„Legální“ drogy z Polska ve Stodolní ulici: vyzkoušeli jsme jejich účinek

  17:21aktualizováno  17:21
Syntetické drogy, které policisté vytlačili z Polska, se objevily na proslulé Stodolní ulici v Ostravě a v příhraničním Českém Těšíně. Vydávají se za neškodné látky, případně jsou údajně určeny k jinému využití. Jeden z nabízených přípravků vyzkoušeli redaktor a editor MF DNES na vlastní kůži.

Amsterdam shop - obchůdek na Stodolní ulici, kde prodávají zboží z Polska. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Amsterdam shop, Smile shop. Dva nenápadné obchůdky s otevírací dobou končící po půlnoci. Jeden vypadá jako muzeum dělnického hnutí, ve kterém je pár vitrínek s balíčky "sběratelských předmětů". Druhý pak o pár metrů dál už svůj prodejní artikl naznačuje otevřeněji, ve výkladu se tyčí vodní dýmka.

"Dobrý den, máte něco na vykuřování skleníků?" ptám se prodavačky ukryté za okýnkem, jako by šlo o prodejnu diamantů uprostřed Bronxu. Ptát se přímo na drogy nejde. Takové věci se tady, v obchodu s jednoznačným názvem Amsterodam shop, přeci neprodávají.

Jedna ze syntetických drog z obchodu na Stodolní ulici, které jsou prodávány jako sběratelský předmět.Jedna ze syntetických drog z obchodu na Stodolní ulici, které jsou prodávány jako sběratelský předmět.

Obaly dvou polských "sběratelských předmětů", které se nově objevily na Stodolní ulici v Ostravě a v Českém Těšíně.

Tady se prodávají sběratelské předměty, jak mě obratem poučí i dobře "vyškolená" prodavačka. "Vykuřování skleníků?" ptá se udiveně. "Nic takového tady nemáme. Tady prodáváme věci určené pro sběratele, nelze je používat pro lidskou spotřebu," chrlí na mne naučené fráze.

Až když se ptám, jestli se ty sběratelské předměty musí míchat třeba s tabákem nebo se zapalují přímo, trochu ustoupí a vysvětluje, že lze využít obě možnosti. A hned doplňuje, co bych si mohl pro takový případ koupit, co by bylo nejlepší. Vybírám si čtvrtgramový balíček pojmenovaný Konkret. Uvidíme, co z toho bude.

Štítek přípravku

Kadidlo -sběratelský výrobek
Způsob použití:
Nasypte špetku kadidla na nehořlavý podstavec odolný vůči vysokým teplotám. Zapalte kadidlo a rozfoukejte tak, aby doutnalo.
POZOR: Produkt není určen ke konzumaci. Při požití vyhledejte lékařskou pomoc.

Chvíli po mně vychází z obchodu drobný mladík, který už má se zdejšími "sběratelskými předměty" své zkušenosti. "Koupil jsem si tady třeba Funky. To je něco jako perník," připodobňuje účinky zdejšího sortimentu pervitinu.

V obchodech jsou opatrní

Jen o pár metrů dál nabízí své poklady pro sběratele Smile shop. Zdejší obsluha je podstatně vstřícnější, na rozdíl od odměřené slečny schované za sklem v prodejně Amsterodam shop dokáže i poradit. "Tady nahoře máme to, co potřebujete," odpovídá prodavač s úsměvem na otázku, co by mi doporučil k vykuřování skleníků, a ukazuje na horní patro proskleného pultu.

"Tady máme i přímo ubalené brčko, ale všechno to jsou samozřejmě jen sběratelské předměty, které nejsou určeny pro lidi," dodává z hlediska zákona důležitou mantru.

"A co máte v těch spodních patrech?" ptám se. "Tam máme tabletky," přichází obratem rozněžnělá odpověď.

Poláci se s problémem vypořádali v říjnu

Desítky polských policistů a hygieniků se na začátku října zapojily do akce směřující k uzavření stovek obchodů nabízejících drogy. Všechny obchody v Polsku byly uzavřeny, na dveřích se objevily policejní pečetě.

Akce byla výsledkem dvouletého boje polských úřadů proti obchodům nabízejícím právě tyto "sběratelské předměty". I tam dlouho byly legální, protože výrobci našli skulinu v polských zákonech a prodávali jen výtažky látek, které nebyly v zákoně o drogách zmiňovány.

Co dělat s přípravky z Polska?

celkem hlasů: 4984

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

Zakázat 3188
Nechat v prodeji 1278
Je mi to jedno 518

Tvrdý polský zásah proti síti obchodníků následoval poté, co několik lidí skončilo po požití jejich zboží v nemocnici, u dvou lidí se dokonce spekulovalo, že zemřeli. To se ale neprokázalo.

Česká policie se na nové přípravky chystá. Policisté peníze potřebné pro nákup v podezřelých obchodech našli, na začátku příštího roku by měly být k dispozici výsledky laboratorních rozborů, zda zboží obsahuje zakázané látky.

Vyzkoušeli jsme "sběratelský předmět"

Jsem pivař. V době, kdy bych mohl lehkým drogám přijít na chuť, jsem o marihuaně slyšel jen z dálky. A když už jí bylo po revoluci všude dost, byl jsem už zvyklý na to pivo. Ne, že bych si nezakouřil. Člověk musí zkusit všechno, ale vykouřené cigarety marihuany bych napočítal na jedné ruce.

Jdu si dát práska. Na Stodolní ulici jsme ve dvou obchodech koupili dva sáčky čehosi, čemu prodavači říkají "sběratelský předmět". A ostatní lidé, kromě policistů, drogy. Čtvrt gramu Konkretu za osmdesát korun, tři gramy Generála Rhina za tři stovky.

Zkouším Konkret. Balím si cigarety, takže k tabáku jen stačí dosypat "sběratelský výrobek".

18.00: Editor se taky uvoluje k experimentu. Balím dvě cigarety, do ní dělím na polovinu čtvrtgramové balení Konkretu.

18.05: Kouříme. Tabák je cítit trochu jinak než jindy. Tohle si koupit nějaký farář jako kadidlo, jak se podobné výrobky na stránkách prodejců popisují, tak jej věřící poženou z kostela i s kostelníkem.

18.10: Začínám cítit první motání, příjemné točení hlavy. Ani ruce už nejsou, jaké bývaly, zdají se být lehčí než jindy.

18.14: Dokouřeno. Něco v tom "sběratelském produktu" je. Cítím se, jako když jsem jednou něco čistil toluenem v uzavřené garáži. Motá se mi hlava.

18.20: "Tome? Jak se cítíš?" volám na editora. "Jako bych měl dvě promile," odpovídá. Je to tak. Podobný stav taky mívám. Občas. Tak po šestém pivu.

19.10: Normálka. Všechno přešlo. Jenom mě trochu bolí hlava. Co si namlouvat. Pivo je lepší.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Na neexistujícího nemocného chlapce vybraly podvodnice čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Mnoho desítek lidí uvěřilo tklivému příběhu o onkologicky nemocném chlapci Vojtíškovi. Na sbírkový účet určený na jeho...

Tramvaj vyřadila v Olomouci srážka s autem, jeho řidička měla dvě promile

Na křižovatce v centru Olomouce se srazila tramvaj s osobním autem. Následně se...

O jednu tramvaj méně má po středečním večeru dočasně k dispozici olomoucký dopravní podnik. Vůz se v centru srazil s...

Majitel se zbavil psa, který pokousal seniorku. Zvíře přesunuli jinam

Ilustrační snímek

Majitel se zbavil argentinské dogy, která minulý týden ve vesnici Pihel pokousala jedenadevadesátiletou ženu a ta dva...

Najdete na iDNES.cz