Při rabování mizely skříně, kolo i kladivo

  12:38aktualizováno  12:38
Na dvacet případů, které lze označit jako rabování, vyšetřuje policie po katastrofálních záplavách. Naposledy se zloděj v Ústí nad Labem pokusil ukrást pneumatické kladivo, v Terezíně zase dva muži odnesli starožitné skříně. Nejvíc případů rabování zaznamenali kriminalisté v Praze - osm. Policejní prezidium tvrdí, že dopadení zloději musejí počítat s přísnými tresty, i když ukradnou nepříliš cennou věc.

Po zkušenostech z povodní v roce 1997 lze podle policie za rabování považovat kromě krádeží ještě trestné činy lichvy, zatajení věci, podvodu a porušování domovní svobody. Ve většině odhalených případů však za mřížemi končí právě zloději.

Policie však upozorňuje, že v trestním zákonu se pojem rabování nevyskytuje. "Neobsahuje takovou skutkovou podstatu, která by speciálně postihovala například majetkovou trestnou činnost, spáchanou v oblastech postižených přírodní katastrofou," řekla iDNES Blanka Kosinová, mluvčí policejního prezidia.

I přesto, že nemusí způsobit velkou škodu, mohou zloději počítat s přísnějšími postihy. "Jsem přesvědčen, že v rámci generální prevence budou upřednostňovány nepodmíněné, velmi přísné tresty v případech, že škoda přesáhne tři tisíce korun, neboť jde o zvláště závažný úmyslný trestný čin. Trestní sazba je dva až osm let," řekl ČTK náměstek policejního prezidenta Miroslav Antl.

Jeho slova potvrzuje případ Slovenky, chycené při rabování v Praze. Žena se chtěla vloupat do starožitnictví na Rašínově nábřeží. Firmě způsobila škodu zhruba 500 korun, protože se dovnitř vůbec nedostala. Do dvou dnů byla odsouzena za pokus o krádež ve zkráceném řízení. Dostala čtyři měsíce vězení s ostrahou a na pět let jí byl zakázán pobyt v České republice.

Zloději kradou skříně či kola
Nejnovější případ rabování hlásí Ústí nad Labem. Šestatřicetiletý muž odcizil v Krásném Březně pneumatické kladivo, které stihl ihned udat pryč. "Strážníci při zadržení museli použít donucovacích prostředků a pout," řekl ČTK mluvčí magistrátu Milan Knotek.

Také další nová povodňová krádež byla ihned odhalena. Dva muži ve věku 36 a 20 let ukradli v Terezíně před domem v Palackého ulici dvě starožitné skříně, které se sušily. Policie je lapila i s ukradenými věcmi.

V Českých Budějovicích zase dva mladíci a jeden starší muž využili čtrnáctiletého hocha, aby ukradl kolo z domu v zaplavené České ulici v centru města. Dojel s ním na parkoviště, kde muži kolo naložili do auta. Poté je zadrželi policisté.

ZÁPLAVY A RABOVÁNÍ

V Praze lidé už osmkrát rabovali

Praha i Metly čelí rabování

Slovenka chtěla rabovat, čeká ji vězení

všechny články o záplavách

Nejvíce se rabovalo v Praze
Nejvíce - osm - případů rabování připadlo na Prahu. Pět zlodějů se zatím podařilo chytit. Nejvíc utrpěla společnost z centra města, které zmizely počítače za 300 tisíc korun. "Lidé z firmy se vrátili do kanceláře v evakuované oblasti a chyběly počítače. Pachatelé policii unikají," řekla iDNES policejní mluvčí Kamila Styblíková.

Policie v metropoli dále také zaznamenala krádež remosky, mikrovlnné trouby, deky a dalších věcí za devět tisíc korun z bytu v Praze 8. Vyšetřovatelé také vědí o zloději, který z bytu v Karlíně odcizil šperky a větší počet mobilů.

Během záplav kriminalita poklesla
Jako před pěti lety během záplav na Moravě i nyní se v zatopených oblastech snížila kriminalita. Policie totiž v postižených obcích posílila své jednotky, s ochranou navíc pomáhala také armáda.

"Pokles činí asi čtyřicet procent, stejně při větších bezpečnostních akcích. Po průběhu povodňové vlny se situace znovu stabilizovala," podotkla Kosinová.

Policie však ve svých informačních systémech nerozlišuje trestné činy podle toho, zda se staly v zatopených oblastech či nikoliv. "Proto lze pouze odhadnout, že až dosud jsme zaznamenali necelé dvě desítky případů majetkové trestné činnosti v postižených oblastech, které by bylo možno charakterizovat jako rabování," podotkla policejní mluvčí.

CO HROZÍ ZA RABOVÁNÍ?

* Trestný čin krádeže, spáchaný v lokalitách postižených živelnou pohromou a dotýkající se osob touto pohromou postižených, může být bez ohledu na výši způsobené škody kvalifikován jako krádež podle třetího odstavce paragrafu 247 trestního zákona, pokud jím byl způsoben jiný zvlášť závažný následek, tj. pokud jím vznikla další újma. Pachateli pak hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do osmi let.
* Tento výklad je v souladu s pokynem obecné povahy nejvyššího státního zástupce poř. č. 3/1997 ze dne 10. 7. 1997, kterým se upravuje postup státních zastupitelství při postihu trestných činů proti majetku a nedotknutelnosti obydlí spáchaných v oblastech postižených povodněmi, ve znění pokynu obecné povahy nejvyššího státního zástupce poř. č. 18/2001 ze dne 13. prosince 2001.
por. Mgr. Blanka Kosinová
tisková mluvčí policejního prezidia

Zmizely pípy i pomoc za 700 korun
Mimo Prahu se případy rabování objevily na severu Čech, Plzeňsku či v Českém Krumlově, kde zloděj ukradl mobilní telefon a další věci za více než 16 tisíc korun z domu, jemuž voda rozbila vstupní dveře.

Ve Švihově na Plzeňsku zmizelo z radničního skladu humanitární pomoci hygienické potřeby a potraviny za 700 korun. Už dříve trestaného lupiče, jehož vazbu státní zástupkyně zamítla, lapil starosta.

V Ústeckém kraji zmizelo z tribuny děčínského fotbalového stadionu chladicí zařízení se dvěma pípami za 50 tisíc korun. V samotném krajském městě byly zaznamenány dva pokusy o rabování. Zloději však nic neodnesli, protože zahlédli policejní hlídky.

Krizový štáb v Ústí nad Labem také ohlásil, že se ve městě objevili tipaři. "Policie ví o jistých pokusech mapovat dění a hlavně majetky v zatopených a opuštěných oblastech. Policisté o každém podezřelém pořídili záznam," uvedla mluvčí Romana Konečná.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Po nehodě na Znojemsku zemřel v nemocnici i čtyřměsíční chlapec

Tragická nehoda, která se stala v pondělí na Znojemsku, má další oběť. V brněnské nemocnici zemřel i čtyřměsíční...

Požár auta blokoval v obou směrech tunelový komplex Blanka

Požár osobního auta odpoledne blokoval tunelový komplex Blanka. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů. Tunel byl do...

Opilý řidič srazil na chodníku ženu se dvěma dětmi, nadýchal 2,5 promile

Opilý řidič Fabie ve čtvrtek odpoledne v obci Veleň nezvládl svůj vůz a vjel na chodník, kde srazil ženu se dvěma...

Studenti oživili muže, jehož ostatní míjeli. Od záchranářů dostali cenu

Zdravotničtí záchranáři ocenili čtveřici libereckých studentů, která pomohla staršímu muži, jenž spadl ze schodů a...

Najdete na iDNES.cz