Točení prsou selhalo, rodili jsme na WC, řekl soudu otec „vlčích dětí“

  7:13aktualizováno  14:28
Dvě a půl hodiny vyslýchal soud rodiče, kteří skrývali před světem i příbuznými dva roky své malé syny. Podle obžaloby to vedlo k jejich zaostání. Jejich otec obžalobu odmítl s tím, že dětem fyzicky neubližoval. S manželkou je ukrývali kvůli očkování a systému školství. Za týrání svěřené osoby jim hrozí pět až dvanáct let vězení.

Státní zástupkyně Margita Kralická v obžalobě uvedla, že u dětí nebyl vyvinut kousací reflex, měly opožděný kostní věk (jejich kosti neodpovídaly jejich věku), byla u nich zanedbána předporodní i poporodní péče, nikdy nebyly u lékaře a rodiče s nimi nevycházeli z bytu v centru Prahy.

"Kromě pláče oba chlapci neprojevovali žádné emoce a starší pouze vydával zvuky," řekla Kralická. Podle obžaloby děti neměly oblečení, boty ani hračky a vyrůstaly v nevyhovujících hygienických podmínkách.

První den se soudní jednání konalo u Městského soudu v Praze. Rodiče soud vyslýchal dvě a půl hodiny. Trestné činnosti se měli dopustili tím, že zatajili existenci svých dvou dětí, a to tak, že je po domácích porodech nezaevidovali u úřadů, ani lékařů.

Obžaloba je viní z toho, že syny ve věku téměř dvou a tří let výchovou doživotně poznamenali. "Dle obžaloby rodiče měli svým dětem způsobit těžkou újmu na zdraví v podobě specifického syndromu zanedbávání," řekla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Otec: Děti jsme neoblékali, protože vypouštějí hlen

Otec dětí, 36letý Martin K., se u soudu hájil tím, že na děti i manželku nikdy nevztáhl ruku. Rodina sice žila alternativně, Martin K. si ale byl jistý tím, že děti jsou zdravé a výchova jim svědčí. Na otázku soudce Kamila Kydalky, kde bral jistotu, že jsou děti v pořádku, obžalovaný uvedl: "Viděl jsem to na nich. Když dítě jí, spí a dýchá, tak je přece zdravé."

"Dítě neustále vypouští hlen, oblečení je proto neustále vlhké a musí se prát. Takhle byly stále v suchu,"  vysvětloval obžalovaný, proč děti neoblékali a nechávali je jen v látkových plenách.

Také domácí oděv obžalovaného byl poněkud neobvyklý: "Nejraději jsem měl sukni. Je vzdušná a lehká."

Fotogalerie

Vysvětloval také, proč rodina neměla elektrické spotřebiče včetně pračky. "Zjistili jsme, že techniku doma nepotřebujeme, tak jsme ji buď prodali, nebo, pokud byla stará, vytřídili a zahodili. Pračkou byla moje žena, prala a vyvařovala pleny."

Obžaloba tvrdí, že děti nebyly dobře živené. Jejich otec to odmítl. Dávali jim prý obilné kaše, ovocné šťávy, sušené i tekuté biomléko. Nakupovat chodil jen Martin K., matka dětí Hana vycházela z bytu pouze sporadicky.

Za dva roky třikrát mimo byt

Matka dětí u soudu vypovídala hodinu

Rodina žila podle obžalovaného z šití batohů pro brašnářskou firmu rodičů obžalovaného. Otec dětí si tam vydělal zhruba 30 tisíc měsíčně, dalších pět tisíc korun dostávali od rodiny obžalovaného. S tou ale měli špatné vztahy. Hádali se.

Nájemné stálo 18 tisíc korun měsíčně. Dalších šest tisíc platili rodiče za jídlo a přírodní kosmetiku pro děti.

Martin K. u soudu vysvětloval také to, proč rodiče vyvedli ven pouze jedno dítě, a to jen jednou. Téměř tříletý Martin se s rodiči podíval mimo byt pouze ve třech měsících svého života. Pak až v době, kdy děti odebraly úřady.

Obžalovaný uvedl, že s manželkou nedůvěřuje školství i zdravotnictví. "Četli jsme řadu příběhů, kdy děti po očkování onemocněly, nebo dokonce zemřely," uvedl Martin K.

Otec chtěl děti učit doma. U starší dcery, nyní 13leté Lenky, to ale prý nešlo, proto ji v jejích pěti letech svěřili do péče prarodičům. Dceru, s níž rodiče v počátku chodili k lékaři, naposledy viděl před třemi, její matka před osmi lety.

Manželka točila prsy, aby neotěhotněla

Točení prsou nefunguje

Další děti podle Martina K. nejprve neplánovali. Zabránit těhotenství měla přerušovaná soulož a speciální, takzvané jelení cvičení, které vyčetli z čínského učení. "Spočívalo v tom, že žena točí jedenkrát až dvakrát denně prsy, a to až tři sta šedesát otočení. Když neměla měsíčky, mysleli jsme, že cvičení proti plodnosti funguje. Pak se jí zvětšilo bříško, a to už jsme poznali, že je těhotná," uvedl 36letý muž.

Když se jim narodil syn Martin, tak se rozhodli pro druhé dítě, aby nebyl sám. Žena v obou případech rodila doma za asistence otce. Staršího Martina porodila v kuchyni, mladšího Vítka na toaletě. "Manželka ho rodila na WC z důvodu větší čistoty. Když rodila v kuchyni, musel jsem ji pak dlouho uklízet," vysvětlil obžalovaný.

Ten se po celou dobu stavěl do role oběti. S manželkou se na počátku líčení lehce dotkli rukama a usmáli se na sebe. Muž ale později přiznal, že jejich soužití mělo i trhliny. "Očekával jsem něžnosti, ale žena měla spoustu práce, prala, starala se o děti."

Jednání v úterý skončilo před 14. hodinou. Pokračovat bude ve středu, kdy budou vypovídat rodiny obviněných. Jednání je naplánováno až do pátku, kdy by mohl být vynesen rozsudek. Za týrání svěřené osoby rodičům chlapců hrozí pět až dvanáct let vězení.

Odhalení dětí přišlo v dubnu. V podstatě náhodou

Na neobvyklý případ úřady v dubnu upozornila policie. Zasahovala v bytě v centru Prahy při hádce manželů. Zavolala je Hana K., protože jí manžel vyhrožoval smrtí. Policisté v bytě našli dva chlapce ve věku jeden a dva roky. Oba dospělí k nim ale neměli žádné doklady. Nastalo kolečko prověřování, zda děti patří skutečně manželskému páru. To se potvrdilo a následně je úřady rodičům odňaly a svěřily je rodině jejich strýce.

Martin K. u Městského soudu pro Prahu 2. (3. ledna 2012)

Karel K. u Městského soudu pro Prahu 2. (3. ledna 2012)

Do médií se informace dostaly na konci listopadu s tím, že podobný případ úřady nepamatují. Rodiče podle úředníků nikdy nevyvedli děti z bytu, drželi je v izolaci před "špatným" okolním světem. "Sourozenci byli sice fyzicky v pořádku, ale objevily se u nich klasické projevy duševní deprivace. Vypadalo to, že doma neměli žádné hračky, nikdy neměli na nohou boty ani neuměli jíst příborem," popsal v listopadu sociální pediatr František Schneiberg (více o případu, na který upozornila MF DNES, čtěte tady).

Policisté obvinili rodiče z týrání svěřené osoby. Na 36letého otce uvalili vazbu, matka je vyšetřována na svobodě. Na začátku prosince státní zástupce celou věc postoupil soudu. Ten jim může vyměřit až dvanáctileté vězení.

Autoři: ,
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Řidička nacouvala do policejního auta, nadýchala přes dvě promile

Zaparkované policejní vozidlo nabourala opilá řidička na Jindřichohradecku. Při zkoušce na alkohol nadýchala 2,3...

Opilá bezdomovkyně napadala kolemjdoucí, bez varování je bila pěstmi

Nečekanou snůšku ran do obličeje dostali náhodní kolemjdoucí od devětadvacetileté bezdomovkyně v centru Pardubic. Opilá...

Statný býk odsunul skruž a tele spadlo do studny, mládě museli vyhrabat

Do úzké betonové studny v třinecké místní části Oldřichovice spadlo v pátek třísetkilogramové tele. Zvíře musely z...

Policie dopadla muže, který bezdůvodně napadl cestujícího v metru

Pražští policisté od začátku září pátrali po muži, který ve stanici metra na lince A Skalka bezdůvodně napadl jednoho z...

Najdete na iDNES.cz