Vězení

Vězení - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Princ rozhádal soud, ministerstvo a policii

  • 13
Konec kauzy katarského prince Hámida bin Abdal Sáního stíhaného za sex s nezletilými dívkami se komplikuje. Soud zpochybnil oprávnění ministra spravedlnosti předat případ do Kataru bez jeho předchozího návrhu. Policie a ministerstvo se zase přou kvůli předání trestního spisu.

Policejnímu prezidiu se nelíbí slova mluvčího ministerstva Petra Dimuna pronesená v pondělí v televizi Nova. "Jak v Divokém západu, prakticky jaksi přepadli ministerstvo spravedlnosti, my nemáme co skrývat," řekl tehdy o policistech Dimun.

To ale není podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové pravda. "Jak vyplývá ze zprávy ČTK z téhož dne, mluvčí argumentuje tím, že se policisté 'odmítli legitimovat, což je povinností každého při vstupu do budovy jakéhokoliv ministerstva a domáhali se spisu přesto, že nebyl přítomen odpovědný pracovník," cituje Kosinová.

Dimun tehdy dodal, že policisté získali spis až při druhé návštěvě úřadu, kdy se už podle něho chovali o řád slušněji. - více zde

Policisté ale podle Kosinové řádně prokázali svoji příslušnost k policii všem kompetentním lidem na ministerstvu při své první i druhé návštěvě. Pokud tak neučinili při vstupu do budovy, tak jen proto, že je k tomu nikdo nevyzval, dodala.

Po ministerstvu se pohybovali pouze za doprovodu jeho pracovníků. Pokud kontaktovali více úředníků, tak jen proto, že se zaměstnancům úřadu nedařilo spis najít, ujišťuje Kosinová.

"Musíme uvést, že za nestandardní naopak považujeme chování tiskového mluvčího, který slovně napadal policisty pro jejich požadavek o vydání spisu vůči nekompetentním pracovníkům ministerstva," podotkla mluvčí.

Připomněla, že podle platné právní úpravy je ale povinen vydat věc důležitou pro trestní řízení každý, kdo ji má u sebe a tato povinnost není omezena jen na vedoucí pracovníky.

Na závěr poznamenala, že to byl právě Dimun, který před několika dny vítal, že postup ministerstva ve vydání katarského prince se prošetří. "A byl to právě tiskový mluvčí, který atmosféru neochoty namísto spolupráce když ne způsobil, tak alespoň navodil," uzavřela Kosinová.

Dimun:Černá není bílá
"Já jsem u toho byl a nikdo mě nepřesvědčí, že bílá je černá a černá, že je bílá," reagoval na policejní výhrady Dimun.

"Pokud si někdo myslí, že nestandardní jednání je takové, kdy policisté se nelegitimují, dostaví se na ministerstvo, okamžitě se dožadují spisu, který ministerstvo potřebuje pro výkon své kompetence, aniž by řádně zdůvodnili svoji žádost a řádně dali ministerstvu čas, aby si opatřilo kopii, tak takové jednání budu stále považovat za nestandardní," trvá na svém ministerský mluvčí.

Policie podle něho kontaktovala příslušného náměstka ministra poprvé v pátek v noci. Podruhé přišli kriminalisté na ministerstvo bez předchozího upozornění v pondělí a dožadovali se spisu.

"My ten spis potřebujeme k probíhajícímu řízení. Jsme v postavení soudu, který je oprávněný jim odmítnout spis vydat, protože probíhá řízení a minimálně u ministerstva by měli dopředu poskytnout čas, abychom si udělali kopii a ten spis jim předali," vysvětlil Dimun.
 
Kriminalisté prý poskytli pracovníkům ministerstva na opakovanou žádost  pouze služební čísla. "V úředním zápisu od justiční stráže je uvedeno, že nesdělili od jakého jsou útvaru a my jsme v té chvíli nevěděli, zda to jsou, či nejsou policisté," podotkl.
 
U soudu se už několikrát stalo, že se spisu domáhali falešní policisté, dodal Dimun.

Soud: Ministr nemůže kauzu předat sám
Soud pro Prahu 2, od kterého se očekávalo, že přeruší trestní řízení a umožní vydat Sáního do Kataru, nyní zpochybnil oprávnění ministra spravedlnosti Pavla Němce.

"Jediným orgánem, který je oprávněn navrhnout předání případu do cizí země, je orgán, který vede řízení, v tomto případě soud. Ministerstvo zde funguje jen jako jakási servisní organizace, která zprostředkuje komunikaci," řekla ČTK soudkyně Monika Křikavová.

Uvedla, že se ještě nesetkala s tím, aby ministr předal případ do ciziny bez návrhu soudu a navíc z podnětu zahraničních orgánů.

S názorem ministerstva, podle kterého je tento postup možný, nesouhlasí. "Při takovém výkladu dochází k protiprávnímu odnětí zákonného soudce a soudní moc není nezávislá, ale závislá na moci výkonné a případně i na orgánech cizího státu," tvrdí Křikavová.

Křikavová očekává, že věc dojde až k Nejvyššímu soudu, který by mohl pro příště sjednotit dnes rozdílné právní názory.

Hámid bin Abdal Sání byl zatčen loni v září, od té doby je ve vazbě. Unionistický ministr Němec nedávno rozhodl, že bude případ předán do Sáního rodné země. Katar se zavázal, že bude ve stíhání prince pokračovat. - více zde


Video