František Mrázek do telefonu vyprávěl o tom, jaký politik pro něj pracuje.

František Mrázek do telefonu vyprávěl o tom, jaký politik pro něj pracuje. | foto: Jaroslav Hejzlar, ČTK

Autor Krakatice by mohl promluvit o Mrázkových vazbách na politiky

  • 8
Bývalý policista Karel Tichý, který sbíral informace do spisu Krakatice, by přece jenom mohl promluvit před poslanci bezpečnostního výboru. Podle stínového ministra vnitra Františka Bublana už pominuly obavy, že by Tichého výpověď o třaskavém spisu mohla ovlivnit volby.

Bývalý detektiv, který pracoval mimo jiné na aktivitách zavražděného mafiána Františka Mrázka, se o slovo přihlásil sám. Prý proto, aby dovysvětlil některé informace ze spisu Kratikatice, které se objevily v médiích.

"Mám za to, že uvedení pravdy veřejnosti dlužíme," napsal letos v únoru Tichý tehdejšímu ministru vnitra Ivanu Langerovi (ODS). I jeho jméno v Krakatici figuruje, Mrázek ho považoval za svého člověka, nebo o tom tak mluvil do odposlouchávaného telefonu.


Lobbing i kontroverzní podnikatelé

Kapitoly z Langerova politického života

Poslanci se nejdřív zdráhali ho vyslechnout, později ale ustoupili a Tichého zbavili mlčenlivosti. Ke slyšení před sněmovním výborem pro bezpečnost ovšem nedošlo kvůli pádu vlády.

Bublan chce policistu dotlačit před poslance

"Chtěl jsem svolat mimořádnou schůzi výboru, ale nesehnal jsem nutnou dvoupětinovou podporu kolegů. Ne všichni byli přesvědčení, že je to před volbami správné. Nyní je situace jiná a myslím, že na dalším zasedání by Tichý mohl vypovídat," řekl iDNES.cz předseda bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD).

Krakatice aneb O čem chtějí promluvit

Jde o spis, který vedla policie na kmotra podsvětí Františka Mrázka v letech 1999 až 2002. Z odposlechů vyplývá, že do jeho podivných obchodů byli zapojeni také významní a vlivní politici. Krakatice obsahuje informace o napojení exministra vnitra Ivana Langera na Mrázkovy lidi. Vyšetřovatelé spis odložili právě na nátlak politiků.

Bývalý kriminalista z Bublanova nápadu moc nadšený není. Má pocit, že ho politici znovu chtějí využít.

"To je pro mě velké překvapení. Nijak zvlášť se mi tam už ale nechce, to bych si fakt připadal jako šašek. Je vidět, že o naši výpověď stejně nemají politici zájem. Když o veškerých tlacích při vyšetřování Krakatice promluvíme, tak se stejně nic nezmění," reagoval Tichý pro MF DNES.

Tichý je spolu se svým kolegou Oldřichem Koppem přesvědčený, že poslanci jsou stále pod vlivem uprchlých podnikatelů Tomáše Pitra a Radovana Krejčíře. Podle něj mají zájem zahladit po sobě stopy v případu podezření z krádeže šesti miliard korun z podniku Čepro.

Krejčíř Tichého s Koppem ve své knize uvedl, že policisté pracovali na politickou objednávku. Podle bývalého detektiva Mrázek zemřel kvůli prodeji potravinářské firmy Setuza, o kterou se Krejčíř s Pitrem také zajímali.

"Tichý by mohl vypovídat už v říjnu, to by se snad nějaká schůze mohla svolat," domnívá se František Bublan.

Bublan chce, aby Tichý po výboru vypovídal i před poslanci. "O tom ale musí rozhodnout oni," řekl iDNES.cz. Podle ČTK budou pro zařazení tohoto bodu na program schůze hlasovat poslanci nejen ČSSD, ale i ODS a KSČM.

Socialisté chtějí vzbudit spící vyšetřovací komisi

"Určitě dojde na detektiva Tichého i na vyšetřovací komisi, určitě," reagoval člen výboru Jan Vidím (ODS). I zástupkyně komunistů, poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová slíbila podporu. "Určitě budu pro a pokud to nebude navrženo na program, budu se ptát, proč se tak nestalo," řekla ČTK.

Podle poslance Jeronýma Tejce (ČSSD) by na Krakatici mohla začít pracovat i vyšetřovací komise. Ta sice vznikla už před půl rokem, dosud ale nemá ani zvolené členy.

"Do konce roku by měla být obsazena a tři čtyři měsíce práce by měly být dostačující," uvedl Tejc. Komise vznikla na návrh ČSSD a má se zabývat možným prorůstáním organizovaného zločinu do politiky na základě policejního spisu Krakatice.

Zda členové komise do termínu řádných voleb skutečně něco vyšetří, nechtěl nikdo z poslanců odhadovat. Pokud komise začne pracovat v lednu, bude mít na svou práci přibližně dva až tři měsíce. Na jaře se totiž politické strany asi začnou opět naplno věnovat volebním kampaním.

,

Video