Rocky Balboa dostal 18 měsíců, rušil při mši a vyhrožoval faráři

  14:07aktualizováno  14:07
Recidivista Robert Rocky Balboa si oblíbil kostel Panny Marie Vítězné a Pražského jezulátka. Od svého propuštění z vězení před rokem a půl tu byl téměř denně. Obvykle žebral. Stále častěji však vykřikoval, rušil mše a hrozil duchovním. Ti každou chvíli volali strážníky či policii. Nakonec Balboa skončil před soudem, který mu uložil rok a půl vězení za nebezpečné vyhrožování a výtržnictví.

Malý muž s páskou přes oko se původně jmenoval Robert Rakaš. S myšlenkou začít nový lepší život se recidivista nechal přejmenovat na Rockyho Balbou. Nové jméno však nepomohlo, brzy se vrátil k porušování zákona (více zde).

Naposledy byl odsouzen v roce 2013 na dva roky za mříže za napadení jiného bezdomovce. Bezdomovcem byl podle svých slov dobrovolně. U soudu vysvětloval, že by měl kam jít. „Můžu být u sestry na Slovensku, u bráchy, měl bych kde bydlet, mně se ale líbí v Praze,“ tvrdil.

„Beru částečný důchod 5 400 korun. Dá se s tím žít, když víte, kam máte jít. Oni si lidi dneska moc stěžujou, ale když se chce, tak to jde,“ vysvětloval u Obvodního soudu pro Prahu 1. „Přivydělávat“ si Rocky Balboa chodil k Pražskému jezulátku - příchozí prosil o peníze.

„Žebral na místě, seděl často polonahý, ale nikoho neobtěžoval,“ uvedl na policii převor přilehlého kláštera bosých karmelitánů Petr Glogar. Podle jiných výpovědí Balboa přicházejícím lidem zastupoval cestu, žádal o peníze, a pokud je nedostal, zahrnoval dotyčné, obvykle cizince, nadávkami.

Vše se změnilo v létě, v době, kdy je kostel nejnavštěvovanější, přichází do něj stovky tisíc lidí. Rocky Balboa začal rušit bohoslužby a dělal výtržnosti i před kostelem. Podle duchovních stával vzadu a hlasitě zpíval nebo řval, jindy vběhl do kostela a křičel, že ho zapálí. Převor Glogar vzpomínal, že například přišel v bílem prostěradle a s modrými vousy a křičel. „Občas si lehával na podlahu kostela, až pětkrát či šestkrát denně,“ řekl Glogar s tím, že nikdy nikoho fyzicky nenapadl a obvykle se nechal vyvést.

Převor však popsal i případ, kdy se ho on sám bál. To když mu v ženské paruce křičel asi z deseti centimetrů do obličeje. „Hrozil, že mě podřeže, vykuchá a než přijede policie, bude po všem. Vypadal, že mě ani nepoznává,“ uvedl. Obžalovaný se bránil, že se nic takového nestalo. „Já zbraň nenosím, já ji ani nepotřebuji, mně stačí ruce. Vykuchání nemám ani ve slovníku,“ tvrdil.

Přiznal jen rozdupané bonbony

Přiznal pouze první bod obžaloby, podle kterého vběhl do kostela, zařval během mše a odešel. Venku se pak dostal do sporu s jednou z věřících, která mu místo peněz nabídla bonbony. „Já jsem chtěl nějaký peníze na jídlo. Paní mi dala bonbony, tak jsem byl rozzlobenej,“ vysvětloval u soudu.

„Chtěl peníze, já jsem měla jen čokoládové bonbony, tak jsem řekla, že se rozdělím. Vzal si je a mrskl jimi na zem. Byly to kvalitní zabalené bonbony. Chtěla jsem je sebrat, ale on je začal rozdupávat,“ popsala žena incident na policii.

Balbovi se postavil podpřevor Petr Palo, který před tím sloužil mši. Krom toho si jeho jednání začal natáčet na mobilní telefon. Balboa se zaměřil na něj. Telefon duchovnímu vytrhl a hodil na zem.

„Chtěl na něj dupnout, ale strčil jsem do něj, takže do něj jen kopl až se rozpadl. Sebral jsem ho, podařilo se mi ho složit a zavolal jsem policii,“ uvedl Palo. To mu umožnil neznámý cizinec, který si stoupl mezi kněze a útočníka. Rocky Balboa tak karmelitánovi už jen vyhrožoval, že ho rozkope jako ten mobil.

„On mě začal točit a já jsem nevěděl proč. To mě štve, že jsem udělal chybu, že jsem se neudržel,“ kál se Rocky Balboa u soudu. Chtěl bych se omluvit, ale pan farář tu není. Lituji, je mi to trapný, nemohu to ale vrátit. Přál bych si, abyste mi dali šanci, byla to hloupost,“ vysvětloval soudkyni Heleně Králové.

Státní zástupce pro něj žádal dva roky vězení, obhájce podmínku. Soudkyně mu nakonec uložila 18 měsíců nepodmíněně. „Zákon je zákon a musíme ho dodržovat všichni. Vidím, že toho upřímně litujete, ale toho činu jste se dopustil,“ uvedla v odůvodnění.

Balboa se na místě vzdal práva na odvolání. Státní zástupce si ponechal lhůtu s tím, že se vyjádří do tří dnů.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

V chatě u Karlštejna uhořel muž, druhý je vážně popálen

U Křivoklátu shořela lesní chata, jeden muž zemřel. (19.7.2019)

V Letech u Karlštejna ráno shořela chata. Hasiči po dohašení v troskách objevili ohořelé mužské tělo, další muž byl při...

Opilá žena spadla v Hradci do kolejiště, zastavila rušnou trať

Opilá žena spadla na koleje u nádraží v Hradci Králové, zachránil ji policista

Opilá žena se ve čtvrtek v podvečer potácela kolem nádraží v Hradci Králové. Když se usadila mezi kolejemi směrem na...

Matka vyskočila s dítětem z okna, policie ji obvinila z vraždy

Policejní páska, ilustrační foto

Několikaleté vězení hrozí sedmadvacetileté ženě, která loni na podzim vyskočila se svým dítětem z okna paneláku na...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG VÝROBY S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz