Neff Novák dostal třináct let vězení za vraždu manželky Ireny

  14:40aktualizováno  17:22
Soud poslal na třináct let do vězení Roberta Neffa Nováka. Zavraždil manželku Irenu, dceru spisovatele Ondřeje Neffa. Nejdřív po ní nechal vyhlásit pátrání a dál bydlel s pozůstalými. Nakonec se po mnohahodinových výsleších přiznal.

Neffovi Novákovi hrozilo až patnáct let vězení | foto: Roman VondroušČTK

Městský soud v Praze poslal devětatřicetiletého Nováka do věznice s ostrahou. "Soud přihlédl ke skutečnosti, že čin byl spáchán v afektu a že obžalovaný doposud nebyl soudně trestán," sdělil iDNES.cz mluvčí soudu Petr Kulawiak.

"Doznání jako polehčující okolnost soud nepřeceňoval, jelikož k němu nedošlo bezprostředně po spáchání činu a předcházelo mu zahlazování stop obžalovaným a předstírané pátrání po zmizelé manželce," dodal.

Soudce poznamenal, že sazba za vraždu je v českých zákonech nízká. "Za situace, kdy obžalovaný byl ohrožen trestní sazbou deset až patnáct let, mu byl uložen trest nad její polovinou," upřesnil soud.

Novák se vzdal práva na odvolání a rozsudek přijal. Státní zástupkyně si ale ponechala lhůtu na rozmyšlenou, rozhodnutí tak zatím nenabylo právní moci.

Tělo zakopal na Berounsku
Novák se od začátku hájil tím, že manželka dlouhodobě vyvolávala konflikty, urážela ho a ponižovala. Napětí v jejich domácnosti prý vyvrcholilo při hádce v den vraždy koncem února.

Během potyčky ji chytil zezadu za krk a rdousil. Po dlouhých minutách násilí zůstala ležet. Tělo odtáhl do vedlejšího pokoje. Když se ještě pohnula, uškrtil ji kabelem od videa.

Na hlavu jí pak nasadil pytel. "Nemohl jsem se na ni dívat," vypověděl policistům. S tělem pak odjel do lesa mezi obce Kuchař a Vysoký Újezd na Berounsku. Tam ho zakopal a manželčiny osobní věci hodil v igelitové tašce nedaleko Radotína do Vltavy.

Bydlel s pozůstalými
Novák nechal vyhlásit po Ireně pátrání a na Smíchově lepil s kamarády plakáty s prosbou o pomoc. Dál bydlel s dcerou Dominikou v domě s bratrem zavražděné Davidem Neffem a jeho přítelkyní.

Křištálová lupa Kriminalistům se ale od začátku nezdála verze, že by osmadvacetiletá matka, známá svou starostlivostí o dcerku, opustila domov. Mohla také zmizet cestou ze cvičení, stále v případu ale "něco nehrálo".

Vyšetřovatelé shromažďovali důkazy o Novákově pohybu v době vraždy a postupně je i další okolnosti dovedly k přesvědčení, že je vrahem. Udeřili na něj sice bez přímých důkazů, zato ale s jasným cílem - získat jeho dobrovolné přiznání.

Plánovaná vražda
Několikahodinové výslechy manžela oběti nakonec zlomily a k činu se doznal. Krátce poté, co skončil ve vazbě, začal s veřejnou obhajobou svého chování. Přes svého advokáta Bohumila Petrů rozeslal médiím vlastní verzi tragédie - zoufalý čin, který spáchal v afektu, protože jeho žena byla nesnesitelná.

S obviňováním Ireny nesouhlasí její otec Ondřej Neff ani bratr David. Podle nich je Novák lhář, což dokázal svým postupem po vraždě - předstíral, jak Irenu hledá, a na internetu žádal veřejnost, aby mu pomohla. O místo na webových stránkách dokonce požádal otce zavražděné.

Také vyšetřovatelé i soudní psycholog, kterého už dříve oslovila redakce iDNES.cz, se domnívají, že fakta v případu nasvědčují promyšlené, plánované a chladnokrevné akci. Soudy takové činy hodnotí, oproti jednání v afektu, vyššími tresty. - čtěte také Znalec afektu nevěří, o opaku svědčí i hluboký hrob

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Putin chce střet se Západem, urve kus Finska či Švédska, věští Saakašvili

Ruský prezident Vladimir Putin se dívá do mířidla odstřelovací pušky na zbrojní...

Ruský prezident Vladimir Putin nepřestane s agresemi, protože mu udržují domácí oblibu. Navzdory mínění expertů ale...

Další z rubriky

Bezdomovec se vloupal do vily, vyjedl lednici a zkoušel si oblečení

Ilustrační snímek

Problém s nezvaným návštěvníkem řešili v sobotu majitelé vily v Praze 7. Po návratu domů zde našli bezdomovce, který si...

Policisté dopadli letňanského žháře, při zásahu se na ně vrhli psi

Policie viní 26letého mladíka nejméně z 31 požárů. Podpaloval auta, kontejnery...

Pražská policie chytila mladíka, kterého viní ze založení třicítky požárů, mimo jiné i patnácti aut. V poutech nakonec...

Muž přišel při práci na poli o nohy. Z místa ho transportoval vrtulník

Ilustrační snímek

K vážné dopravní nehodě vyjížděly v sobotu v podvečer všechny složky záchranného integrovaného systému. Kolem 17....

Advantage Consulting, s.r.o.
INSPEKTOR JAKOSTI V DŘEVO-PRŮMYSLU

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 18 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz