Až na jednu výjimku může fond proplatit projekty Agrofertu, schválila EK

  • 635
Evropská komise schválila, aby Státní zemědělský intervenční fond proplatil většinu projektů pro holding Agrofert. Pochybnosti jsou pouze u jednoho projektu v hodnotě 1,6 milionu korun, uvedl ředitel SZIF Martin Šebestyán. Podle něj ze závěrů úterního jednání s Evropskou komisí nelze jednoznačně vyvozovat, zda je premiér Andrej Babiš kvůli Agrofertu ve střetu zájmů.

Náměstek ministra zemědělství Jiří Šír upozornil, že jednání s Evropskou komisí, vyvolané kvůli auditu EK o údajném Babišově střetu zájmů, je důvěrné. 

„Včera se v Bruselu uskutečnilo jednání mezi Českem a Evropskou komisí v návaznosti na audit. Jde o součást stanoveného procesu,“ uvedl Šír a dodal, že podle něj tak nyní nelze zveřejňovat jakékoliv dokumenty a další detailní informace. Náměstek zdůraznil, že auditní šetření doposud není ukončeno.

„První téma, bod, který byl řešen, byl potencionální střet zájmů pana premiéra Andreje Babiše. Vysvětlili jsme svou pozici v této věci, dále diskutovali pravidla pro používání vnitrostátního práva Evropské unie,“ uvedl Šebestyán. Podle něj toto téma zabralo větší část jednání. 

„Rád bych zdůraznil, že v rámci této části jsme si odsouhlasili se zástupci EK, že doposud vyplacené projekty společnostem koncernu Agrofert z naší strany byly uznány za způsobilé k proplacení,“ uvedl s tím, že se neshodli pouze na jediném projektu za 1,6 milionů korun.

Nemůžeme potvrdit, nemůžeme vyvrátit

I Šebestyán zdůraznil, že audit ještě není hotov. „Takže nemůžeme potvrdit, ani vyvrátit jakýkoliv jednoznačný závěr komise, zda pan premiér ve střetu zájmů je, nebo není. Žádný takový závěr nemáme.“

Podle Šebestyána se v úterý prakticky nejednalo o projektech po předloňském srpnu, kdy začala platit přísnější evropská směrnice o střetu zájmů. „Ještě nejsme s Evropskou komisí tak daleko, abychom se mohli za nás jako za fond rozhodnout o dalším postupu,“ řekl

Součástí jednání s Evropskou komisí byla také debata o potencionálním střetu ministra zemědělství Miroslava Tomana. „Tam jsme informovali EK, že podle našich závěrů nedošlo k žádným úkonům, které by mohly naplnit střet zájmů ve vztahu k námi dvěma pozastaveným projektům skupiny AGROTRADE. Na základě toho bude ZSIF bude pokračovat v administraci těchto projektů, což strana komise nerozporovala,“ uvedl Šebestyán. 

Evropská komise má nyní podle Šíra 30 dní na vypracování zprávy z úterního jednání. Česko poté bude reagovat. Teprve až poté bude mít komise šest měsíců na vypracování finální auditní zprávy. „Pokud bude chtít další informace, celý proces se ještě o něco protáhne,“ doplnil Šír. 

Pokud by pak ČR nesouhlasila s výsledkem, je možné podle Šíra smírčí řízení, v nejzazším případě by mohla ČR podat na rozhodnutí žalobu. Dodal, že v polovině z 52 dosavadních zemědělských auditů polovina skončila bez korekce a smírčích řízení se uskutečnilo 16.

Vyjádření Andreje Babiše k jednání Evropské komise redakce iDNES.cz shání.

Opozice o střetu zájmů nepochybuje

Audit komise k zemědělským dotacím podle dřívějších informací serveru Neovlivní dospěl k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů a dál ovládá holding Agrofert. Firma tak podle komise nemá nárok na evropské dotace. Státní orgány k tomu uvedly, že finální zprávu komise k auditu nemají.

Babiš opakovaně odmítá, že by byl ve střetu zájmů a že by Česku hrozilo vracení evropských peněz. Podle opozice je však premiérův střet zájmů jasný.

Střet zájmů u premiéra konstatoval i předchozí audit Evropské komise, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU. Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil holding. Auditoři to dovozují z toho, jak definoval cíle fondů a vybral správce fondu, které navíc může odvolat. A také z toho, že je takzvanou obmyšlenou osobou a může mít z fondů užitek. 

Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože jako předseda vlády, ministr financí či předseda Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů, které měly dopad na Agrofert.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video