Jak Rašín stvořil korunu. Před sto lety byl přijat zákon o jejím vzniku

  21:00aktualizováno  21:00
Po vzniku Československa platily na jeho území stále rakousko-uherské bankovky. Přechod na novou, národní měnu byl jedním z prvních cílů nového ministra financí Aloise Rašína. Rašín sledoval jednoduchý tříbodový plán – vytvořit novou československou měnu, zvýšit její hodnotu, stabilizovat ji na této nové úrovni a přetrhnout tak jedno z posledních pout s monarchií.

První československá koruna nebyla kovová, ale papírová. Byla deset krát šest centimetrů velká a překvapivě v několika barevných provedeních, od oranžové po modrou. 

Nebyla nijak krásná, tištěna byla narychlo na laciném papíru v knihtiskárnách. Nápis jedna koruna byl vyveden v šesti jazycích nového Československa, od češtiny po ukrajinštinu. A jediným zdobným prvkem byly čtyři státní znaky. Byla ale první.

Fotogalerie

Tehdejší Národní shromáždění proto přijalo na tajném nočním zasedání speciální zákon připravený Rašínem, který mu po dobu reformy uděloval takřka diktátorské pravomoci. Po jeho schválení nechal ministr v době na přelomu února a března 1919 uzavřít státní hranice armádou, přerušit poštovní styk s cizinou a okolkovat veškeré oběživo, které se na území Československa nacházelo.

Všechny je okolkujete!

Reforma spočívala v tom, že z předložené hotovosti se okolkovala a do oběhu vrátila polovina, druhá polovina byla zadržena a za ni vydány vládní dluhopisy.

Pro okolkované bankovky byla potřeba 244 milionů kolků, nekolkovaly se ale všechny bankovky, olepit jedno- a dvoukorunové bankovky bylo technicky neúnosné. Rovněž se nekolkovaly desetitisícové bankovky, které byly dány do oběhu v prosinci 1918 a které u nás stát neuznal.

ČNB vydala pamětní stovku s Rašínem a představila obří zlatou minci

Na každou bankovku byl nalepen jednoduchý kolek, v jednoprocentní hodnotě bankovky, třeba na stokorunu jednokorunový. Kolky byly vytištěny u dvou tiskařských firem v Praze. Rašín měl po dobu reformy k dispozici mimořádnou armádu úředníků, která kolkovací akci provedla, skládala se z 13 hlavních a 410 okresních státních komisariátů s přibližně 1500 sběrnami, celkem asi 15 tisíc pracovníků.

Vše řídil osobně Rašín, navíc se mu povedlo reformu maximálně utajit, což mělo pro její zdárný průběh velký význam. Kolkování ale bylo jen dočasným řešením, Rašín zároveň nechal připravit první československé státovky. První skutečná československá měna byla vydána 15. dubna 1919. První emise národních platidel zahrnovala hodnoty od koruny po pětitisícikorunu.

Návrhy prvních korun provázel velký spěch. Proto se tiskly v různých tiskárnách v Česku, Rakousku i Americe. A byly zadány různým výtvarníkům. Asi nejslavnější byla stokoruna, kterou navrhl Alfons Mucha. Na platidla zakomponoval i portrét své dcery a manželky.

Legenda Alois Rašín

První československý ministr financí se stal legendou. Narodil se 18. října 1867 v Nechanicích. Vystudoval práva. Jeho jméno je spojeno se všemi podstatnými událostmi konce 19. a začátku 20. století. 

Byl odsouzen v procesu s Omladinou, byl účastník 1. odboje a jeden z hlavních maffiánů. Byl odsouzen k smrti, ale amnestován novým císařem. 28. října byl jedním z pěti mužů, kteří vyhlásili v Obecním domě v Praze republiku. 

Byl zvolen rakouským i čs. poslancem. Díky svému působení získal pověst budovatele státu a stabilizátora rozvrácených státních financí. Byl tvůrcem měnové odluky. 5. ledna 1923 ráno byl u svého domu střelen do zad devatenáctiletým anarchokomunistou Josefem Šoupalem. Zranění podlehl.

Kvalita státovek, tedy peněz vydávaných státem, nebyla vysoká, takřka okamžitě došlo k jejich padělání. Nekvalitní první čs. peníze proto velmi brzo nahradila druhá emise, která přišla v roce 1920 a byla završena o čtyři roky později. A její součástí byly první Hradčany. Zelená stokoruna opět se slovanskými děvčaty od Muchy.

Zaplatil za reformu

Ještě v roce 1918 byl Rašín považován za jednoho z hrdinů národa. Kvůli jeho tvrdému prosazování silné koruny se stal nenáviděnou osobou. Opravdová hysterie kolem něj vypukla na podzim roku 1922, kdy znovu usedl do křesla ministra financí. 

Pro Rašína byla silná koruna symbol stabilní ekonomiky, prosazoval ji už před nástupem na ministerstvo. Jeho plán zohledňovalo potřeby části české ekonomiky, ale silně oslabilo export. To vedlo k propouštění, zkrachovaly i některé banky. Za to vše mu byla připisována vina, a proto se stal v lednu 1923 cílem atentátu, kterému podlehl.

Státní tiskárna cenin tiskla pamětní stokoruny s portrétem Aloise Rašína:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Staňkovo zdůvodnění demise je neobvyklé, udělal to nedobrovolně, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš po setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech...

Premiér Andrej Babiš (ANO) předal v pondělí rezignaci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) prezidentovi Miloši...

Vláda dá víc peněz na vědu. Návrh počítá s navýšením o jednu miliardu

Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministra průmyslu a obchodu Karla...

Rozpočet určený pro výzkum, vývoj a inovace vzroste v příštím roce o jednu miliardu na celkových 37 miliard korun. Na...

Volební lídryně Charanzová přiblíží tvrdou a nekompromisní strategii ANO

Dita Charanzová hovoří na tiskové konferenci při zahájení kampaně hnutí ANO...

Hnutí ANO vstupuje do evropských voleb v čele s europoslankyní Ditou Charanzovou a heslem „Česko ochráníme. Tvrdě a...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz