Ivo Rittig je v kauze Oleo Chemical nevinný

Ivo Rittig je v kauze Oleo Chemical nevinný | foto:  František Vlček, MAFRA

Rittig je v kauze Oleo Chemical nevinný. Tresty si vyslechli majitelé firmy

  • 218
Lobbista Ivo Rittig je v kauze Oleo Chemical nevinný. Z celkem deseti obžalovaných si tresty nakonec vyslechli čtyři lidé. Do vězení soud poslal majitele Olea Kamila Jirounka a Michala Urbánka. Uzavírali fiktivní smlouvy a postupně tak - za pomoci dalšího odsouzeného Radomíra Kučery - z firmy vyvedli 20 milionů korun na účet karibské společnosti Cokeville Assets, která patří Rittigovu obchodnímu partnerovi Peteru Kmeťovi. Ten je čtvrtým odsouzeným. Tresty jsou zatím nepravomocné. Státní zástupce se odvolal.

Pražský městský soud v pátek zprostil obžaloby z tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical lobbistu Iva Rittiga a jeho právníky Davida Michala a Kateřinu Babákovou. Soudkyně sdělila, že role Rittiga v případu, jak ji prezentoval žalobce, se nepodařila prokázat.

„Nebylo žádným důkazem podloženo, že by to byl Ivo Rittig, komu společnost Cokeville Assets patřila, a že pan Kmeť byl pouze nastrčenou osobou. Soud se může pouze domnívat, co bylo důvodem vyplácení peněz. Nezjistili jsme žádný prokazatelný vliv Iva Rittiga na výběrová řízení,“ odůvodnila rozhodnutí Radkovská. Rittig ani Babáková se pátečního vyhlášení rozsudku nezúčastnili.

Lobbista Ivo Rittig je v kauze Oleo Chemical nevinný. U soudu osobně nebyl:

Soudkyně nicméně uvedla, že část případu, která se týká legalizace výnosů z trestné činnosti, se ještě vrátí k došetření státnímu zastupitelství.

Do vězení soud poslal majitele firmy Oleo Chemical. „Dopustili se krácení daně a porušení povinností při správě majetku,“ zdůvodnila trest pro Jirounka s Urbánkem soudkyně Kateřina Radkovská.

Podle soudu podnikatelé uzavírali fiktivní smlouvy například na poradenství. „Věděli, že k žádnému plnění nebude docházet,“ uvedla soudkyně k dohodám, které uzavřeli šéfové Olea s firmou Cokeville Assets Petera Kmetě. Peníze ze smluv putovaly na účet karibské společnosti.

„Neuvěřili jsme tomu, že poradenství mezi Oleo Chemical a Cokeville Assets probíhalo. Je s podivem, že k poradenství, které trvalo tři roky a mělo vést společnost Oleo Chemical k zásadním krokům, neexistoval jediný písemný doklad,“ shrnula předsedkyně soudního senátu.

Žalobce se okamžitě odvolal

Urbánkovi soud uložil tříletý trest vězení a pětiletý zákaz činnosti. Na tři roky poslal do vězení i Kmetě, kterému zároveň dal i peněžitý trest milion korun. U Jirounka, jenž byl nedávno pravomocně odsouzen kvůli padělání směnky k šestiletému odnětí svobody, soud od dalšího potrestání upustil. Trest dostal ještě šéf výroby v Oleo Chemical Radomír Kučera, avšak pouze podmíněný.

Kauza Oleo Chemical

Z tunelování společnosti a krácení daně bylo obžalováno celkem deset lidí. Mezi nimi podnikatel Ivo Rittig, právníci David Michal a Karolína Babáková, z vedení Olea Chemical Michal Urbánek, Kamil Jirounek, Radomír Kučera, majitel společnosti Cokeville Assets Petr Kmeť, účetní Jana Šádková a jednatel firmy Peskim Petr Michal. O statut spolupracujícího obviněného usiloval Jaroslav Kubiska, který dříve spravoval mimo jiné Rittigovy účty.

Proti rozsudku se na místě odvolal žalobce Adam Borgula. Sice kvitoval, že soud uznal smlouvy mezi firmami jako fiktivní, ale nesouhlasí s právní kvalifikací. Podle něj se obžalovaní dopustili zpronevěry.

Námitky vznesl rovněž k osvobození lobbisty Rittiga. „Já jsem do protokolu podal proti rozsudku odvolání. Zejména z důvodu nezohlednění některých zásadních důkazů,“ řekl k tomu novinářům Borgula. Proti rozhodnutí soudu se také odvolala advokátka Kmetě, ostatní obhájci si ponechali lhůtu na odvolání.

Státní zástupce Adam Borgula se snažil prokázat, že peníze z Olea mířily přes Kmeťovu karibskou firmu Cokeville Assets k Rittigovi. Lobbista však spojitost s Kmeťovou firmou u soudu odmítl, od Olea prý nikdy nedostal ani korunu.

Úmysl páchat trestnou činnost soud nezjistil ani u zbylých třech obžalovaných z účetní firmy Peskim, která spravovala portfolio Cokeville Assets. Jana Šádková, účetní firmy, sice pochybné faktury vystavovala, ale dle soudu jen plnila požadavky nadřízených. Stejně tak účetní Jaroslav Kubiska, který podezřelé finanční transakce pomohl rozkrýt, neprováděl dle soudu platby s cílem páchat trestou činnost. Bez viny je i jednatel firmy Peskim Petr Michal.

Kauzu Oleo Chemical řešil pražský městský soud téměř patnáct měsíců - od 18. listopadu 2015. Vzhledem k počtu obžalovaných soud vyslechl řadu svědků. Jednu svědkyni například pomocí videokonference ze Švýcarska. Zajímavostí byla i výpověď obžalovaného Urbánka, která trvala několik dní.

Kdo lže, ten krade, říkal Ivo Rittig při zahájení soudu.

14. června 2013

,

Video