Bartákovi verdikt vrátil víru v právní stát, Smrž mluvil o žalobách

  15:42aktualizováno  15:42
Martin Barták a Michal Smrž uvítali, že je prvoinstanční soud zprostil obžaloby z korupce spojené se zakázkou na armádní tatry. Oba ostře odsoudili státního zástupce Dušana Táborského. Chystají proti zastupitelství i právní kroky. Smrž mluvil o odškodnění, které vyčíslil asi na sto milionů korun.

"Nesmírně si vážím korektnosti a toho, že soud ctil právo. Že žiji dál, věřím tomu, v právním státě," řekl k rozsudku Martin Barták, když nejprve poděkoval své rodině, obhájci a lidem, kteří mu věřili.

Soud osvobodil exministra Bartáka. Nemá důkazy, že si řekl o úplatek

Svůj další postup si chce nejprve rozmyslet. Je však zřejmé, že právní kroky podnikne proti ostravskému krajskému státnímu zastupitelství. "Počínání státního zástupce Táborského a jeho nadřízených považuji za zvůli. Domnívám se, že postupovali nestandardně, mnohdy v rozporu se zákony a Ústavou české republiky," uvedl Barták.

"Já už jsem to řekl, já se nevzdám a budu bojovat, protože to není jenom moje věc. Já nechci, aby se za tím zavřela voda a někdo řekl: stalo se, vyšetřování skončilo zapomeňte. Chci, aby se to nestávalo ani jiným. Já bych nikomu nepřál ty tři roky zmařeného života," dodal.

Na dotaz, zda podle něj kauza vznikla na politickou objednávku, řekl, že to nemůže ani potvrdit, ale ani vyvrátit. "Určitě ale nebyla náhoda, že se věc dostala na místně nepříslušné krajské státní zastupitelství v Ostravě. Co mi vadí nejvíc, že si pan státní zástupce Táborský vymyslel věci v obžalobě, že lhal a ještě do poslední chvíle se snažil tyto lži obhajovat," zlobil se.

Fotogalerie

Státní zástupce Táborský výroky Bartáka a Smrže, které vůči němu zazněly u soudu i po něm, konkrétně nekomentoval. Řekl jen, že by bylo divné, kdyby ho obžalovaní chválili.

Smrž bude žádat odškodné, mluvil o stovce milionů

Také Michal Smrž verdikt soudu uvítal a řekl, že je to pro něj významný mezník, přestože ještě rozsudek není pravomocný. Dokonce takový, že už nyní přistoupí k právním krokům, trestním oznámením a žalobám a nebude čekat na výsledek líčení u odvolacího soudu.

V prvé řadě podá trestní oznámení na novináře Janka Kroupu. "On kryje pachatele trestného činu, protože někdo někde ukradl utajovaný spis (ze kterého měl novinář podle Smrže ve svých článcích vycházet, pozn. red.), a to je trestným činem. Ať nějaký soud posoudí, ať vznikne nějaký judikát, jestli novinářská imunita je víc než krytí trestného činu. Mě by to velmi zajímalo," řekl.

"Svoje zdroj vždy důsledně kryji a dál v tom hodlám pokračovat. Toto právo na utajování zdroje mimochodem respektoval nyní i soud, který kauzu pana Bartáka a Smrže projednával," reagoval na Smržova slova Janek Kroupa.

Vyjádření MF DNES

"Ve svých článcích jsme citovali konkrétní osoby, které následně se svým svědectvím vystoupily i u soudu. Chápu, že se panu Bartákovi a Smržovi tyto věty nelíbily, nicméně oba měli příležitost tvrzení a důkazy komentovat už v novinách. To, že soud nakonec rozhodl v jejich prospěch, jsme předem nemohli předjímat." uvedl ředitel redakce MF DNES Jiří Kubík.

Smrž kromě trestního oznámení hodlá podat i žaloby za křivá svědectví a náhradu škody. Tu bude požadovat zejména po MF DNES a Kroupovi. "Nebudu žádat škodu po státu, vyjma toho, že se budu nějakým způsobem snažit hojit na státním zastupitelství v Ostravě," uvedl s tím, že pokud uspěje, peníze věnuje na charitu.

"Mě nejde o ty peníze. Jde mi o to, aby skončilo, že se nějaký novinář spolčí s policistou a mohou zničit každého, na koho si ukáží prstem," vysvětlil.

Smrž mluvil o škodě ve výši asi sto milionů korun. Ta vznikla mimo jiné tím, že přišel o zakázky od zahraničních partnerů. S těmi mohl spolupracovat jen v případě bezúhonnosti. "Mám ty škody úplně perfektně zdokumentovány. Přesně do haléře je budu schopen prokázat," řekl.

Zmínil i to, že kvůli kauze přišel o post honorárního konzula Šrí Lanky v České republice. "My jsme Šrí Lance významně pomáhali vyhrát válku nad tamilskými tygry. Tohle jsem měl tak trošku dostat i za odměnu. A tohle mi tu odměnu zkazilo," mluvil o nabídce šrílanské vlády, kterou kvůli stíhání české ministerstvo zahraničí odmítlo podepsat.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Nepochybily jsme, tvrdí úřady, které roky vyplácely dávky simulantovi

Obžalovaný Petr Stojka u Obvodního soudu pro Prahu 10 (11. 6. 2019)

Tři úřady a několik lékařů měl obelstít jednatřicetiletý Petr Stojka z Kladna, který od roku 2005 předstíral mentální...

Na Jičínsku hořelo v kravíně se sto zvířaty, škoda je 900 tisíc korun

V Bukovině u Pecky na Jičínsku hořel v sobotu odpoledne nakladač v kravíně s...

V Bukovině u Pecky na Jičínsku hořel v sobotu odpoledne nakladač v kravíně s více než 100 kusy dobytka. Hasičům se...

Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz