„Zatímco čekací doba na léčbu byla před pandemií koronaviru jeden nebo dva týdny, nyní jsou to až dva měsíce,“ řekl pro iDNES.cz Ondřej Sklenář, ředitel obecně prospěšné společnosti Magdaléna, která se už 23 let zabývá léčbou závislosti. V jejích třech ambulancích loni evidovali zhruba dvacetiprocentní nárůst klientů.
Do ambulance podle něj nyní přicházejí především lidé, kteří kvůli koronavirové krizi ztratili zaměstnání, dostali se do problémů a v alkoholu hledají řešení. Mnozí lidé však sahají po alkoholu kvůli nadměrnému stresu, obavám o sebe, o své zdraví, o budoucnost...
„Alkohol je bohužel používán jako způsob „sebeléčby“. Člověku jednoduše není dobře, a tak si dá skleničku, dvě,“ vysvětluje Sklenář. Během pandemie podle něj významně přibylo lidí, u nichž se však večerní dvě deci vína proměnily v láhev.
Vysedávání doma k pití svádí
Významné změny zaznamenal také Martin K., který má na starost telefonní linku společenství Anonymních alkoholiků. O pomoc podle něj loni volalo daleko více lidí. „Mnohdy však nemají ani problém s alkoholem, ale cítí se velmi osamělí,“ řekl.
Česko v první pětce
|
Pro alkoholiky bylo těžké přečkat období, kdy nebyly kvůli protiepidemickým opatřením povolené živé schůzky společnosti. Anonymní alkoholici sice přešli na Skype meetingy, ty však podle Martina K. ani zdaleka nenahradí osobní komunikaci.
„Pro alkoholika je mnohdy obtížné vůbec přijít na meeting, protože je rozbitý, stěží zvládá základní věci. Ale aby se takový člověk ještě někam připojoval nebo stahoval si do počítače program... to je nepředstavitelné,“ tvrdí. Mnoho alkoholiků se navíc za svůj problém stydí a osobní kontakt je v tomto případě přirozenější než hovor přes počítač.
Martin K. vysledoval, že na linku loni volalo daleko více lidí opilých. „V době klidu, kdy probíhají živé meetingy, volají střízliví nebo jen třeba v náladě. Teď, když je všechno zavřené, tak daleko častěji volají opilí,“ řekl. Vysvětluje si to tím, že jsou lidé stále doma, pracují z domova, tudíž mají daleko větší tendenci popíjet.
V lidech už to vře
Zásadním problémem je podle adiktologa Ondřeje Sklenáře ztráta řádu a vysoká míra stresu a nejistoty, s nimiž se letos potýkáme. „Životní řád a stereotyp nám dával jistoty, činil nás odolnějšími. A to se teď zbouralo,“ tvrdí.
FAKTA
Zdroj: Suchej únor 2020, Alkofakta |
K vysvětlení, jak se mnozí lidé poslední měsíce cítí, používá Sklenář příměru s vařením brambor.
„Když vaříte například brambory, po čase musíte plamínek pod hrncem ztlumit, jinak vám přeteče voda z hrnce a suroviny se vám rozvaří. A tady to je podobné. Plamen v podobě covidu pod tím hrncem, tedy pod lidmi, pořád přitápí. V řadě lidí už to opravdu vře a dobu neustálých změn a nejistot už nemohou vydržet,“ říká.
Alkohol pomůže plamen na chvíli uhasit, ale dlouhodobě situaci ještě zhorší. Může přinést vážné následky, jako jsou úzkosti, deprese s jeho nadužíváním spojené, a zdravotní komplikace.
Adiktolog Richard Hanus z centra Alma pracuje v ambulanci, kde se pacienti léčí nebo doléčují po pobytových léčbách. V porovnání s běžným obdobím v poslední době nezaznamenal výraznější počet recidiv. Myslí si, že vliv pandemie se na běžné populaci výrazně podepíše až postupem času. „Bude chvíli trvat, než se lidé, kteří letos začali více pít, propijí k problému. Obávám se, že za rok nebudeme vědět, kam s nimi.“
Útěk z reality prostřednictvím látek ovlivňujících vědomí je podle něj nyní žádaný. „Spousta lidí nemůže vykonávat povolání, dostávají se do existenčních trablů a alkohol je dostupná úleva od starostí,“ řekl Hanus.
Lidé často nevědí, že mají problém
Podle adiktologů si však řada lidí dlouho ani neuvědomuje, že mají s alkoholem vůbec problém. Mají totiž pocit, že takhle pije každý. „Naše kultura vytváří dojem, že nadužívání alkoholu je v pořádku, ale není,“ řekl Sklenář.
Izolace mění zvyky, stres útočí. Nedovolte alkoholu, aby nad vámi vyhrál |
Nebezpečí alkoholu tkví také v tom, že na rozdíl od ilegálních drog je snadno dostupný nehledě na protiepidemická opatření. „Pro lidi, kteří pijí závislostně, je konzumace samotná cílem. Takže to, že jsou zavřené restaurace a hospody, nehraje roli,“ uvedl Hanus.
Nadměrnému užívání alkoholu se podle odborníků dá vyvarovat tím, že si i během lockdownu člověk vědomě implementuje do života pravidla a řád. Je důležité nastavit si denní režim, naplánovat si práci, zábavu, umět si udělat radost, nezapomenout ani na venkovní aktivity.
„Je v tom obrovský nárok na každého z nás. Jsou to zdánlivě jednoduché věci, které jsou však složité v tom, že je musíme dělat vědomě,“ uzavírá Sklenář.
Už jenom pít alkohol před dětmi je špatně, řekl adiktolog v Rozstřelu: