Policistům podezřelým z vydírání se říká „teplická spravedlnost“

  10:51aktualizováno  10:51
Stačí vyřknout tři jména, aby mnohým podnikatelům na severu Čech stoupl tep. Roman Majerník, Adam Řebíček, Radek Turišin. Dva bývalí tepličtí kriminalisté a jeden současný, kteří podle několika svědectví vybírali od podnikatelů statisícové úplatky za to, že zastaví jejich trestní stíhání.

Roman Majerník patří podle severočeských podnikatelů ke gangu policejních vyděračů. | foto: Martin Adamec, MAFRA

V severních Čechách se jim neřekne jinak než "dvojkaři", což je označení pro příslušníky hospodářské kriminálky. Někteří mají vzhledem k policejním platům podezřele velký majetek.

Přesto je Turišin stále u policie. Majerník s Řebíčkem odešli sami. "Tady se tomu říká teplická spravedlnost," řekl MF DNES jeden z členů severočeské justice, který z obavy ze msty nechtěl být jmenován.

Roky jsem platil policistům výpalné

Výpověď podnikatele s nahrávkami

Detektiv Turišin se nyní před soudem hájí před obviněním, že požadoval 250 tisíc korun za ututlání jedné kauzy, kterou vyšetřoval. "Je obžalovaný z přijímání úplatku a porušování pravomoci veřejného činitele," potvrzuje mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Hrozí mu až osm let za mřížemi.

Ze stejného zločinu byl podezřelý už v roce 2006. Spolu s ním prověřovala Inspekce ministra vnitra i jeho kolegu Majerníka. Tehdy však nenašla dostatek důkazů pro jejich obvinění. Před soudem proto skončil jen jejich kolega Petr Spálenka, který při výslechu řekl, že s ním spolupracoval Majerník.

To Adam Řebíček (mimochodem bratr bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka) v žádné aféře nefiguroval. Až dosud. Psalo se o něm jen v souvislosti s tím, že po odchodu od policie od roku 2007 do letoška zasedal v dozorčí radě energetického kolosu ČEZ.

Z důkazů, které v uplynulých měsících nashromáždila MF DNES, vyplývá, že všichni tři zastávali poměrně významnou pozici v policejním gangu, který nutil podnikatele, aby jim platili za ochranu.

Oni sami to popírají. "V životě jsem nevzal úplatek," dušuje se detektiv Turišin, který je nyní postaven mimo službu. Stejně se vyjádřili i Majerník s Řebíčkem.

Proti nim však nyní otevřeně vypovídá někdejší majitel zaniklého teplického autobazaru AutoHypo Michael Bartes. Tvrdí, že Majerníkovi, Řebíčkovi a Turišinovi platil v letech 2006 až 2008 statisíce za to, že nebude kvůli ničemu stíhán. Když prý přestal platit, skončil ve vazbě. Pro svá slova má důkazy. Schůzky se zmíněnými policisty si nahrával.

Podle Bartese, ale i dalších zainteresovaných byl hlavou skupiny Roman Majerník. Ten vlastní v okolí Teplic pole a louky o rozloze téměř 150 tisíc metrů čtverečních. Nakoupil je za 874 tisíc korun v letech 2006 a 2007. Tedy ve stejném období, kdy podle Bartese dostával úplatky. Jeden pozemek vlastní s majitelem Autobazaru Jonycar Miroslavem Chroustem. Všechny parcely platil v hotovosti.

"K tomu, kde jsem na pozemky vzal, bych se nevyjadřoval. Nebyly to moje peníze," reagoval Majerník.

MF DNES trojici nabízela, že jim nahrávky pustí, aby mohli svá slova vysvětlit. Všichni to odmítli. Když reportér nabízel Řebíčkovi, že mu obsah záznamu popíše do telefonu, reagoval: "Do telefonu radši ne."

Majerník přiznal, že o nahrávkách už slyšel. Je prý však nesmysl, že by na nich byl on. A Turišin se vymluvil na to, že mu služební zákon zakazuje mluvit s novináři.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Po litru vína jela dvacet kilometrů Náchodskem. Auto opřela o ostrůvek

Kontrola alkoholu.

Trasu dlouhou dvacet kilometrů ujela na Náchodsku řidička, která se na cestu posilnila litrem vína. Z Hronova dojela do...

Za ruku zlomenou při tělocviku dostane student šest set tisíc, rozhodl soud

Ilustrační snímek

Odvolací krajský soud v Pardubicích přiznal odškodné 600 tisíc korun studentovi orlickoústeckého gymnázia, který při...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz