický stav jeho syna dovoluje. Babiš prohlásil, že Andrej mladší má světlé i slabší chvilky, takže šachy může zvládnout, když na to přijde. 

Protopopovi jsem byl vděčný, o syna se staral dobře

Premiérovi ani nepřišlo divné, že syn jel na výlet do Ruska. Petr Protopopov je manželem lékařky, která se o syna Andreje Babiše starala. Nabídku pomoci tam podle svých slov přijal velmi rád. 

„Je to kampaň“

„Kauza Čapí hnízdo je stará jedenáct let, kdybych nebyl v politice, nikdo o tom neví. Na Čapím hnízdě není ani koruna z českého nebo evropského rozpočtu. Všechno jsme vrátili, aby nebyly problémy na ministerstvu financí, kde je paní Schillerová z ANO," několikrát zopakoval Andrej Babiš

„O syna se mi postaral. Poté, co tady vznikla další vlna mediální kampaně a novináři nám stáli za domem, přišla doktorka Protopopová s tím, že by měl syn raději odjet pryč, ideálně za hranice. Pan Protopopov je Rus, takže to chápu, že jel zrovna tam,“ vysvětloval Andrej Babiš. 

Stejně tak se premiér Babiš v rozhovoru nepodivoval nad tím, kde všude jeho syn byl. „Neznal jsem detailní plán cesty. Posílali mi ale fotky, videa a syn byl šťastný. Našel si tam přítelkyni, která je Ukrajinka, takže spolu byli navštívit její rodinu.Vůbec nechápu, proč to tady probíráme,“ řekl v rozhovoru pro TV Nova premiér. Andrej Babiš mladší byl například během cesty v Kaliningradu, v Moskvě nebo Krivoj Rogu. 

Předseda vlády také popřel, že by cesta za hranice byla odsunutím syna kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo nebo záminkou pro vydírání českého premiéra.

Věděl, co podepisuje. Můj syn byl v tu dobu naprosto v pořádku

V reportáži Seznam Zprávy mimo jiné zaznělo, že Andrej Babiš mladší nevěděl, co k Čapímu hnízdu podepisuje. Podle premiéra to ale není pravda, nikdo ho k tomu nenutil a syn byl v tu dobu zdravý.

Demonstrovaly tisíce lidí

Politická situace se vyhrocuje také ve veřejném sektoru. Oslavy 17. listopadu byly na několika místech v republice také ve znamení protestů proti Andreji Babišovi. I přesto, že se sobotní demonstrace řadí k největším za poslední roky, podle informací pražské policie proběhly minimálně v Praze poklidně. 

„Vyjma té Národní, těch květin, tak jsme dál během celého dne až do pozdních večerních hodin, do kdy různá shromáždění trvala, nemuseli řešit jakýkoliv incident,“ komentoval mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Tisíce lidí požadovaly demisi premiéra Andreje Babiše na demonstraci na...
Zaplněný Karlův most při příležitosti výročí oslav 17. listopadu.

Nejvíce demonstrantů se sešlo na Staroměstském náměstí - podle odhadů jich na místo dorazilo přes patnáct tisíc.

„Podpis k převodu akcií byl v roce 2007, synova choroba se projevila až v roce 2015. Ještě rok před tím pilotoval letadlo. Samozřejmě věděl, co podepisuje a ty věci, co říkal v reportáži, jsou jen projevem jeho nemoci,“ uvedl Babiš. 

Předseda vlády chce také podle svých slov spolupracovat s policií. „Samozřejmě budu spolupracovat, pokud bude chtít se synem mluvit. Ale já nebudu mluvit za něj,“ upřesnil Babiš. 

Jako už několikrát, tak i v nedělním rozhovoru Babiš řekl, že jde pouze o kampaň proti němu a reportáž byla dobře načasovaná. „Proč novináři čekali, když tam byli 16. října? Proč čekali, až budu v zahraničí, kde nebudu moct reagovat? Proč video vypustili tak pozdě?  Ještě před 17. listopadem, který má symboliku? Je to celé naplánované a je to puč Palermo,“ rozčiloval se premiér Andrej Babiš a dodal, že celou aféru si vysvětluje jako tlak na policii, na státní zastupitelství.

Kauza Babišova syna


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Rozhlas použil kradené materiály, tvrdí Samková. Podala trestní oznámení

Advokátka matky paterčat Klára Samková přichází k Obvodnímu soudu pro Prahu 5

Advokátka Klára Samková podala trestní oznámení na novináře Janka Kroupu a Jana Pokorného a Český rozhlas, který je...

Tvrdší tresty pro řidiče. Nový bodový systém přináší velké změny

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Rath chce proces v cizině. Krajský soud v Praze považuje za podjatý

U Krajského soudu v Praze začal proces v další větvi případu Davida Ratha,...

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath podal soudkyni Ivě Říhové žádost o přeložení jeho kauzy údajné korupce na...

Najdete na iDNES.cz