Policista z gangu bratra exministra Řebíčka dostal podmínku

  11:53aktualizováno  15:41
Krajský soud v Ústí nad Labem potvrdil podmínku teplickému policistovi Radkovi Turišinovi za žádost o úplatek. Nabízel podnikateli, že za 250 tisíc korun zastaví jeho trestní stíhání, které bylo podle všeho vykonstruované. Člen vyděračského gangu bratra exministra Řebíčka u policie končí.

Bývalý policista Turišin působil ve vyděračském gangu, kterému se přezdívalo „teplická spravedlnost“. | foto: MF DNES

Radek Turišin dostal trest 15 měsíců podmínečně odložený na dva a půl roku. Soud mu zároveň uložil pokutu 40 tisíc korun a na tři roky zakázal pracovat v bezpečnostních složkách státu. (čtěte: Policista se podřekl, že přijal úplatek)

"Odvolání není důvodné," uvedla předsedkyně odvolacího senátu Naděžda Hájková. Turišin se svým advokátem postavili obhajobu i odvolání na tom, že nahrávka usvědčujícího rozhovoru byla pořízena bez jeho vědomí, a tudíž nezákonně.

"Tento důkaz je použitelný," rozhodla soudkyně Hájková. "Byl pořízen na veřejném místě, netýkal se osobních záležitostí, ale důležitých věcí při objasňování trestné činnosti," uvedla Hájková.

Žalobce navíc namítl, že o zákonnosti se může mluvit jen v případě, že záznam pořizuje policie a nikoli soukromé osoby. Podle něho je to sice zásah do osobnostních práv, ale musí se zvážit, zda je natolik závažný, aby převážil nad obsahem nahrávky a právy toho, kdo ji pořídil.

Vše začalo v roce 2005, kdy měl podnikatel Michal T. potíže s vlastníkem areálu v Újezdečku na Teplicku, kde sídlí jeho firma a hlavně s přístupovou cestou ke své hale. Vedlejší firma ho nařkla, že jí způsobil škodu při výkopových pracích.

Případ začala řešit policie. Do věci se vložil Turišin, přestože případ měl na starosti jeho kolega. S podnikatelem se v září a říjnu 2005 sešel v teplickém hotelu Prince de Ligne, lázeňském parku a nakonec v kavárně v Krupské ulici, kde navrhl úplatek.

Vysvětlím vám, jak to tu chodí

"Jak dlouho tady podnikáte? Dva roky? A to jsme vás ještě nekontaktovali? Tak já vám budu muset vysvětlit, jak to tady chodí."

Podle podnikatele mluvil Turišin také o tom, že někteří tepličtí policisté záměrně protahují stíhání podnikatelů a dostávají je tím pod tlak. Přitom zmínil kolegu Romana Majerníka. "Je to hrozné, ale taková je realita," tlumočil údajná Turišinova slova podnikatel Michal T. "Prý ale mluvil s Majerníkem a je možné moji diskriminaci ukončit," vypověděl podnikatel. Majerník vše popřel.

Turišin namítl, že oněch 250 tisíc korun, o nichž mluvil na schůzce s Michalem T., byla kupní cena za příjezdovou cestu. "Z obsahu hovoru to nevyplývá," sdělila soudkyně Hájková.

Zaplatit úplatek muž odmítl a v lednu 2006 byl obviněn z poškozování cizí věci. Případ nakonec dostal na stůl právě Turišin a za nepřiměřené průtahy dostal důtku. Krajské státní zastupitelství později vyšetřování podnikatele odložilo jako vykonstruované.

"Ničeho jsem se nedopustil. Byl jsem vtažen do intrik podnikatele," řekl Turišin.

Výpalné, vydírání, zneužití pravomoci

Nyní už bývalý kriminalista Turišin spolu s dalšími dvěma bývalými kolegy Romanem Majerníkem a Adamem Řebíčkem podle zjištění MF DNES několik let vybírali od teplických podnikatelů statisícové úplatky. Jednou nabízeli zastavení trestního stíhání, podruhé ochranu.

Adam Řebíček je bratr exministra dopravy Aleše Řebíčka z ODS. Ten kvůli stíhání příbuzného před časem vzdal boj o poslanecké křeslo, přestože měl slušnou šanci uspět.

Turišin a jeho komplicové jsou stíháni i pro další skutky. Policie vyšetřování uzavřela koncem února a předala státnímu zástupci.

"Všichni tři byli obžalováni pro dva trestné činy - přijímání úplatku a zneužívání pravomoci veřejného činitele," uvedla náměstkyně krajského žalobce v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová. Hrozí jim až osm let vězení.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Před ostravským plesem kdosi v noci rozkradl ceny z tomboly

Tombola na prezidentském plese na Hradě (20. ledna 2017)

Bezmoc jako z legendárního Formanova snímku Hoří, má panenko, zřejmě cítili i organizátoři dětského karnevalu a plesu v...

Žena si pořezala ruce a vypila čistič na okna. Zachránili ji policisté

Policisté Tomáš Pustina (vlevo) a Radek Pečiva z obvodního oddělení Hrotovice...

Zavolala na policii, že jí někdo chce ukrást auto, skutečnost ale byla jiná. Když hlídka dorazila na místo, našla...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Najdete na iDNES.cz