Vězněný řidič z Tábora: Myslel jsem, že v Turecku dostanu trest smrti

  17:36aktualizováno  17:36
Infarktem a psychickými problémy zaplatil řidič kamionu z Tábora za zpackaný policejní zátah na výrobce a dealery drog. Nevědomky totiž odvezl do Turecka tuny látky na výrobu heroinu a o Vánocích skončil v tamním vězení. Myslel si, že dostane trest smrti. Teď jezdí s kamionem zase, raději ale na západ Evropy.

Řidič kamionu Zdeněk Pekara nechce příliš vzpomínat na to, co zažil v Turecku. Bylo to prý otřesné. | foto:  David Neff, MAFRA

Zfušovaná akce slovenské policie, při které dali policisté Zdeňku Pekarovi do kamionu látku na výrobu drog a chtěli tak nachytat skutečné obchodníky s heroinem, se odehrála loni. Šoférovi se poté změnil život. Po zážitcích v Turecku prodělal pětačtyřicetiletý muž infarkt a nějakou dobu musel pracovat jen jako skladník. Postihlo ho i trauma a deprese.

Vzpomínat na tehdejší pocity příliš nechce. Byl to pro něj otřesný zážitek. Do Turecka vyjel s tím, že veze dezinfekci pro organizaci podobnou Českému červenému kříži. Zboží si ale nikdo nechtěl vyzvednout, a tak v Turecku devět dnů čekal.

Mezitím se šéf spediční firmy Martin Pavlát dozvěděl, že si slovenští policisté udělali z jeho zaměstnance volavku a v Dunajské Stredě do kamionu naložili jedenáct tun anhydridu kyseliny octové, který se používá k výrobě heroinu a dál sledují cestu zásilky do Istanbulu.

"Když mi šéf zatelefonoval, že mám naloženy tuny látky na výrobu drog, tak jsem si říkal, že je to na trest smrti. Ty pocity jsou strašné, opravdu za to žádný risk nestojí," řekl Pekara.

Pak už ho zadrželi turečtí policisté, i přesto, že podle slovenských kolegů o protidrogovém zátahu věděli. "Nejhorší okamžiky byly ty, když mi brali otisky prstů a fotili mě s číslem pod bradou," vzpomíná Pekara, který strávil několik dnů v cele a navíc dostal roční zákaz vstupu do země.

Majitel kamionu na odškodnění ještě čeká

Podle chemiků prý sám neměl šanci poznat, co veze. Dezinfekce, kterou měl vézt, i anhydrid kyseliny octové, který mu policisté podstrčili, jsou totiž látky kapalné a bezbarvé.

Celá akce slovenských policistů však byla velmi riskantní. Pro skladování i nakládání s toxickou látkou platí zvláštní pravidla, ale šofér i lidé, kteří barely s kapalinou nakládali, neměli nejmenší tušení, jak nebezpečný náklad mají v rukou. Anhydrid kyseliny octové je totiž výbušný a hoří už při 54 stupních Celsia.

Slováci se přesto hájili, že bezpečnost šoféra byla zajištěna, protože jej celou dobu sledovala policie i záchranka, ačkoliv šofér si prý ničeho takového nevšiml a rozhodně neměl pocit, že by byl nějak jištěný.

Teď se dočkal odškodnění za své útrapy. Slovenská republika mu vyplatí téměř 650 tisíc korun. "Přivítal jsem to, ale za ty peníze to určitě nestálo, protože člověk celou dobu trnul, co s ním bude a co se vlastně stane," vypráví dnes šofér Pekara, který dál vozí náklady po Evropě. MF DNES s ním hovořila, když byl v Belgii.
"Jen jezdím na opačnou stranu," dodal.

Naopak na odškodnění stále ještě čeká majitel kamionu Martin Pavlát. "Zatím nám slovenská strana vůbec neodpověděla. Právníci nám radili, abychom počkali na to, zda a jak odškodní řidiče. Na to teď došlo, takže i my budeme také chtít nějaké odškodné," sdělil Pavlát.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

VIDEO: Zloději odtáhli od benzinky dodávku na laně, jeden z nich kulhal

Zloději odtáhli dodávku na tažném laně, jeden z nich kulhá.

Dodávku zaparkovanou u čerpací stanice na Praze-západ ukradli v červnu dva neznámí muži. Podle policie ji odtáhli na...

VIDEO: Senior prorazil autem nemocniční závoru, pak odjel domů

Řidič prorazil závoru a naboural dvě auta

Fakultní nemocnice v Hradci Králové přišla o jednu ze závor. Prorazil ji starší řidič, když z areálu odjížděl. Za...

Po pádu sochy, která zabila dítě, Svitavy zrušily letošní setkání řezbářů

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Jubilejní desátý ročník setkání řezbářů se letos ve Svitavách neuskuteční. Muzeum a město akci zrušily kvůli loňské...

Najdete na iDNES.cz