Útočník se skryl za barový pult a pálil, popsal zákrok policejní šéf

  15:03aktualizováno  16:20
Třiašedesátiletý útočník z Uherského Brodu vešel do restaurace a začal okamžitě a bez varování střílet. Když na místo dorazili policisté v neprůstřelných vestách, ukryl se za barový pult a pálil i po nich. Bližší okolnosti popsal ve středu na brífinku šéf policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček.

„Osoba ihned poté, co vstoupila do restaurace, zahájila bez jakéhokoliv varování palbu. Pro ty, kteří zůstali na místě, potom už v podstatě nebylo úniku,“ sdělil na tiskové konferenci v Praze Tkadleček.

Podle něj šlo o velmi rychlý sled událostí a muž pálil proto, aby usmrtil co nejvíce lidí (rekonstrukci událostí v čase si přečtěte zde).

Jako první k restauraci dorazila dvoučlenná hlídka místního obvodního policejního oddělení. „Ve 12:50 postupovali po schodišti směrem do restaurace. Jak se dostali do prostoru dveří, pachatel po nich zahájil palbu. Střílel relativně z větší vzdálenosti, z protilehlého rohu místnosti, kde se skryl za barovým pultem. Byla vidět pouze jeho hlava a ruka, kterou střílel,“ uvedl Tkadleček.

Kromě pachatele policisté viděli také oběti útoku. „Restaurace byla plná různě sedících a ležících lidí. Policisté nemohli v tu chvíli vědět, zda jsou zranění, nebo mrtví,“ popsal policejní ředitel.

Střelba v Uherském Brodě

„Policisté, kteří dorazili na místo, byli vyzbrojeni neprůstřelnými vestami, oba měli zbraň v ruce. Použili zákonné výzvy, ale pachatel nereagoval, proto zvažovali použití zbraní,“ dodal k vypjaté situaci.

Hlídka ale ještě v tu chvíli střílet nezačala. Situaci vyhodnotila tak, že je nutné volat posily, proto se z restaurace stáhla. „Velitel zvolil metodu přivolání sil a prostředků a postupného řešení situace,“ popsal Tkadleček.

Na místo pak dorazila mimo jiné i zásahovka a policejní vyjednavač. Tomu se podařilo s pachatelem spojit. „Podařilo se nám cestou vyjednavače telefonicky navázat kontakt s pachatelem,“ potvrdil ředitel policie Zlínského kraje. 

Vyjednávání zpočátku podle něj vypadalo slibně, zdálo se, že se policie bude moci dostat k lidem uvnitř. „Vyjednavač a velitel zásahu ale nakonec vyhodnotili situaci tak, že se nevyvíjí předvídatelně a ve prospěch policie a zúčastněných. Bylo proto rozhodnuto o represivním řešení,“ řekl Tkadleček. Do restaurace proto vtrhla zásahová jednotka.

Pachatel střílel legálními zbraněmi

Policejní ředitel ve středu zopakoval, že muž měl platný zbrojní průkaz, držel dvě zbraně, které byly nalezeny na místě činu (více o nich čtěte zde). „Domníváme se, že tyto zbraně byly použity k usmrcení osob,“ sdělil s tím, že vyšetřovatelé čekají na výsledky balistických expertiz.

Časová osa útoku v Uherském Brodě:

Tkadleček také uvedl, že muž splnit všechny podmínky pro to, aby zbrojní průkaz i zbraně vlastnil. „K tomuto dni (dni útoku, pozn. red.) nebyl zákonný důvod, abychom mu zbraně odebrali, nebo abychom postupovali nějakým sankčním způsobem podle zákona o zbraních a střelivu. Splnění zákonných podmínek je předmětem dalšího vyšetřování,“ uvedl Tkadleček. Už v úterý úřady potvrdily, že muž neměl kriminální minulost.

Vyšetřování potrvá měsíce

„Masová vražda takového charakteru nemá v ČR obdoby. Následky, které způsobila, jsou fatální,“ upozornil Tkadleček. „Do akce byly zapojeny desítky policistů. Když jsme nad tragickým místem stáli, hluboce to námi lidsky otřáslo. To ale nemůže mít vliv na naši profesionalitu,“ dodal. Podle něj policisté byli na místě rychle a v předepsaném čase.

Fotogalerie

Ředitel upozornil, že vyšetřování potrvá týdny až měsíce. „Budeme muset počkat na výsledky pitev, vyjádření znalců, výsledky výslechů desítek osob, sestavení časového snímku celého procesu,“ popsal. „Předmětná restaurace je námi nadále uzavřena a střežena pro konfrontaci a hledání důkazních materiálů. Objekt, kde pachatel bydlel, je taktéž uzavřen z důvodů, o kterých jsem mluvil,“ sdělil policista.

Pachatelova družka je nyní v psychiatrické nemocnici. „Není v režimu zadržení. Je třeba ale říci, že komunikace s ní bude velmi složitá,“ domnívá se Tkadleček.

Tkadleček také reagoval na kritiku starosty Uherského Brodu Patrika Kunčara (více o kritice čtěte zde). „Nedomníváme se, že pan starosta neměl dostatečné penzum informací. Policie není podřízena starostům měst a pan starosta není oprávněná osoba dle trestního řádu. Ubezpečuji vás ale, že pan starosta informace obdržel. V 17:15 byl s námi na jednání a obdržel stejné informace jako policejní prezident či ministr vnitra,“ dodal policejní ředitel.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

U Smíchovského nádraží srazil autobus chodkyni, odvezla ji záchranka

U Smíchovského nádraží srazil autobus starší ženu. (19. 2. 2019)

V Nádražní ulici na pražském Smíchově srazil autobus osmapadesátiletou ženu, která přecházela mimo značené místo....

Před ostravským plesem kdosi v noci rozkradl ceny z tomboly

Tombola na prezidentském plese na Hradě (20. ledna 2017)

Bezmoc jako z legendárního Formanova snímku Hoří, má panenko, zřejmě cítili i organizátoři dětského karnevalu a plesu v...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Najdete na iDNES.cz