Mějte „matroš“ pod kontrolou, pomůže i jóga, radí kuřákům marihuany příručka

  7:58aktualizováno  7:58
V Česku je čím dál víc lidí, kteří vyhledali pomoc terapeuta při problémech s marihuanou. Odborníci sledují podobný vývoj i v dalších zemích. Nyní mají čeští lékaři poprvé v rukou příručku zacílenou přímo na kuřáky konopí. Napsali ji odborníci z Austrálie, kteří v ní radí, jak žít bez "matroše".
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Určení rizikových situací, mírnění škod na zdraví, zvládání odvykacího stavu, tipy jak lépe spát, stanovování cílů: to jsou některá z témat příručky s názvem Efektivní regulace užívání marihuany. Text z pera australských lékařů vydalo Národní monitorovací středisko pro drogy.

Marihuana v Česku

Konopí je nejdostupnější drogou, pěstuje se často v umělých podmínkách, kde dosahuje vyššího obsahu účinných látek. Podle odhadů se tu spotřebuje cca 20 tun konopných drog ročně.

"Účelem je zaplnit mezeru v odborné literatuře, která se věnuje léčbě drogových závislostí: jedná se totiž o první metodiku určenou pro práci s uživateli konopných drog," píše se na webu střediska s tím, že Česko patří k zemím s vyšším užíváním konopných drog.

Publikace třeba radí, jak překonat nutkání. Pomoci má technika Tři O: odklad, odvedení pozornosti a odpor. Pokud se člověk dostane do situace, kdy řeší, jestli si dát drogu, má rozhodnutí odložit. "Většina projevů nutkání a bažení dosáhne vrcholu a pak odezní," píšou lékaři.

Nenažraná kočka

Jako přirovnání k droze se používá také příklad hladové a toulavé kočky: bude se vracet, když ji člověk nakrmí, zatímco když ji ignoruje, sama nakonec odejde.

Pro odvedení pozornosti terapeuti navrhují třeba turistiku, jízdu na kole, jógu, vaření nebo povídání s pozitivně naladěným přítelem. Co se týče odporu, závislý si má stále připomínat důvody, kvůli nimž chce přestat "hulit", a uvědomit si, co může ztratit, když podlehne nutkání.

"Uvedenou publikaci považuji za kvalitní. Se závislostí na marihuaně se stále častěji setkávám. Léčil jsem klienty, kteří měli problém pouze s marihuanou, tedy neužívali jiné látky, nebo jen sporadicky," řekl iDNES.cz Petr Popov, primář Oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Také šéf oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor přivítal v ordinaci závislé na marihuaně. "Snad ještě častěji došlo v důsledku zneužívání konopných drog k duševním poruchám, které si vyžádaly léčbu u nás," dodal lékař s tím, že někdo si pomůže sám, jiný potřebuje ambulantní léčení a někomu pomůže až ústavní léčba.

Kdy je marihuana problém

Příznaky závislosti: craving (nutkání vzít si drogu), porucha kontroly, dávání přednosti marihuaně na úkor jiných činností, případně jejich zanedbávání a neschopnost přestat i v okamžiku, kdy už si jedinec uvědomuje, že má problém.

Podle Nešpora je pro závislost typické například zanedbávání jiných zájmů a povinností, pokračování navzdory nepříznivým následkům nebo zneužívání drogy při nevhodných příležitostech, třeba před řízením auta.

Expert na drogovou problematiku a terapii Josef Radimecký z Centra adiktologie říká, že příručka sice reaguje na současné trendy v užívání drog, nicméně závislost je jen jedna a těžko lze najít jevy typické pro fixaci na konopí, které by se nevyskytovaly u jiných závislostí.

Pro odborníky i veřejnost

Publikace vyšla v redakční řadě Clinical Treatment Guidelines, původní název zněl Effective Weed Control. Národní monitorovací středisko pro drogy ji vytištěnou rozesílá na stálý seznam, ve kterém jsou i veřejné knihovny. Poskytuje se zdarma, pro širokou veřejnost a studenty je k mání v elektronické verzi zde.

Příručka bere v úvahu také variantu, že kuřák s marihuanou nepřestane a je nutné alespoň minimalizovat škody, zejména na zdraví. "Při přípravě 'matroše' odstraňte semena a stonky. Neobsahují žádné THC, dráždí krk a mohou způsobovat bolesti hlavy. Listy obsahují méně THC než palice, což znamená, že musíte vykouřit víc, abyste si navodili stav 'zhulenosti', čímž zvyšujete pravděpodobnost poškození dýchacích cest."

"Mějte přehled o obsahu svého 'matroše'. Pokud už musíte užívat tabák, použijte lehké cigarety s nízkým obsahem nikotinu. Je rovněž dobré si hlídat podíl konopí na jednu cigaretu: nemělo by přesáhnout jeden gram na cigaretu," upřesňují lékaři.

Zmiňují také vaporizéry, které označují jako "zlatý grál" mezi kuřáckým náčiním. "Tráva se v nich nespaluje, ale spíš zahřívá, a škodlivé toxiny a dehty se zachycují ve vaporizéru a nedostanou se tak do dýchacích cest."

Spočítejte si, jestli jste závislí

Co je závislost, definuje Mezinárodní klasifikace nemocí. Následující dotazník z ní vychází (převzato z knihy Jak přestat brát drogy Karla Nešpora, která je volně ke stažení zde).

Následující otázky se týkají období 12 měsíců. Na každou odpovězte buď "ne", "někdy", nebo "často", podle toho, co se nejvíc blíží skutečnosti. "Droga" znamená i alkohol, marihuanu nebo kombinaci různých drog.

1. Cítil/a jste silnou touhu nebo nutkání užívat drogu?
2. Nedokázal/a jste se ve vztahu k droze ovládat? (Vzal/a jste si ji i tehdy, když to bylo nevhodné, nebo víc, než byl původní záměr?)
3. Měl/a jste tělesné odvykací potíže ("absťák") po vysazení drogy nebo jste bral/a nějakou drogu nebo lék proto, abyste odvykací potíže zmírnil/a?
4. Zvyšoval/a jste dávku, abyste dosáhl/a účinku, původně vyvolaného nižší dávkou?
5. Zanedbával/a jste dobré záliby kvůli droze nebo jste potřeboval/a víc času k získání a k užívání drogy nebo k zotavení se z jejího účinku?
6. Pokračoval/a jste v užívání drogy přes škodlivé následky, o kterých jste věděl/a?

Vyhodnocení:
Spočítejte odpovědi "často" a odpovědi "někdy". 3 - 6 odpovědí "často" a "někdy" znamenají, že se pravděpodobně jedná o závislost.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

Hřib se chová jako malé uražené dítě, pustil se do primátora šéf KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Do pražského primátora za Piráty Zdeňka Hřiba se pustil kvůli sporu s Čínou šéf KSČM Vojtěch Filip. „Současné pražské...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz