Vnitro chce kvůli střelbě v Brodě pustit lékaře do registru zbraní

  16:45aktualizováno  16:45
Ministerstvo vnitra plánuje, že by lékaři mohli mít k dispozici přímý vstup do centrálního registru zbraní. Mohli by tak zjistit, zda jejich pacienti mají zbrojní průkaz. Střelec z Uherském Brodu platný průkaz měl a legálně vlastnil dvě střelné zbraně. I když podle některých zdrojů trpí závažnou duševní chorobou, lékařské osvědčení dostal.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

V současnosti mají informace, zda pacienti vlastní zbrojní průkaz, jen praktičtí lékaři, ale specialisté nebo psychiatři nikoli. „Opatření mají zefektivnit fungování zákona o zbraních v oblasti ověřování zdravotní způsobilosti a následků jejího pozbytí. Jedná se o doplnění již existujících povinností lékařů jak praktických, tak specialistů,“ řekla iDNES.cz k návrhu ministerstva jeho mluvčí Hana Malá.

V současné praxi musí specialisté informovat policii v případech, kdy u svého pacienta shledají, že pozbyl zdravotní způsobilost pro držení zbrojního průkazu.

Zdeněk K., který v úterý postřílel osm lidí, podle šéfa policie Zlínského kraje Jaromíra Tkadlečka splnil všechny podmínky pro to, aby zbrojní průkaz i zbraně vlastnil (více čtěte zde).

Kromě trestní bezúhonnosti a spolehlivosti musí žadatel prokázat svou odbornost a také přinést od praktického lékaře kladný lékařský posudek. „Nemůže to být jakýkoli doktor, ale ten, u kterého je žadatel registrovaný, kterého doktor zná,“ řekl iDNES.cz vrchní rada policejního Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Zdeněk Bambas. 

Psychologické testy se nedělají

Zvláštní specializace lékaře není potřeba. Podle vrchního rady je na každém lékaři, jak svého pacienta vyhodnotí a zda si pro zpracování posudku vyžádá ještě například zprávu psychiatra nebo jiného odborníka. 

Vražednou zbraň vyrobili přímo v Uherském Brodě

Útočník vlastnil revolver Alfa vz. 820 a samonabíjecí pistoli CZ 75B.  K jejich držení opravňuje zbrojní průkaz skupiny B (pro sportovní účely). Obě zbraně jsou české výroby, pistole pochází ze zbrojovky v Uherském Brodě, revolver je z Brna. 

Obě zbraně se dají poměrně snadno získat. To platí zejména o pistoli CZ, která tvořila součást výzbroje českých ozbrojených složek. Mezi lidmi je těchto zbraní stále hodně. Revolver má šest ran, pistole CZ podle typu 15 nebo 17. Útočník vystřílel asi 25 nábojů, během střelby proto musel dobíjet a měnit zásobník. 

Ten pak může nechat žadatele o zbrojní průkaz nechat vyplnit psychologické testy. V praxi se to ale moc často neděje. „Já jsem žádné takové testy nedělal a nevím o nikom, kdo ano,“ sdělil iDNES.cz pod podmínkou anonymity muž, který zbrojní průkaz vlastní od 90. let a jeho koníčkem je sportovní střelba.

„Pokud se mi na žadateli něco nezdá, objednám ho na konziliární vyšetření, v tomto případě psychiatrické,“ řekl iDNES.cz lékař a místopředseda Sdružení praktických lékařů Lubor Kinšt. 

Lékaři mají k dispozici vyhlášku, která jmenuje nemoci znemožňující získání zbrojního průkazu. Na seznamu jsou i závažná psychiatrická onemocnění. 

Nemocný se zbraní může být až 10 let bez kontroly

Lékařský posudek musí člověk přinést na policii i v případě, že žádá o prodloužení platnosti průkazu. Dosud to bylo po pěti letech, v červnu 2014 se ale vyhláška změnila a zbrojní průkazy platí deset let. Výjimkou jsou jen případy, kdy někdo používá zbraň ve službě, jako například policisté. 

Střelba v Uherském Brodě

Podchytit propukající psychiatrické onemocnění včas může být problém. Nemocnice a léčebny mají sice povinnost sdělit ošetřujícímu lékaři, že přijali do péče jeho pacienta, dotyčný lékař ale nemusí vědět, že tato osoba vlastní zbrojní průkaz. 

„Při dnešní migraci je běžné, že lidé mění své ošetřující lékaře. Tomu novému nemusejí oznamovat, že mají zbrojní průkaz, a on není povinen se je na to ptát,“ řekl Kinšt. Problém se podle něj týká nejen psychických nemocí, ale také užívání drog nebo jiných závislostí. I to jsou důvody k odebrání zbrojního průkazu. 

Možnost nahlásit policistům nově vzniklou diagnózu dostane nový ošetřující lékař až v době, kdy ho pacient požádá o další posudek, což může být v krajním případě až po deseti letech od doby, kdy nemoc propukne. 

„Nemyslím si, že je potřeba změnit legislativu. Musí se zpřísnit předpisy, zpřísnit obchodování s municí, ale co se týká zbrojních průkazů, ten systém je léty vypiplaný, je na dobré kvalitativní úrovni. To, co se stalo, je samozřejmě hrozné, ale za to legislativa nemůže,“ míní Bambas.  

Nový zbrojní průkaz chtělo loni 360 lidí ze Zlínského kraje

Podle ČTK je v České republice přes 292 tisíc lidí, kteří mají platný zbrojní průkaz, a přes 752 000 ručních střelných zbraní. Ročně se v každém kraji přihlásí několik stovek nových žadatelů. 

Ve Zlínském kraji, odkud pocházel střelec z restaurace Družba, zaznamenali policisté za loňský rok 826 lidí, kteří se přihlásili k odborným zkouškám pro získání či obnovení zbrojního průkazu. „Zhruba 18 procent z nich neprospělo,“ řekl iDNES.cz mluvčí policie ve Zlínském kraji Petr Jaroš. 

Z toho zájemců o nový průkaz bylo loni v tomto kraji 360. „Přibližně 4,7 procent jsme odmítli kvůli nesplnění trestní bezúhonnosti či spolehlivosti,“ sdělil Jaroš. Spolehlivost znamená, že proti žadateli není v České republice vedeno trestní stíhání.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Najdete na iDNES.cz