Neutíká se, když začne být horko, tvrdí o misi v Afghánistánu zástupci armády

  10:42aktualizováno  11:42
Další český voják padl v Afghánistánu a veřejnost si klade otázky, zda se tolik zhoršuje situace na místě a není na pořadu dne debata o odchodu naší armády z neklidné země. Některé odpovědi přinesli do studia iDNES.tv bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý a bezpečnostní analytik české armády Otakar Foltýn.

Na začátku srpna tohoto roku zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v okolí základny Bagrám tři čeští vojáci, před pár dny se v okolí stejné základny dostala do střelby pětice českých vojáků a jeden z nich byl vážně zraněn. Včera se další českou obětí bojů v Afghánistánu stal rotný Tomáš Procházka.

K útoku člena afghánských bezpečnostních sil přímo na základně Šindánd v provincii Herát došlo včera před polednem našeho času. Procházka padl, další dva vojáci byli zraněni.

Není ojedinělé, že se teroristé z Tálibánu infiltrují do afghánské armády. „Myslím si, že je infiltrován do policejních i armádních struktur. Ale není jisté, zda to v tomto případě byl člověk z hnutí Tálibán. Jsme schopni zjistit, co byl útočník zač,“ objasnil bývalý náčelník Generálního štábu Šedivý.

Fotogalerie

„Pokud se bavíme o posledním útoku, je velmi nepravděpodobné, že je to akce Tálibánu,“ myslí si i Foltýn a je přesvědčen, že akce s největší pravděpodobností nebyla namířena cíleně proti českým vojákům. 

„Hnutí Talibán sice rozšířil útoky, ale mezi vojáky nerozlišují. Jsou schopni sotva rozeznat americkou vlajku od české,“ připomněl.

Aktuálně probíhají výslechy na území Afghánistánu, útočník je obviněný z trestné činnosti. „Podle naší analýzy tomuto útoku předejít nešlo. Útočník byl součástí afghánské armády. Jednalo se o normálního příslušníka, neměl žádnou vysokou funkci,“ řekl v mimořádném vysílání Foltýn.

Premiér Andrej Babiš už se nechal slyšet, že probere s ministrem obrany otázky větší bezpečnosti českých vojáků v Afghánistánu. „Měla by se věnovat větší pozornost místnímu prostředí, právě i s ohledem na poslední případy. Je to hlavně otázka zpravodajství, které by mělo být hlubší a širší,“ myslí si Šedivý.

Podpořte naše vojáky a potřeste jim rukou

Otázku, zda jsou zástupci české armády v Afghánistánu vůbec potřeba, považovali oba hosté ve studiu za bezpředmětnou. „Není zbytečné, že tam jsme. To je stejné, jako kdyby jste se zeptal hasičů, jestli utečou, pokud jim začne být horko,“ odpověděl jasně Otakar Foltýn. 

„Postavení našich vojáků v Afghánistánu není vůbec špatné,“ dodal Šedivý. „Měli bychom podávat více informací o tom, co se v Afghánistánu děje. Aby to nevypadalo, že tam naši vojáci padli zbytečně. Je potřeba informace uvést na pravou míru,“ řekl bývalý náčelník Generálního štábu.

„Pokud bych mohl poprosit za armádu, podpořte naše vojáky. Potřeste jim na ulici rukou, pošlete dopis nebo email,“ dodal na závěr Otakar Foltýn.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Je třeba zabít Zemana, napsal člen ODS. Strana se od něj distancovala

Zastupitel z Jesenice u Prahy a člen tamní ODS Martin Lang označil prezidenta...

Předseda ODS Petr Fiala odsoudil vyjádření občanského demokrata z Jesenice u Prahy a zastupitele Martina Langa na...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Spor o volby ve Strakonicích pokračuje, vítěz chce podat druhou stížnost

Ilustrační snímek

Strakonická Veřejnost podá druhou ústavní stížnost proti rozhodnutí krajského soudu, který znovu zneplatnil podzimní...

Najdete na iDNES.cz