Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pitrův obhájce obviněný kvůli drogám zatím zůstává advokátem

Advokátní komora rozhodne o dalším osudu Pitrova advokáta na konci srpna nebo na začátku září. Třiatřicetiletý Pavel Šíma byl obviněn za účast na obchodu s drogami a hrozí mu až patnáct let vězení. Zatím jen opustil místo v právní komisi města Plzeň.

Krajská státní zástupkyně Věra Brázdová potvrdila, že už poslala k soudu obžalobu na čtyři muže obviněné z toho, že se loni podíleli na obchodu s tisícovkami tablet drogy extáze.

Podle deníku Právo si Pitr najal málo známého plzeňského advokáta Šímu v březnu, aby pro něj sepsal druhou ústavní stížnost.

Obviněný advokát nebyl celý den v kanceláři. Zda mu do pravomocného rozhodnutí soudu pozastaví činnost, je na rozhodnutí advokátní komory.

"Představenstvo komory bude zasedat na konci srpna nebo začátkem září. Bezprostředně po loňském obvinění advokát splnil svou povinnost a komoru o trestním stíhání informoval. Předpokládáme, že stejně se zachová i po podání obžaloby," uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková. Pokud by advokát sám komoru neinformoval, hrozila by mu kárná komise.

Loni v červnu ukončili celníci a policisté po půlročním sledování v Plzni akci s krycím názvem Volant. "Dovoz zásilky přibližně dvou tisíc tablet drogy provedl devětadvacetiletý řidič kamionu z Plzně, který předtím drogu objednal a vyzvedl u dodavatele v Nizozemsku," popsal loni případ krátce po zadržení skupiny celník Pavel Polanka.

Řidič kamionu převezl drogu do České republiky a předal vzorky dalším členům skupiny, kteří měli nejdřív prověřit kvalitu drogy a pak zajistit její prodej. To už se jim nepodařilo, protože zásahová jednotka 16. června řidiče kamionu zadržela. Při domovní prohlídce policie drogu zajistila.

Soud by měl případ otevřít na podzim
Pro obviněného advokáta má kauza první následky. Představitelům města už neradí v právních otázkách. "Od středy není pan Šíma členem právní komise. Akceptoval náš názor, aby rezignoval, a udělal to do dvou hodin od začátku jednání," řekl ČTK předseda klubu plzeňských zastupitelů za ČSSD Milan Chovanec.

Primátor Pavel Rödl (ODS) potvrdil, že informaci o složení funkce obdržel. "Budeme hledat náhradu na uvolněné místo. Musí se na ní společně dohodnout kluby."

Právní komise magistrátu má 14 členů a předsedu. Tvoří ji odborníci s právním vzděláním a je poradním orgánem městské rady. Šímu do ní navrhla ČSSD. Podle Chovance je však nestranný.