Občanský průkaz se strojově čitelnými údaji

Občanský průkaz se strojově čitelnými údaji | foto: Ministerstvo vnitra ČR

280 tisíc lidí si musí vyměnit občanský průkaz. Za dva týdny

  • 166
Kdyby všichni dodržovali zákony, mělo by během příštích dvou týdnů přijít na obecní úřady v celé České republice téměř 280 tisíc lidí s žádostí o nové občanské průkazy. Právě tolik lidí ještě stále vlastní staré průkazy bez strojově čitelných údajů, které už od Nového roku nebudou platit.

A protože vydání nového průkazu trvá 30 dní, musí o nový požádat do konce listopadu. Pokud to nestihnou, hrozí jim až desetitisícová pokuta.

Ministerstvo vnitra má pro ně alespoň jednu příjemnou zprávu. "Zpočátku můžou počítat s jistou shovívavostí úředníků," tvrdí mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Důvodem pro změnu průkazů je především bezpečnost. Nové průkazy jsou vyráběny tak, aby jejich padělání bylo co nejtěžší.

Co potřebujete

– O nový občanský průkaz je nutné požádat do konce listopadu. Vydání trvá 30 dní.
– Se žádostí se obraťte na obecní úřad podle místa vašeho trvalého pobytu.
– K výměně potřebujete vyplněný formulář, 1 fotografii, starý občanský průkaz. Za výměnu se neplatí.

Nové občanky ulehčí především úředníkům nebo policistům. Zatímco dříve museli vypisovat údaje do počítače a ověřovat, co je majitel zač, nyní pouze proužek na průkazu projedou elektronickou čtečkou.

V současné době platí v Česku 14 vzorů občanských průkazů postupně vydávaných od roku 1948. Po Novém roce by už všichni měli mít jen nové, se strojem čitelnými údaji. Ty jsou na lícové straně průkazu a mají podobu dvou řádků písmen, čísel a grafických symbolů.

Pro výměnu platí jediná výjimka. Svoje průkazy si mohou ponechat lidé narození před 1. 1. 1936. Jejich občanky totiž mají v kolonce doba platnosti vyznačeno "bez omezení" nebo "platnost prodloužena bez omezení", jejich průkazy stále platí.

Občanky jsou stále nejdůležitějším dokladem každého člověka staršího patnácti let. Podle zákona ji musí nosit neustále s sebou. V některých případech ji lze sice nahradit pasem, ale jsou situace, kdy se bez průkazu neobejdete. Například u voleb, vydávání řidičského průkazu, při sňatku nebo u soudního řízení.

Kromě úřadů ho požaduje například pošta při vyplácení důchodů nebo banka u zřízení konta či hypotéky. "V těchto případech je opravdu nutný pouze občanský průkaz. V pasu totiž není uvedena trvalá adresa," řekl Řepka. Někde dokonce chtějí doklady dva, aby úplně vyloučili zneužití například ukradeného průkazu.

Občanka jako kreditka

Letošní výměna občanek je jedna z posledních. Až v roce 2015 začnou lidé dostávat úplně nové průkazy s čipem. "Jejich výměna však nebude povinná a lidé je budou dostávat, až jim přestanou platit staré občanky," uvedl Řepka.

Tato "elektronická karta občana" bude vypadat jako kreditní karta a většina osobních údajů bude ukryta na zabudovaném čipu.

Na první pohled z ní půjde poznat jen jméno, místo a datum narození a státní občanství majitele. Její hlavní výhodou je jednodušší komunikace s úřady.

Proti zneužití je bude chránit podobný PIN kód jako nyní platební karty. A v plánu je změna dalších dokladů: do konce roku 2010 si musí lidé vyměnit řidičáky vydané od začátku ledna 1994 do konce roku 2000.

Už od září 2006 vydávají úřady pasy obsahující čip s biometrickými údaji. Čip však zatím obsahuje jen digitální fotografii. Takový pas je od 17. listopadu podmínkou bezvízové cesty do USA. Od dubna příštího roku bude čip obsahovat i otisk prstu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video