Adepti na strážníky propadají v testech

  • 6
Praha - Psychotesty, fyzické testy. To jsou některé z překážek, které několika tisícům zájemců o práci v městské policii nakonec zabrání v tom, aby uniformu vůbec oblékli. Podmínky u pražské Městské policie odradí hodně uchazečů o práci, většina jich odpadne hned po úvodním pohovoru. Jedním z důvodů je i malý plat, neboť strážník si v rámci tříměsíčního přípravného kurzu vydělá asi sedm tisíc korun měsíčně hrubého.

To, že strážnickou uniformu nakonec oblékne zhruba každý dvanáctý adept, potvrzuje i mluvčí Městské policie Radka Waitová. "Původně se k nám hlásilo přes pět tisíc lidí, ale nakonec jsme jich přijali dvě stě šedesát čtyři," řekla Waitová.

Příčiny tak drtivého odpadu jsou podle Waitové různé. Ale asi nejvíce zájemců odradil malý nástupní plat a k tomu nepřetržité služby, včetně sobot nedělí a svátků. 

"Někteří dále neměli čistý trestní rejstřík, což nařizuje zákon, anebo nebyli ani vyučeni, a to je naše minimální podmínka," tvrdí.

Uchazeči musí zvládnout
- Člunkový běh:
do 29 let - 16 vteřin
nad 30 let - 17 vteřin
- Cvičení sestavy s tyčí:
do 29 let - 42 vteřin
nad 30 let - 46 vteřin
- Kliky:
Minimálně 12, cvičí se do únavy
- Střídání sed - leh, cvičí se dvě minuty:
do 29 let - nejméně 18krát
nad 30 let - 13krát
- Běh na 12 minut, min. uběhnutá vzdálenost:
1650 m (do 29 let), 1500 m (nad 30 let) 
Pro slabou tělesnou kondici se muselo s vidinou práce u Městské policie rozloučit asi čtyři sta lidí. Budoucí strážníci, kterým je méně než třicet let, musí například udělat alespoň dvanáct kliků a za dvanáct minut uběhnout nejméně šestnáct set padesát metrů.

Nejobtížnějším překážkou pro budoucí policisty jsou však psychologické testy. V minulém roce je nezvládly z osmi set zkoušených více než dvě třetiny. Tato vyšetření zkoumají úroveň intelektu, osobní vlastnosti a motivaci uchazečů. Jsou tyto testy tak nesmírně náročné, anebo se k městské policii nehlásí kvalitní zájemci?

Psycholog Viktor Řežábek míní, že takto jednoduše se odpovědět nedá. Podle něj záleží na psychologovi, který test zadává. "Otázky v něm bývají dopředu připraveny tak, aby na ně dokázalo správně odpovědět určité procento lidí. Řečeno jasně, tazatel si dopředu stanoví, kolik uchazečů chce přijmout," podotkl.

Kdo se hlásil k městské policii
- Nastoupilo celkem 264 lidí
- O práci se zajímalo: 5190 lidí
- Dále se zaregistrovalo: 1731 uchazečů
    z toho: 1550 mužů a 180 žen
- Vzdělání uchazečů:
vyučeni: 1193
SŠ s maturitou: 492
VŠ: 24
- K testům fyzické kondice se dostavilo: 1164
Uspělo:  764
- Psychotesty absolvovalo: 785
Uspělo: 293
Ředitel Městské policie Radim Chyba však oponuje. "Z úrovně psychotestů nemůžeme slevit. Strážníci nosí ve službě zbraň, a my si nemůžeme dovolit, aby ji měl duševně labilní člověk, který se neumí ovládat," řekl.

Mnoho výsad noví strážníci nemají, ale na druhé straně se jim zaměstnavatel může postarat o bydlení. Městská policie dostává pravidelně každý rokem několik desítek bytů, například vloni jí magistrát přidělil třicet čtyři bytů. "Byty se však nedávají jen tak někomu. Strážník musí u nás pracovat několik let, nesmí s ním být problémy, a nájemní smlouva se s ním uzavírá pouze na dobu určitou," řekla Waitová.  

Mimopražští sice mohou dostat místo na ubytovně, ale podle ředitele Chyby bude vedení Městské policie v budoucnu preferovat především uchazeče z metropole. "Jde nám o to, aby lidé dobře znali město, kde chtějí sloužit," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video