Ivan Langer si myslí, že už k zásahu proti CzechTeku 2005 nelze dohled detaily.

Ivan Langer si myslí, že už k zásahu proti CzechTeku 2005 nelze dohled detaily. | foto: Dan Materna, MF DNES

Langer uložil vyšetřování zásahu na CzechTeku k ledu

  • 74
Ministr vnitra Ivan Langer přiznal, že vyšetřování zásahu na CzechTeku 2005 uvízlo na mrtvé bodě. K odpovědnosti zřejmě nebude popohnán žádný z těžkooděnců ani velitelů. Langerova slova vyvolala nevoli mezi technaři, s ukončením vyšetřování nesouhlasí ani poslankyně Kateřina Jacques.

Zákrok policie proti účastníkům předloňského CzechTeku, který se konal u obce Mlýnec na Tachovsku v západních Čechách, vyvolal ostré reakce.

Veřejnost i politici volali po jeho důkladném vyšetření. Napadení příznivci alternativní zábavy podali na zasahující těžkooděnce a jejich velitele 128 oznámení. Po roce a půl ale vyšetřování míří k ledu.

Ministr Langer přitom kvůli CzechTeku 2005 ještě loni v říjnu svolal mimořádnou tiskovou konferenci, kde prohlásil, že žádá nové vyšetřování takzvané bitvy o CzechTek. - více zde

Po čtyřech měsících Langer obrátil. "Bohužel uplynulo příliš mnoho času, abychom mohli vrátit zpátky a dostat se k detailům. Obávám se, že to už možné nebude," řekl nedávno v rádiu Frekvence 1.

"Pan ministr považuje vyšetřování zásahu na CzechTeku za uzavřené," potvrdil iDNES.cz Radek Holý, zástupce ředitele tiskového odboru ministerstva vnitra. Langer osobně si čas na odpověď neudělal, iDNES.cz na ni čekal od 5. února. Na zahájení žižkovského masopustu si přitom ministr ve svém nabitém programu minulý pátek našel hned dvě hodiny.

Pondělní protest proti zákroku na CzechTekuPondělní protest proti zákroku na CzechTekuDemonstrace proti zásahu na CzechTeku





Protestují technaři i Zelení

Langerův postoj k diskutované kauze se samozřejmě nelíbí zástupcům technařů, konkrétně občanské iniciativě Policejnistat.cz, která od srpna 2005 do listopadu téhož roku zorganizovala desítky protestních a pietních akcí. Nejrůznějších demonstrací, koncertů a happeningů se zúčastnily statisíce lidí. - více zde

"Podobného závěru jsme se obávali a bohužel se jen potvrdilo, že pokud jde o trestnou činnost důstojníků policie, nevyšetří se ani tak zřejmé případy jako je tento. Slova o ´nemožnosti dostat se k detailům´ považujeme za stejně absurdní, jako byly výmluvy pana Bublana a samozřejmě zvažujeme, zda lze ještě využít nějakých dalších opravných prostředků," řekl iDNES.cz jeden z iniciátorů protestů Štěpán Dlouhý.

Proti odložení vyšetřování zásahu je také poslankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques. "Domnívám se, že není možné tuto kauzu přejít a rezignovat na snahu vnést do věcí jasno, posoudit je a případně potrestat viníky," řekla poslankyně iDNES.cz.

Policejní zásah na CzechTekuCzechTek 2005 - zásah policieCzechTek 2005 - zásah policie




Všem, kteří podle ní byli na CzechTeku 2005 zasaženi policejní brutalitou, se musí dostat jasný signál, že se stát zasazuje o důkladné vyšetření událostí, dodává Jacques.

Langer dostal otevřený dopis
Že to myslí opravdu vážně, dokládá otevřeným dopisem adresovaným ministru vnitra. Pokládá v něm Langerovi několik dotazů k vyšetřování a jeho průběhu. "Požaduji po něm jako poslankyně jejich zodpovězení," dodala Jacques.

Poslankyně chce například vyjasnit, proč došlo k bezdůvodnému bránění ve vjezdu na řádně pronajatý pozemek, dále žádá informaci kdo povolal nasazení zásahové jednotky a na základě jakého rozkazu. - celý dopis Jacques čtěte zde

Důkladného prošetření se dožadoval i prezident Václav Klaus. Po tehdejším ministru Františku Bublanu žádal zodpovězení otázek, které se týkaly podrobností zásahu. Odpovědi se ovšem i přes opakovanou výzvu nedočkal. - více zde

Podle Lidových novin byl nedávno jeden z účastníků CzechTeku Tomáš Matoušek podmínečně odsouzen na dva roky za údajné najíždění na policistu. K tomu policie důkazy a svědectví bez potíží dohledala.


Video