Máme dodavatele. Metanol pustili do oběhu schválně, říká policie

  14:49aktualizováno  16:36
Policejní špičky oznámily, že kriminalisté objevili zdroj jedovatého metanolu. Mají dvojici hlavních podezřelých, kteří prý moc dobře věděli, že namíchali "smrtící koktejl". Proto jim teď hrozí 20 let vězení nebo až výjimečný trest.

"Víme, jak se jedovatý metanol dostal na český trh i odkud pochází. Víme, kdo tu směs namíchal, kdo dodal suroviny. Odhadujeme, že v oběhu mezi lidmi je až 15 tisíc litrů tohoto závadného alkoholu," oznámil policejní prezident Martin Červíček.

Policisté odhadují, že na začátku bylo 15 tun metanolu. Dvě třetiny už kriminalisté zajistili.

Státní zástupce Roman Kafka, který na kauzu metanol dohlíží, doplnil, že detektivové stíhají dva hlavní podezřelé pro obecné ohrožení. Hrozí jim dvanáct až dvacet let vězení, případně i výjimečný trest. Jeden z mužů je obviněn přímo z obecného ohrožení. Druhý údajně dodával některé prostředky pro výrobu, a zároveň se jí účastnil. Policie ho proto stíhá za pomoc k trestnému činu.

Policie jména tají, podle České televize patří mezi hlavní podezřelé podnikatel v pohostinství Rudolf Fian a majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela.

"Na přelomu srpna a září namíchali tuny kontaminované směsi, kterou uvedli do oběhu. Věděli, že ta směs může ohrozit zdraví a životy," nechal se slyšet Kafka. Podle všeho jim šlo jen o peníze. Vyrobená směs pak putovala k distributorovi lihovin, který ji dále namíchal do alkoholu. (rozhovor s Romanem Kafkou zde)

Konec prohibice?

Ministr zemědělství Petr Bendl bude Evropskou komisi informovat, že vláda bude ve středu rozhodovat o uvolnění prohibice. Doufá, že zákaz dovozu pak omezí i Slovensko a Polsko.

Podle policistů metanol pocházel z ČR, byl řádně zakoupený a dodaný do opavské firmy, odkud následně putoval na černý trh. Společnost přitom mimo jiné vyrábí směsi do ostřikovačů. Právě zde se metanol legálně používá. Policisté se na opavskou firmu zaměřili už 15. září, další výslechy je jen utvrdily v tom, že jsou na správné stopě.

Policistům hodně pomohl jeden z dvojice hlavních podezřelých, který se při pátečním výslechu nejenom přiznal, ale s vyšetřovateli maximálně spolupracuje. I když je ve velmi špatném psychickém stavu. Proto policisté prosí, aby nechali lidé na pokoji jeho rodinu.

Kafka doplnil, že spousta dalších zadržených je stíhána jen pro nedbalostní trestné činy, což by se mohlo brzy změnit na přečiny úmyslné, tedy s tvrdší sazbou.

Policisté ovšem odmítají ukázat na konkrétní obviněné a nejsou ani schopní říct, jak dlouho černá distribuční síť fungovala, než ji prozradil tento obří přehmat. Policisté také přiznali, že se jim nepodařilo odhalit celou rozvětvenou distribuční síť.

Šéf týmu Metyl Václav Kučera později doplnil, že oba organizátoři mají středoškolské vzdělání a že je možné, že i další lidé z černého trhu věděli o tom, že do lahví míchají jed.

Celkem je obviněných už 42, dvaadvacet z nich je ve vazbě.

Neznáme ho, říkají lidé o jednom z organizátorů

"Kupovali jsme od něj olej, byl levný a kvalitní, jinak ho tu neznáme," říkají obyvatelé Řitky o majiteli firmy Carlogic, který by měl být jedním ze dvou hlavních organizátorů výroby jedovatého alkoholu.

Majitele firmy, která má sídlo v bývalém statku na okraji středočeské obce, místní prý neznají. "Vždycky jsem mu zavolal, že potřebuji olej, domluvili jsme se a já si pro něj došel. Byl levnější než na pumpě a nikdy se nestalo, že by se po něm motor zadřel," popsal nákupy jeden z hostů v hospodě Sokolovna.

"Měli tu jen sklady, vždycky se otevřela vrata, vjel náklaďák, vyložili, odjel a vrata se zavřela. Ani tady nebydleli a mám dojem, že jsem viděl častěji jeho ženu, než jeho," říká.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Kriminálka řeší smrt dítěte v Lounech, z týrání údajně podezírá otčíma

Sebevraždy na pražském Chodově (22.12.2018)

Kriminalisté vyšetřují úmrtí dítěte v Lounech. Zadrželi devatenáctiletého muže a obvinili ho z násilných trestných...

U Smíchovského nádraží srazil autobus chodkyni, odvezla ji záchranka

U Smíchovského nádraží srazil autobus starší ženu. (19. 2. 2019)

V Nádražní ulici na pražském Smíchově srazil autobus osmapadesátiletou ženu, která přecházela mimo značené místo....

Ženu zabil šok ze ztráty krve. Za vraždu dostal Rumun 19 let a vyhoštění

Marius Vasilica Ailieseie u soudu v Liberci (20. března 2018).

Krajský soud v Liberci rozhodl v případu vraždy Ukrajinky, která se stala v létě roku 2016. Obžalovaného Rumuna Mariuse...

Najdete na iDNES.cz