Rocky Balboa jde za mříže. Šlapal ve svěcené vodě a útočil na převora

  11:45aktualizováno  11:45
Recidivista s filmovým jménem Robert Rocky Balboa dostal u soudu pravomocně dva roky vězení. Výtržník si oblíbil pražský Kostel Panny Marie Vítězné, známý soškou Pražského Jezulátka. Opakovaně tam páchal nepřístojnosti. Například loni při mši vulgárně křičel na převora a hrozil mu fyzickým útokem.

Český Rocky Balboa není na rozdíl od slavného boxera, kterého hrál Sylvester Stallone, žádným „italským hřebcem“.

Menší, plešatý a jednooký kriminálník má v rejstříku trestů víc zápisů, než kolik dílů má hollywoodská sága o boxerovi Rockym. Teď mu tam přibude další záznam, opět za výtržnictví a nebezpečné vyhrožování.

Fotogalerie

Robert Rocky Balboa, původním příjmením Rakaš, se stal postrachem návštěvníků kostela v Karmelitské ulici. Výtržník opakovaně narušoval mše a ztrpčoval život nejen věřícím či turistům, ale i kněžím a řádovým sestrám.

Loni v květnu – během jediného dne – ztropil výtržnosti na třech po sobě jdoucích veřejných bohoslužbách, kterých se zúčastnily desítky lidí. 

Při první mši kolem půl třetí odpoledne vylil na zem svěcenou vodu, bos v ní šlapal a pak zvonil na zvon v sakristii. Řádová sestra ho napomínala, Balboa to však ignoroval.

Podobně vyváděl při druhé bohoslužbě po sedmnácté hodině. To se navíc zmocnil mikrofonu a začal do něj vydávat nesrozumitelné zvuky a skřeky. Poté si lehl na zem v prostřední uličce. Převor Pavel Pola se snažil chuligána zklidnit. Balboa si však nedal říct.

Obžaloba dále uvádí, že „při bohoslužbě konané od 18:02 hodin začal na převora křičet: Ty pi*o, ty debile, rozbiju ti hubu, m*dko, zmiz, nebo dostaneš. Chceš, abych tě zabil?, přičemž před odchodem z kostela naznačil proti převorovi výpad, čímž v poškozeném vyvolal obavu o jeho život a zdraví“.

Balboa, který není podle znalců duševně nemocný, byl přitom za výtržnosti ve stejném kostele odsouzen už v roce 2016. Tehdy dostal 18 měsíců vězení. 

Balboa popřál soudkyni po rozsudku šťastný a veselý nový rok (27. 12. 2016):

Před třemi lety podle svědků v prostorách kláštera zpíval nebo řval, jindy vběhl dovnitř a křičel, že to tam zapálí. Strach nahnal i tehdejšímu převorovi Petru Glogarovi, když na něj tváří v tvář křičel v ženské paruce. 

„Hrozil, že mě podřeže, vykuchá a než přijede policie, bude po všem. Vypadal, že mě ani nepoznává,“ uvedl představitel kostela. Balboa se bránil, že se nic takového nestalo. „Já zbraň nenosím, já ji nepotřebuji, mně stačí ruce. Vykuchání nemám ani ve slovníku,“ tvrdil.

Nyní Balboa k veřejnému zasedání u Městského soudu v Praze nepřišel. Předsedkyně senátu Felicia Hrušková konstatovala, že muž není aktuálně ve vazbě ani ve výkonu trestu, předvolání měl doručeno takzvaně fikcí. Podmínky pro to, aby soud mohl jednat, byly splněny.

Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského s přilehlým klášterem...

Kostel, ve kterém dělal Balboa opakovaně výtržnosti.

Zasedání trvalo asi patnáct minut. Soud zamítl Balboovo odvolání a potvrdil prvoinstanční rozsudek, podle kterého má jít za nebezpečné vyhrožování převorovi a výtržnosti v kostele na dva roky za mříže.

„Odvolání pana obžalovaného jsme shledali nedůvodným. Jeho vina byla plně prokázána. Uložený trest nepovažujeme za nepřiměřeně přísný,“ zdůvodnila Hrušková.

Devětkrát trestaný Balboa byl v minulosti odsouzen například za loupeže nebo pokus o znásilnění. Před šesti lety ho státní zástupkyně obžalovala kvůli útoku na bezdomovce. Soudkyni Věru Bártovou z Obvodního soudu pro Prahu 1 jeho neustálé vyrušování během hlavního líčení tak zlobilo, že mu uložila 12 let vězení. Její verdikt zrušil o dva měsíce později odvolací soud. Muže poslal za mříže na dva roky.

Řekněte, že vyzývám Klička, vykřikoval na soudní chodbě Balboa. Po rozsudku, když dostal 12 let, mu už do žertování nebylo (říjen 2013):

Rakaš si nechal úředně změnit jméno podle slavného filmového boxera před více než patnácti lety, když vykonával trest ve věznici Mírov na Šumpersku. Trvalé bydliště měl tehdy v Jablonném nad Orlicí a tamní matrika mu vyšla vstříc.

„Chtěl se zapojit do řádného života a pracovat jako slušný člověk. S původním příjmením by se mu to prý nepodařilo. Rozmlouvali jsme mu to, že si z něj spíše budou všichni utahovat,“ uvedla k tomu tehdy jedna z matrikářek. 

Autor:
  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Podnapilá dvojice se poprala na Florenci, žena přitom držela miminko

Ostraha autobusového nádraží na Florenci volala v úterý odpoledne strážníky ke konfliktu podnapilé dvojice. Muž se...

Šéfka pražských Pirátů kvůli schůzce s manažerem JCDecaux rezignovala

Předsedkyně pražských zastupitelů za Piráty Michaela Krausová rezignovala na svou funkci. Zastupitelka to řekla na...

Poradna architekta: panelákový retro byt 3+1 potřebuje radikální změnu

Bydlení v panelových domech na Jižním Městě sice bývá často vysmívané, přesto je tato lokalita velmi žádaná kvůli...

Muž dělal výtržnosti na ulici, nahý skočil ze Štefánikova mostu

Policisté v pondělí ráno řešili oznámení o výtržnictví v Praze 1. Opilec na ulici nadával kolemjdoucím, potom chtěl...

Prodej 27 826m2 v k. ú. Kostelní…
Prodej 27 826m2 v k. ú. Kostelní…

Stříbrná Skalice - Kostelní Střimelice, okres Praha-východ
1 697 386 Kč

Najdete na iDNES.cz